„Z hlášení od lékařů vyplývá, že relativní nemocnost v populaci už je na Zlínsku na hranici epidemie, která se počítá od dvou tisíc nemocných na sto tisíc obyvatel. Vzhledem k rozvoji chřipky proto doporučíme některým nemocnicím v kraji, aby od pondělí regulovali návštěvy v lůžkových zařízeních,“ informovala vedoucí protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Hana Tkadlecová.

Mluvčí zlínské Baťovy nemocnice Karla Havlíková už zákaz návštěv potvrdila. „Omezení bude platit od pondělka až do odvolání. To, že jsou zakázané návštěvy, však například nevylučuje možnost otců účastnit se porodu dítěte,“ poznamenala.

Jak hygienička Tkadlecová dodala, počet pacientů, kteří trpí přímo chřipkou, se oproti minulému týdnu zvedl o více než sto procent. „Největší vzestup je přitom mezi lidmi v produktivním věku,“ přiblížila.

Ordinace mnohých praktických lékařů pro dospělé tak zažívají nával pacientů. „Chodí zhruba o polovinu lidí více než obvykle, a to zejména s klasickými příznaky chřipky,“ sdělil například zlínský praktik Pavel Obdržálek. Poradil také, jak pokud možno nákaze předcházet.

„Je dobré vyhnout se místům, kde se shlukuje více lidí,“ podotkl. Poradil i co dělat v případě, kdy člověk chřipku dostane. „Při teplotách je důležité poctivě nemoc vyležet. Pokud horečky nezmizí do tří dnů, je nutné navštívit lékaře,“ doporučil.

Epidemie se ale nevyhýbá ani jiným věkovým skupinám. Ochořela například také řada dětí, což už zaznamenali i v některých vzdělávacích institucích.

„Teď máme nemocnost asi třicet až čtyřicet procent a z toho většinu způsobila právě chřipka,“ poznamenala ředitelka Mateřské školy Otrokovice Magda Zycháčková. Že by ale museli zařízení zavřít a rodičům by se neměl kdo postarat o děti, prý u nich nehrozí. „Staráme se o asi šest set dětí v šesti různých pobočkách, takže bychom případně uzavřeli jen jeden provoz a zbývající žáčci by chodili do některého z dalších,“ vysvětlila. Podotkla však, že se trochu obává nemocnosti mezi pracovníky školky.

Zatímco mezi pracujícími lidmi a dětmi se epidemie rychle šíří, chřipky se podle hygieničky Tkadlecové zřejmě nemusejí tolik obávat například v domovech pro seniory a nemuseli by tam tedy zakazovat ani návštěvy.

„Většina obyvatel domovů je totiž proti chřipce očkovaná, je to více než osmdesát procent. V ostatní populaci přitom tuto prevenci podstoupilo jen asi pět až deset procent,“ podotkla Tkadlecová. Jak dodala, dá se předpokládat, že nemocných chřipkou bude i v dalších týdnech přibývat.