Radnice na to v rozpočtu pro letošek vyčlenila 312 tisíc korun.

Podle starostky města Ireny Brabcové je určený na úhradu nákladů na dopravu pro ty, kteří v Napajedlích mají trvalý pobyt.

Tři stovky hodně pomohou například Evě Kolomazníkové. Zhruba jednou za měsíc totiž jezdí do Otrokovic na tamní polikliniku, přičemž k tomu využívá auto pečovatelské služby.

„A to je drahé, proto příspěvek vítám. Každá forma dotace je pro nás výborná věc, výborná pomoc. Pro mě obzvláště, sanitku mi dá doktor málokdy. Jedu na oční, ušní, urologii či ortopedii. Bohužel zdravotních problémů je s věkem už hodně,“ vysvětlila napajedelská seniorka.

Částka 300 korun jí tak pomůže uhradit alespoň jednu cestu na polikliniku.

„Kdyby to bylo každý měsíc, tak bych to brala,“ doplnila s úsměvem.

Pro letošní rok město na jednorázový finanční dar pro lidi, kteří dosáhnou sedmdesáti let, vyčlenilo ve svém rozpočtu zhruba 312 tisíc korun. V Napajedlích jich žije 1040.

„Je to příspěvek na dopravu, protože u nás ve městě nemáme městskou hromadnou dopravu, neposkytujeme ani žádné slevy na ČSAD. Tuto motivaci nemáme, proto jsme zavedli příspěvek. Je na každém, jestli jej dá třeba na benzin pro příbuzného, který ho vozí k lékaři,“ konstatovala starostka.

Podotkla také, že k podpoře seniorů ve městě sáhli už vloni. Úspěšnost byla podle ní poměrně výrazná, využilo ji asi 81 procent oprávněných. Rozhodli se akci proto zopakovat.

Jednorázový příspěvek na dopravu si lidé mohou vyzvednout v hotovosti od 2. února do 1. října letošního roku na pokladně finančního odboru v úřední hodiny každý den mimo čtvrtek.

V sousedních Otrokovicích podle mluvčí tamní radnice Romany Stehlíkové žádný obdobný příspěvek na dopravu po vzoru Napajedel neposkytují, zato ale jinou výhodu.

„Poskytujeme celoroční jízdenku zdarma na městskou hromadnou dopravu pro držitele zlaté plakety Jana Janského, která je udělována za 40 bezpříspěvkových odběrů krve a výše. Celoroční jízdenku zdarma mají i dárci kostní dřeně,“ informovala otrokovická mluvčí.

Rovněž krajské město neposkytuje seniorům žádnou dotaci.

„Snažíme se spíše investovat do rozvoje dopravy ve Zlíně,“ doplnil mluvčí tamního magistrátu Zdeněk Dvořák.