Výše vstupného se nijak měnit nebude. V současnosti je navíc k vstupence zdarma prohlídka nádherné sala tereny Zpět do „normálního módu“ by se snad mohl vrátit zámek už brzy. Ministr kultury Lubomír Zaorálek ve čtvrtek prohlásil, že pokud se situace nezhorší, mohly by zámky a hrady přejít do klasického režimu s komentovanými prohlídkami už na přelomu května a června.

Pod dohledem kustodů

„Návštěvník si zaplatí vstupenku tak jako do galerie a zámek si sám projde. Druhý typ prohlídky je ten, že si zakoupí vstupenku na určitý čas. Skupinka pak prochází v doprovodu kustodů sály společně a společně také vychází. Výhodou je, že se lidé nebudou shlukovat a budou mít dostatečné rozestupy,“ popsal Martin Krčma, výkonný ředitel Správy Arcibiskupského zámku a zahrad v Kroměži. Díky tomuto způsobu se bude kustodům daleko lépe regulovat počet návštěvníků.

„Máme za úkol dohlédnout na to, aby bylo dodrženo nařízení jednoho návštěvníka na 15 metrů čtverečních. Náš nejmenší sál má 75 metrů čtverečních. Pokud máme dohromady otevřené tři sály za sebou, můžeme dovnitř vpustit bez problémů skupinku 15 osob,“ uvedl dále Krčma.

Lidé se základní informace k jednotlivým sálům dozví z krátkých textů na stojáncích, případně se mohou poptat samotného kustoda.

Pouze reprezentační sály

Jaroslav Radecki, který má na zámku na starost průvodce, přiznal, že současný typ prohlídek bude z personálního pohledu daleko náročnější. „Jeden kustod bude mít na starost jeden případně dva sály. Za běžných okolností vede prohlídku jeden průvodce. Za současných okolností bude doprovázet jednu skupinku kustodů více,“ řekl Radecki.

„Dokud nebudou klasické prohlídky, nebude otevřeno druhé patro, ale jen reprezentační sály,“ doplnil Radecki. Kromě pandemie omezuje prohlídky také rekonstrukce zámku. Kvůli ní je a celou turistickou sezonu bude zavřená například galerie.

Záhonky a úklid, různé vzpomínky

Paní Renatě z Brankovic na Vyškovsku, která si společně s kamarádkou přijela zámek ve čtvrtek prohlédnout, se tento typ prohlídky zamlouvá.

„Já to vítám, protože jsme se s kamarádkou dlouho neviděly, takže si u toho můžeme i popovídat. Zámek ale známe, obě jsme tu studovaly,“ prozradila Renata. „Se školou jsem tu dokonce byla jednou uklízet. Pamatuji si, že jsme před zámkem upravovali záhonky a uvnitř uklízeli,“ vzpomíná na školní léta paní Renata.