Pyrotechnik: Kdo nechce skončit po Silvestru v nemocnici nebo na hřbitově, měl by se vyvarovat domácí výroby ohňostroje

Co by to bylo za silvestrovské oslavy bez nějaké té skleničky? Jak to ale udělat, aby druhý den člověk neměl hlavu jak střep a nebál se podívat do zrcadla?

Množství hraje roli

Podle manažera cocktail baru KUKU bar ve Vsetíně Antonína Bedřicha to vždy záleží především na množství. Důležitou roli ale hrají i další faktory.„Tak především by člověk neměl dohromady míchat tvrdý alkohol, pivo a víno. To ale každý ví. Kocovinu ale hodně ovlivní i kvalita alkoholu. Čím kvalitnější, tím lepší,“ poznamenal Bedřich.

Důležité je podle něj také omezit kombinaci alkoholických a nealkoholických nápojů. „Takový rum s colou opije člověka mnohem rychleji než samotný kvalitní rum. Druhý den pak ani nebývá člověku tak špatně, jako když to kombinuje,“ doplnil Bedřich.Podotkl, že člověk by měl alkohol také dostatečně zajídat.

V případě, že to někdo s alkoholem na Silvestra přežene, mohlo by ho na Nový rok čekat nemilé překvapení. Mohl by se totiž probudit na záchytce.„Takovýchto případů ale nemíváme nějak moc. Odpovídá to průměru běžného pracovního dne,“ uvedla mluvčí kroměřížské protialkoholní záchytné stanice Veronika Klímová.

Drahý hlavobol

V případě, že by někdo na záchytce skončil, vyšel by ho nocleh na dvanáct tisíc sedm set korun. „Minimální doba strávená v našem zařízení je osm hodin, maximální pak dvacet čtyři hodin. Zkrátka dokud osoba nevystřízliví,“ uzavřela Klímová.

Nepříjemnosti nemusí způsobit ale jen alkohol. Dobrý pozor by si měli dávat lidé i při manipulaci se zábavní pyrotechnikou. Opatrní by měli být i při samotném nákupu. „My nabízíme asi patnáct druhů víceranných ohňostrojných baterií, takzvaných kompaktů. Jedná se o propojenou sestavu několika moždířů, kdy v každém je střela obsahující ohňostrojný efekt,“ uvedl majitel firmy zabývající se distribucí zábavní pyrotechniky Lukáš Forman.

Efekty jsou rozmanité a zahrnují komety, pivoňky, chryzantémy, kokosové palmy, brokátové koruny, blikavky, padající listí, plovoucí rybičky a mnoho dalších.„Musíme si ale uvědomit, že pyrotechnické výrobky obsahují regulérní výbušniny, a i když jsou konstruovány s ohledem na maximální bezpečnost při použití, může dojít ke zranění osob či škodě na majetku,“ upozornil Forman. Podle něj by si měl zákazník dát pozor i při samotném nákupu ohňostroje.

„Každý výrobek by měl obsahovat český návod k použití. Je označen třídou nebezpečnosti nebo kategorií. Dále číslem, přiděleným od státní zkušebny, či je uvedena hmotnost výbušných složí,“ řekl Forman. Na výrobku by měl být správně označen směr výstřelu a umístění zápalnice. Zábavní pyrotechnika musí vždy obsahovat výrobce, dovozce, datum spotřeby, ráže, počet výstřelů a přibližnou dobu trvání ohňostroje.„Našim zákazníkům samozřejmě poskytujeme všechny důležité informace o manipulaci se zbožím. Všechny prodávané výrobky máme mnohokrát vyzkoušeny a byly použity v profesionálních ohňostrojích. Zákazníkům tedy podáváme informace přímo z praxe,“ připomněl Forman.

Úrazy a pády

Velký pozor by si podle něj měli dávat lidé i na podomácku vyrobenou pyrotechniku. „Na první pohled se zdá technologie výroby pyrotechnických složí snadnou záležitostí, avšak skýtá mnoho úskalí, která v konečném důsledku mohou domácího alchymistu přivést do nemocnice nebo na hřbitov,“ varoval Forman.

Záchranná služba ale neřeší jen případy opilých a popálených lidí. „Na Silvestra se setkáváme také se spoustou úrazů po pádech. Polámané končetiny, rozbitá hlava. Nahrává tomu zvláště aktuální počasí,“ zmínil mluvčí zdravotnické záchranné služby Petr Olšan.