Park mohou navštěvovat nejen žáci otrokovické průmyslovky, ale i ostatních škol. Právě pro jejich zástupce pořádá v těchto týdnech Zlínský kraj sérii workshopů nazvaných Objevuj, poznávej a uč se hrou, během kterých si mohou podrobně prohlédnout prostory Experimentária a na vlastní oči se seznámit s tím, co všechno nabízí.

V bývalém klubu Fénix ve Zlíně buduje Univerzita Tomáše Bati (UTB) nové multimediální centrum; březen 2023
Bývalý studentský klub Fénix mění zlínská UTB na špičkové centrum digitalizace

„Otrokovické Experimentárium využívají žáci nejen ze Zlínského kraje, ale i z jiných krajů republiky, a dokonce i ze zahraničí. Přesto ještě stále mnoho pedagogů nemá tušení, že mohou se svými žáky Experimentárium navštívit, ať už za účelem všeobecného vzdělávání nebo i konkrétního výukového programu zaměřeného například na robotiku, matematiku, fyziku či chemii,“ uvedla krajská radní pro školství Zuzana Fišerová.

„Proto jsme oslovili mateřské a základní školy ve Zlínském kraji a uspořádali pro ně exkurze v Experimentáriu včetně dopravy zdarma tam i zpět. Celkem se tak během dvou měsíců vystřídá v Experimentáriu na tři stovky zájemců,“ dodala radní.

Městem pro byznys 2022 se v kraji stal Zlín. Na snímku primátor Jiří Korec (ANO).
Zlín je krajským vítězem Města pro byznys. Jak dopadla další města?

Hlavním posláním otrokovického Experimentária je motivovat mladou generaci ke studiu polytechnických oborů, zvláště těch, které využívají nejmodernější technologie. Tvoří jej soubor osmi expozic zaměřených na konkrétní vědní obory, jako jsou fyzika, chemie, biologie nebo obráběcí stroje.

Na návštěvníky tu čeká množství herních a zábavných vzdělávacích pomůcek, přístrojů a vybavení. K dispozici je zde například elektronový mikroskop, 3D kino, 3D tiskárna a scanner, termo kamera a další pomůcky sloužící k demonstraci různých fyzikálních a přírodovědných jevů. Například přístroj pro chemickou analýzu – ionosep.

Matyáš Roubalík, 12. března 2023, 3810 g, 51 cm, Veletiny.
Podívejte se na miminka narozená ve Zlínském kraji v 11. týdnu roku 2023

Expozice jsou koncipovány tak, aby se co nejvíce přiblížily praktickému životu. Proto mají žáci možnost se všemi přístroji a zařízeními pracovat, využívat nejmodernější technologie k jejich ovládání.

Kromě exkurzí pro žáky organizuje Experimentárium také příměstské tábory pro děti v době prázdnin. Zájemci z řad veřejnosti jej mohou navštívit během speciálních akcí pořádaných školou, jako jsou Den otevřených dveří nebo Noc alchymistů.