Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Absolventi míří na úřad práce

Zlín – Začátek září není jen o nástupu do školy. O tom ví své několik desítek nebo i stovek absolventů středních a vysokých škol. Pokud totiž nenašli ihned po dokončení svého studia práci anebo nestudují dále, stává se jejich cílem registr úřadu práce.

3.9.2011 2
SDÍLEJ:

Úřad práce. Ilustrační foto.Foto: archiv

„Myslím si, že registrace do evidence je úplně zbytečná. Všechno se to musí vyřídit hned po ukončení statusu studenta a stejně nevím, jak dlouho budu na práci čekat,“svěřil se například Michal z Otrokovic.

Dostudoval úspěšně maturitní obor se zaměřením na management, práci stejně nenašel.

„Stejně si tu práci sháním vlastně sám. Na úřadě jsou evidovány tisíce lidí a všechno úřednice nestíhají. Práce navíc ani nemusí být, protože úřad stejně nabízí jen ty obory, které si uchazeč zadal, a nic jiného,“dodal čerstvý uchazeč z registru úřadu práce s tím, že samostatné hledání práce by bylo jistě účinnější.

„Když si budu hledat práci sám, nemusím dělat přesně to, čím jsem se vyučil nebo co jsem vystudoval,“ myslí si Michal. Být zapsaný na úřadu práce má podle něj samozřejmě i výhody.

„Obrovským plusem je jistě to, že mám zaplacené sociální a zdravotní pojištění,“ uvědomuje si.

V podobné situaci není určitě sám. Podle statistiky se jen první zářijový den přišlo na ÚP ve Zlíně zapsat třiatřicet čerstvých absolventů.

„Prvního září u nás bylo se žádostí zařazení do evidence přes 120 lidí. Zhruba třetinu tvořili právě absolventi,“ potvrdila Miriam Majdyšová ze zlínské pobočky Úřadu práce ČR.

S přibývajícími žádostmi o zaměstnání absolventů počítají i v personálních agenturách. Ve zlínské pobočce Grafton Recruitment již mají zkušenosti.

„Situace s absolventy se vyvíjí v závislosti na rozvoji trhu práce. Hlásí se v pravidelných vlnách. Někteří čekají na pozice vypsané pro absolventy či uchazeče s kratší praxí, najdou se mezi nimi ale i tací, kteří nestojí zatím pevně nohama na zemi. Ti se například zkoušejí ucházet i o manažerské posty,“

popsala Iveta Kubíková z agentury. Situace se studenty je údajně problematická zejména z toho důvodu, že většina z nich nemá vůbec žádnou praxi v oboru, ve kterém studují.

„Absolventi disponují pouze teoretickými znalostmi, které však v praxi nikdy neotestovali. Z tohoto důvodu je jejich umístění do pracovního procesu velmi obtížné. To je chyba jak vysokých a středních škol, které studenty dostatečně neinformují, tak i studentů samotných, kteří nevyvíjejí potřebné úsilí,“

doplnil také její kolega Aleš Velísek. Obecně platí, že studenti, kteří vykonávají praxi po dobu studia, pak nemají velké problémy se uplatnit na pracovním trhu. Na druhou stranu, v porovnání s loňským rokem, jsou některé firmy při otevírání nových míst absolventům více nakloněny.

„V mnohých absolventech totiž vidí potenciál rozvoje a přizpůsobitelnost firemní kultuře,“ dodal.

Pomoci k zaměstnání absolventů by podle mnohých mohli i místní podnikatelé. Realita však není úplně jednoduchá. Potýkají se se stejným problémem jako agentury.

„Rodiče bohužel často posílají své děti na gymnázia, pak nemají potřebné odborné zařazení,“ vysvětlil předseda Sdružení podnikatelů Zlínského kraje Rudolf Chmelař. Nejžádanějšími, ovšem i nejhůře sehnatelnými jsou podle něj právě kvalifikovaní lidé s chutí k práci.

Autor: Marek Houser

3.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení