Ten letošní měl sice roční „zpoždění“, protože čelil covidové brzdě, na atmosféře závodu to ale nebylo poznat. Zlín opět ožil svými žlutomodrými barvami a lidé vyrazili do ulic, aby si nenechali „svou“ barumku ujít.

Letos Barum Czech Rally nabídne celkem 786 kilometrů závodu, který obsahuje 15 rychlostních zkoušek na osmi úsecích v celkové délce 211 kilometrů.

„Celá soutěž se odjede od seznamovacích jízd až po cílovou metu podle nařízení FIA ve čtyřdenním formátu, což na soutěžní týmy a posádky bude klást velkou časovou náročnost,“ připomněl mluvčí Barum Czech Rally Zlín Roman Ordelt.

Doplnil, že padesátý ročník Barum Rally přináší všem fanouškům automobilových soutěží tři velká překvapení.

„Na jubilejní barumce se ukážou legendární automobiloví závodníci Roman Kresta a Tomáš Enge. A s prezidentem Autoklubu ČR Janem Šťovíčkem na místě navigátora se na trati představí také Mohammed ben Sulayem, významná postava světového motorismu,“ připomněl Roman Ordelt.

Na start závodu se v pátek na zlínské náměstí Míru odpoledne vydali i kamarádi Tomáš Březovský a Radek Zlámal ze Zlína.

OBRAZEM: Shakedown a kvalifikace před Barum Czech Rally Zlín

Fotogalerie: Shakedown a kvalifikace před Barum Czech Rally Zlín

„Barumka nám loni chyběla. Je to doba, kdy si můžeme užít pořádný rally sport. Být u toho je prostě skvělé,“ poznamenali.

Motoristický svátek však není jen o divácích. Kromě organizátorů a závodníků jej tvoří stovky dobrovolníků a pomocníků. V pohotovosti jsou i složky IZS a zlínské městské policie.

Chybět nesmí ani týmy hostesek, které po celou dobu závodu „drží barvy“ svých automobilových stájí. Jako například devatenáctileté studentky Barbora Siváková a Aneta Králíková ze Zlína.

„Je to výborná a prestižní rallyová akce. Vždyť startovní pole tvoří týmy z celého světa,“ pochválila úroveň Aneta Králíková.

Barbora Siváková zase barumku zná od dětství.

„Pocházím ze Žlutavy, tam se také jezdila,“ usmála se.

Devatenáctileté studentky pomáhají hájit barvy Rentor racing teamu. Překvapily tím, že jako jedny z mála nezvolily pro svůj celkový rallyový outfit boty na jehlových podpatcích, ale jen tenisky.

„Nahrály tomu okolnosti i počasí,“ vysvětlily s úsměvem.