Abstinující hráč se dnes snaží gamblerům pomáhat a podpořit jejich snahu vymanit se ze závislosti. Před rokem ve Zlíně dokonce založil Klub anonymních gamblerů a nyní sbírá podpisy pod petici za regulaci hazardu ve městě. Kromě toho pořádá v základních školách besedy na téma závislost na hazardu.

„Běhá mi mráz po zádech, když se přihlásí třináctiletý žák a řekne, že chodí hrát automaty. Je pro mě šokující, když mi zavolá maminka dvacetiletého syna, který hraje čtyři roky a je závislý,“ upozornil na konkrétní příklady Kučera.

Samotného jej prý potěšilo, když zlínští zastupitelé loni v září schválili vyhlášku omezující provoz automatů ve městě. Všude se ale začaly objevovat místo nich videoterminály, které povoluje ministerstvo financí, a radnice na ně nemá proto žádný vliv.

„Je nejvyšší čas začít v našem městě s tímto morem 21. století něco dělat,“ dodává ve svém dopise Kučera a současně předložil primátorce Ondrové několik konkrétních návrhů.

Výzva: Pokutujte vstup mladistvých

Je mezi nimi stanovení místní vyhláškou přísný zákaz vstupu mladistvých do heren pod citelnou pokutou majiteli herny. Při prvním porušení padesát tisíc korun, při druhém několikanásobek a při třetím odebrání licence. Dále navrhuje zpřísnit kontrolu věku hráčů městskou policií, zavést registrační karty hráčů či zákaz vstupu do herny soudní cestou i v případě, že o to požádá gambler. Kromě toho považuje Kučera za důležité zavést na školách důslednou prevenci proti hazardu.

Ne všechny návrhy lze však podle primátorky Ondrové uplatnit. „Co můžeme udělat, je zvýšit prevenci proti hraní na automatech ve školách. Zákaz vstupu mladistvých do heren platí už nyní a strážníci jeho dodržování pravidelně kontrolují. Ostatní návrhy však ze zákona uplatnit nemůžeme,“ objasnila Ondrová.

Podobně jako řada primátorů a starostů i ona netrpělivě čeká, až poslanci schválí novelu zákona o loteriích. „Ten je v současné době ve fázi připomínkování. O videoterminálech by měl v budoucnu rozhodovat nově vytvořený centrální úřad, který snad má být zřízený do konce roku,“ sdělila Ondrová. Důležité však podle ní bude, jakou úlohu budou mít podle novelizovaného zákona samotné obce. „Rádi bychom sami regulovali, kde videoterminály mít a kde ne. Nedělám si však iluze, že bychom je totálně vymýtili. Je to nešvar podobný třeba alkoholu,“ dodala.

Účinnější je přiblížit důsledky hraní

Ředitel 8. základní školy ve Zlíně­Malenovicích Pavel Nedbal je stejného názoru, že snížit gamblerství nelze jednoznačně absencí automatů či videoterminálů.

„Podstatné je ukázat dětem, co se může stát, když nebudou mít všechno pod kontrolou. Ideální jsou k tomu právě diskuse s bývalými závisláky ve spojení s psychologem,“ míní.

Dodal, že školáci jsou však poté často ovlivněni společností a z velké části třeba také počítačovými hrami.