Je proto velmi pravděpodobné, že sedmnácti majitelům, kteří na nabízenou cenu nejméně 82,78 koruny za metr čtvereční nepřistoupili, Povodí Moravy pozemky vyvlastní. To umožňuje zákon a zastupitelé obce středečním usnesením podnik k tomuto kroku nabádají. „V nejbližších dnech Povodí Moravy zašleme také dopis, ve kterém ho k vyvlastnění chybějících pozemků oficiálně vyzveme,“ sdělil starosta obce Jaroslav Ševela.

Zastupitelé tak reagovali na neplatnost nedávného referenda o tom, zda má obec odkoupit od nespokojených vlastníků pozemky za vyšší cenu a při prodeji Povodí na nich tratit, ale zabezpečit tak možnost postavení ochranné hráze.

„Vzhledem k tomu, že voličská účast byla nízká a hlasování občanů bylo tak neplatné, rozhodli jsme se, že nelze ze strany obce zvýhodňovat jedny obyvatele před druhými a nabídnout jim vyšší cenu,“ poznamenal Ševela.

Že k vyvlastnění zřejmě skutečně situace směřuje, potvrdilo i Povodí Moravy.

„S největší pravděpodobností k němu přistoupíme. Navýšit cenu nelze, protože jsme vázáni tabulkovými cenami. Bohužel tento postup je běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem a trvat to bude spíš léta než měsíce,“ sdělil Jiří Barouš, zástupce ředitele závodu Střední Morava, který je součástí společnosti a má tlumačovská protipovodňová opatření na starost.

Jak ale podotkl starosta Ševela, lidé, kteří pozemky zatím nechtějí poskytnout, by při vyvlastnění neměli tratit. „Dostanou za pozemek běžnou cenu, tedy jako ostatní, kteří se s Povodím už domluvili,“ poznamenal Ševela.

Jednou z tlumačovských rodin, které potřebné pozemky stále nechtějí prodat, jsou i manželé Královi.

„Manželka, které půda patří, to nepřijala. Cenu bychom chtěli vyšší. Pokud dojde k vyvlastnění, tak dojde,“ sdělil Vladimír Král.

Podle něj je Tlumačov v cenách pro stavby znevýhodněný. „Když se vykupovaly třeba pozemky pro rychlostní silnici, v Otrokovicích a Záhlinicích byla cena vyšší, Tlumačov dopadl vždy špatně. Na podporu vyšší ceny by měla obec třeba zažádat o peníze z evropských fondů,“ míní Král.

Smlouvu o smlouvě budoucí na prodej svého pozemku už s Povodím Moravy naopak uzavřela Helena Petrová „Původně jsem nechtěla smlouvu přijmout, protože jsem žádala náhradní pozemky, které prý ale obec nemá. Pak jsme po dohodě s Povodím upravili lépe podrobnosti kontraktu. Například kdo bude mít zodpovědnost za pozemek při stavbě, co bude s ornicí, jak se vyřeší vyjeté koleje od těžké techniky,“ sdělila Petrová.

Před dvanácti lety při povodni prý měla také dům zaplavený a ví proto, že je hráz potřeba. „Je to zájem všech, smlouvu jsem proto podepsala. Hráz je pro nás nutnost,“ sdělila.