Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

56 milionů stála léčba deseti nejdražších pacientů ve Zlínském kraji

Region – Zdravotní pojišťovny za péči o některé pacienty vydávají každoročně horentní sumy. „Více než jedenáct milionů korun zaplatí Všeobecná zdravotní pojišťovna ročně za péči o svého nejdražšího klienta ve Zlínském kraji," sdělil tiskový mluvčí VZP Oldřich Tichý.

24.6.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Tomáš Škoda

„Celkově za deset nejdražších pacientů zlínského regionu VZP loni vydala přes 56 milionů korun," doplnil.

K diagnózám, jejichž léčba je nejnákladnější, patří především poruchy metabolismu, poruchy srážlivosti krve či plicní arteriální hypertenze. Většina těchto diagnóz si však žádá léčbu ve specializovaných pracovištích mimo náš region.

„Nejdražší pacient VZP je sice z Uherského Hradiště, ale nebyl hospitalizovaný v naší nemocnici," konstatovala mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Dana Lipovská. „U nás jsou nejdražšími pacienty ti, kteří jsou hospitalizovaní na ARO a jsou napojeni na umělou plicní ventilaci. Mají drahá léčiva i drahý materiál," vysvětlila.

„Obecně platí, že čím komplikovanější pacient a delší pobyt, tím dražší léčba," dodala.

Podobné zkušenosti jako VZP mají i další pojišťovny. „Nejnákladnějším pojištěncem České průmyslové zdravotní pojišťovny (ČPZP) je již několik let devětapadesátiletý muž s diagnózou porucha ukládání glykogenu, který bydlí v Uherském Brodě," řekla jejich tisková mluvčí Elenka Mazurová.

„Za jeho léčbu jen v loňském roce ČPZP uhradila přes čtrnáct a půl milionu korun," doplnila.

„Nejdražším pojištěncem Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR za loňský rok byla s celkovými náklady na zdravotní péči ve výši dvanáct a půl milionu korun dvaašedesátiletá pacientka s vrozenou metabolickou vadou. Jde o takzvanou Pompeho nemoc," přiblížila jejich tisková mluvčí Hana Kadečková.

„Náklady byly vynaloženy převážně na chronickou enzymatickou substituční léčbu tohoto onemocnění," upřesnila.

Metabolické poruchy jsou velmi různorodá skupina chorob. Základem je dědičná porucha tvorby důležitých funkčních bílkovin. Patří sem i výše uváděná glykogenóza, která se dělí na více podtypů. Jedním z nich je i Pompeho choroba. Od typu bílkovin se potom odvozuje nedostatečná funkce či poškození jednotlivých orgánů.

„Příčina těchto onemocnění je dědičně vázaná genetická porucha," vysvětlil primář interního oddělení Nemocnice Atlas ve Zlíně Tomáš Miča.

Nákladná je podle něj již sama diagnostika těchto chorob. Laboratorní metody ke stanovení zmiňovaných poruch patří k nejnákladnějším a drahé jsou i používané zobrazovací metody. Pacienti často pobývají v nemocnici a v neposlední řadě i vývoj a výroba účinných léků jsou extrémně finančně náročné.

„Tato onemocnění jsou léčitelná některá dobře, některá částečně a některá jsou neléčitelná," konstatoval primář Miča. „V drtivé většině případů ale v současné době nejsou vyléčitelná," dodal.

„Teprve až budou běžně dostupné metody genetického inženýrství, které budou schopny opravit genetickou mutaci odpovědnou za danou poruchu, pak budeme snad moci hovořit o vyléčitelnosti těchto chorob," uzavřel.

ROMAN BUČEK

Autor: Redakce

24.6.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Kabelkový veletrh v Besedě v Otrokovicích.
AKTUALIZOVÁNO
30

Kupte si kabelku. Nošenou, ale s duší

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
1 51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Dlouhých pětašedesát let se čile zajímá o politické dění dnes už čtyřiasedmdesátiletý Jan Uherka z Uherského Brodu. V nadcházejících volbách do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky kandiduje ze čtrnácté pozice za ČSSD, přičemž je nejstarším kandidátem napříč všemi kandidátkami.

Koupila jsem si dvě housenky

Nakukuji do dveří sálu, který se hemží lidmi. Nejen děti zaujatě pozorují obrovské skleněné vitríny seřazené na stolech v dlouhých řadách téměř přes celý obrovský sál. Zdají se nekonečné. V nich se skrývají více či méně vzácné exempláře brouků, nejkrásnější druhy motýlů, ale i hadů, pavouků, gekončíků, chameleonů a dalších zajímavých potvůrek.  

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení