Hasiči také vyjížděli k odstraňování spadlých stromů, které nevydržely pod tíhou tajícího sněhu. Zdravotníci rovněž ošetřili první úrazy, které si lidé způsobili pádem na zledovatělých chodnících.

Silničáři byli celý den opět v terénu a neustále solili cesty. „Nyní jsou vozovky mokré. Nevíme však, co nastane přes noc. Může se stát, že pokud teploty klesnou pod bod mrazu, mohou cesty namrzat. Proto je třeba, aby řidiči sledovali stav vozovek a byli obezřetní,“ informoval dispečer Správy a údržby silnic Zlínska Miroslav Šobáň.

Dodal, že největší komplikace byly na cestě mezi Halenkovicemi a Spytihněví. Tuto cestu museli cestáři k sobotnímu večeru dokonce uzavřít. „Je tam deseticentimetrová souvislá vrstva ledu. I naše technika tam třikrát uvízla. Proto jsme ji museli z bezpečnostních důvodů uzavřít,“ vysvětlil dispečer.

Od rána byli v terénu i pracovníci Technických služeb Zlín. Ty se zaměřovali na odstranění ledu z chodníků a zastávek MHD. Z původních sto třiceti kilometrů chodníků jich však bude ošetřeno jen šedesát, a to kvůli krizovému plánu, které včera vydal zlínský magistrát.

„Do sobotního večera jsme stihli ošetřit většinu chodníků v centru města. Trochu nám pomohlo i teplejší počasí, takže část sněhu odtála,“ řekl dispečer techniček Pavel Běťák.

Dodal, že uklízecí práce trvaly až do noci. „Uvidíme, co bude další den ráno. Pokud to namrzne, budeme opět v jednom kole,“ konstatoval v sobotu večer dispečer.

Podle zlínské krajské policejní mluvčí Jany Bartíkové nebyly do sobotního odpoledne hlášené žádné vážné nehody. „Jde spíše jen o drobnější havárie, které se obešly bez zranění,“ sdělila mluvčí.

Těžký odtávající sníh však začal padat ze střech dolů na zem a lámat stromy. Hasiči měli do večera za sebou čtyři zásahy na Zlínsku. Například ve zlínské místní části Salaš spadl pod tíhou stromu těžký strom přímo přes cestu. Naštěstí nikdo v tu chvíli pod ním neprojížděl.

„Přímo ve Zlíně na sídlišti Jižní Svahy jsme zase odstranili několik větví, u nichž hrozilo, že spadnou na hlavní komunikaci. V místní části Malenovice se zase pod náporem sněhu a ledu uvolnila lexanová stříšky nad třemi balkóny. Stříšku jsme nakonec neodřezali, ale jen ji zabezpečili pomocí úvazků,“ informoval mluvčí krajských hasičů Ivo Mitáček.

Led na chodnících rovněž působil nemalé komplikace chodcům. Lékaři v krajské nemocnici od rána ošetřili takřka na dvě desítky zraněných. „Nešlo ale o abnormální stav. Většinou to byly vymknuté kotníky nebo pohmožděniny. Nikdo nemusel být hospitalizován,“ řekla mluvčí zlínské Krajské nemocnice Tomáše Bati Karla Havlíková.

I nadále však platí zákaz vstupu na některé stezky zlínských parků, který v pátek vydal Odbor městské zeleně zlínského magistrátu.

V sadu Svobody jsou průchozí pouze chodníky od zastávky MHD Náměstí Míru k zastávce U Zámku, kolem zlínského zámku a také od autobusového nádraží k areálu bývalého soudu na Bartošově ulici. V parčíku nad přehradou u Centroprojektu je příčný chodník zcela uzavřen.

„Zákaz vstupu do uzavřených částí parků je proveden vymezovací výstražnou páskou s nápisy Vstup zakázán, která je umístěna na všech řádných přístupových trasách pro pěší,“ uvedla v pátek mluvčí strážníků Šárka Škubalová.

Podle meteorologů má i v neděli 10. ledna padat mrznoucí déšť. Teploty by se průměrně měly pohybovat lehce nad nulou.