„Koalici s Valentovou stranou ve vedení města nepodpořím,“ sdělila trojka kandidátky STANu, ředitel zlínského divadla Petr Michálek. Rána, na kterou dvojblok ANO a STAN nebyl připravený, tak přišla z vlastních řad.

„Koalice pokračuje,“ kontroval ale včera primátor Adámek s tím, že potřebují pouze čas, aby mohli problém vyřešit. „Dali jsme STANu prostor a počkáme na jejich oficiální vyjádření,“ komentoval lídr ANO Roman Kaňovský a garantoval devět mandátů.

Teď očekávají vyjádření od STANu a jejich devět křesel. Pondělní jednání očekávají i lídři ostatních stran. Čestmír Vančura (Zlín 21) je mimo republiku a strany zatím podle slov lídrů kontaktovány nebyly.

Když ve čtvrtek ráno vítězná strana voleb ANO s dvojkou voleb STANem našla třetího a vznikla ze všech stran kritizovaná koalice ANO STAN a Rozhýbejme Zlín (Soukr., Svob., Nezáv.), strany hledaly i čtvrtý subjekt.

Ten měl pomoci posílit koalici s pouhými jedenadvaceti hlasy. „Pořád platí, že je to hraniční počet hlasů a je to málo. Věřil jsem, že se k nám někdo přidá,“ sdělil primátor.

Ve volbách méně úspěšné strany se ale jednohlasně proti doplnění ohlášené koalice s Valentovou stranou vymezily. Přidalo se i hnutí ZLÍN 21.

„Do tohoto vlaku v žádném případě nenastoupíme,“ uvedl lídr ODS Miroslav Chalánek s tím, že pomyslný vlak rozhodně netuší, kam pojede. „A pokud už by se pro něco ANO se STANem rozhodly, budou se muset zeptat pana Valenty,“ dodal.

Lídr lidovců Aleš Dufek jednoznačně prohlásil, že je vyloučeno, aby se k takové koalici přidali. „My držíme slovo,“ uvedl. „Absolutně spolupráci odmítáme,“ přidal se i Jiří Jaroš za Piráty s tím, že Zlín se opět nikam neposune a obyvatele nečeká nic dobrého.

Názorově stejní zůstávají i mitáčkovci z Rozhýbejme Zlín. „Naše koaliční závazky se nemění,“ vysvětlil lídr strany Ivo Mitáček s tím, že problém s Petrem Michálkem je interní problém hnutí STAN. Koalici s jedenadvaceti mandáty ale také považuje za velmi nestabilní.

„Máme ale signály, že podpora ze strany současné opozice přijde,“ uvedl. Nerozumí prý tomu, proč by jejich program neměl být stranami podpořen, když průsečíky programů jednotlivých stran jsou velmi těsné. „Taková už je politika,“ dodal.

Jaké jsou možnosti pro zlínskou radnici?


Koaliční vyjednávání se přesouvají do dalšího týdne. Co nám přinese, záleží na lídrech stran. A co je ve hře?

1. PETR Michálek v hlavní Roli

Můžeme očekávat, že primátor Adámek bude chtít přesvědčit ředitele divadla Petra Michálka, aby dál se STAN v navržené koalici pokračoval. Že by na to Michálek kývl, se jeví ale jako nepravděpodobné. Ztratil by svou tvář. Pokud ho ale přemluví, aby se vzdal mandátu, doplní jeho křeslo dalším v řadě a ostatní strany dodrží slovo a ke koalici se stranou Iva Valenty se nepřidají, vznikne vládnoucí koalice. Bude mít ale jen těsnou převahu jednadvaceti křesel a v zastupitelstvu z celkových jednačtyřiceti to bude mít velice těžké. Primátor by mohl vyjít z vítězného ANO.

2. Zrada přijde znenadání

Podle náznaků lídra Rozhýbejme Zlín Ivo Mitáčka, se některá ze současných opozičních stran prý vyjádřila, že by křehké koalici s jednadvaceti křesly ANO STAN a Soukromníci přece jen přispěchala na pomoc. Koalice by tak získala buď další tři, pět nebo dokonce sedm křesel. To by její situaci v zastupitelstvu jednoznačně vylepšilo.

3. Rozpad ANO a STAN

Jako pravděpodobná se jeví také možnost, že hnutí ANO dojde trpělivost a dojde k rozpadu dvojbloku ANO STAN. Přijme nabídku ZLÍNa 21 a vzniklého trojbloku lidovci, ODS a Piráti. Vytvoří koalici s pohodlnou většinou 27 mandátů.

4. Dvojblok a trojblok

Nejméně pravděpodobné je vytvoření koalice dvojbloku ANO STAN s trojblokem KDU ODS Piráti. O tomto spojení se toho ale zatím moc nenamluvilo. Přitom by získalo silnou koalici s 29 mandáty. Patrně zde zazněla mocenská autorita silných stran ještě dříve, než byla vyslovena a ve volbách méně úspěšné strany se cítily jako outsideři. Zabránilo jí možná i velmi těsné spojení hnutí ZLÍN 21 s trojblokem lidovci, ODS a Piráti. Již několikrát se strany shodly, že jejich programové průsečíky se potkávají.