Například špatně dopadl experiment s papírovou lucerničkou, kterou hasiči vyrobili podle návodu v časopise. Už při zapalování svíčky objevili první nebezpečí.

„Pokud bychom ji zapalovali venku a pak ji vložili dovnitř, hrozí popálení rukou, což se stalo i našemu vyšetřovateli, který experiment prováděl.
Dalším nebezpečím je možnost vznícení rukávů u oděvu. Druhá možnost zapálit svíčku pomocí špejle nebo zapalovače by zase mohla skončit zapálením papírového obalu, “ upozornil mluvčí hasičů Zlínské- ho kraje Ivo Mitáček.

Jako kámen úrazu se při experimentu ukázala samotná obsluha a manipulace s papírovou lucerničkou. „Při jakémkoliv jejím přenášení se svíčka okamžitě posouvala směrem k papírové stěně. Navíc pokud by byla ještě zavěšena, i sebemenší závan průvanu může znamenat jediné. A to požár,“ upozornil mluvčí. Dodal, že experiment rozhodně hasiče nepřesvědčil o bezpečnosti takového výrobku.

Podobné riziko ale hrozí i u adventních věnců. „Loni rodině z Lukova vyhořelo celé horní patro domu. Vyšetřovatel pak zjistil, že to způsobila svíčka od adventního věnce,“ podotkl mluvčí hasičů.

Podle něj případy požárů od svíček končí často značnými materiálními škodami, mohou však přivodit i tragédii.

„Každý z nás by si měl vždy dopředu uvědomit, zda takové riskování stojí za ohrožení majetku nebo sebe sama. Zvláště pak v situacích, kdy je výrobek určen pro děti a může dojít k jejich ohrožení,“ radí Mitáček.

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY ZE ZLÍNSKÉHO KRAJE:

Zpravodajství Sport Kultura Podnikání Černá kronika