Legendy českého folkrocku zahrají zlínské kapele v malenovickém podhradí. Přijede i Pavel Bobek

Právě ve Zlíně skupina AG Flek vznikla. Tehdy ji tvořili Ivo Viktorin, Karel Markytán, Blanka Táborská a Josef Šobán. Tato čtveřice, doplněná kytaristou Michaelem Vašíčkem a bubeníkem Davidem Velčovským, se letos znova sešla u příležitosti významného jubilea.

Drtivá většina těch, kdo se na festivalu představí divákům, je spřízněn a hudebně nebo přátelsky,“ sdělil dramaturg akce David Němeček. „Jedna podobná akce se už konala a Zlín jako domovské místo kapely je pro oslavu narozenin příznačný,“ uvedl Němeček. Písničkář a jeden z frontmanů AG Fleku Karel Markytán považuje slovo „výročí“ za frázi. „Kapela neslaví - pokud to tak nazveme - jen tuto sobotu. To, že jsme zase spolu, vlastně oslavujeme samotným hraním celý rok,“ řekl Markytán. „Výročí není to nejdůležitější, hlavní je, že nás to pořád ještě baví a že to baví i lidi co nás poslouchají. Jinak by byla veškerá nostalgie k ničemu. Hraní si užíváme a chceme ten pocit přenést i na lidi,“ shrnul Markytán. Přesto byly přípravy jubilea více než okázalé. „Na začátku byl sen o velkolepé oslavě, která měla proběhnout v několika městech a které se měli zúčastnit všichni, kdo měli nebo mají s AG Flekem něco společného,“ popsal jednatel pořádající firmy Radim Hrubý, který je zároveň příznivcem folkrockové hudby. „Ale myšlenky, sny a plány jsou jedna věc, uspořádání času kvůli pracovnímu vytížení pak věc druhá. Ze série koncertů tak zůstaly jen dva,“dodal Hrubý.

Festival Zlínský Woodstock se v areálu podhradí koná pravidelně na přelomu července a srpna. „Prostory jsou zdevastované. Naší snahou je vrátit do ruin život,“ vysvětlil Hrubý. Předchozích šest úspěšných ročníků akce nasvědčuje, že malenovické podhradí není jen hromadou cihel.