Na pětikoalici se domluvily strany necelý den poté, co byly zveřejněny výsledky hlasování v krajském městě. Dohodu tisku oficiálně sdělil Petr Gazdík, poslanec za hnutí Starostové a Nezávislí.„Garantovali jsme občanům, že pokud uspějeme ve volbách, provedeme ve Zlíně razantní změny. Je mi velkou ctí, že vám mohu v tak krátkém čase oznámit, s kým utvoří vítězná strana koalici,“ uvedl večerní tiskovou konferenci Gazdík.

Podle lídra TOP 09 a STAN Miroslava Adámka tak splnila vítězná strana první bod programu – rozbití velké koalice na radnici. „Podařilo se nám ji dokonce odstranit,“ sdělil Adámek, který se podle uzavřené dohody stane primátorem krajského města.Lídr hnutí M. O. R. Eva Štauderová, která rovněž zaujme v následujících čtyřech letech místo v městské radě, považuje preference zlínských voličů za obraz práce současných radních. „Spojením máme zajištěný dostatečný počet hlasů pro prosazení společného programu,“ vyzdvihla Štauderová.

Celkem logicky se ocitnou v koalici Zlínské hnutí nezávislých a Věci veřejné. Podobně jako předešlé dvě strany podepsaly ještě před volbami Zlínskou výzvu, kterou deklarovali, že ve Zlíně nepodpoří koalici ČSSD + ODS. Věci veřejné se současně s TOP 09 a STAN dohodly, že skončí společně v koalici nebo v opozici.„Je to logický výstup jednání, která probíhala,“ reagoval lídr Věcí veřejných Rudolf Chmelař. Současně dodal, že všechny zmíněné strany mají velmi podobný program. Naplňovat se jej bude snažit i jednička ZHN Karel Markytán. „Voliči dali jasně najevo, že chtějí čerstvý vítr. Pokud jsme se stali součástí tohoto proudění, vážíme si toho,“ dodal.

Dvaadvacet křesel v zastupitelstvu by TOP 09 a STAN, hnutí M. O. R., Věcem veřejným a ZHN zajistilo nadpoloviční většinu v jednačtyřicetičlenném zastupitelstvu jen křehce. Přizvali ke spolupráci lidovce. Ti ale rozhodně nemají pocit, že by byli v koalici do počtu. „Těšíme se na spolupráci. Přestože není náš koaliční potenciál obrovský, naší zásadou je poctivá práce,“ poznamenal lídr Miroslav Kašný.

Jaká je reakce ODS, která měla v minulém volebním období na radnici nejvíce mandátů? Rezignace dosavadní primátorky Ireny Ondrové na post zastupitele.„Jsem přesvědčena, že jsem pro Zlín odvedla mnoho dobré práce. Rezignace je mým vlastním rozhodnutím, kterým reaguji na neúspěch ODS a přepouštím pozici v zastupitelstvu svému kolegovi Ondřeji Andrysovi. Ten je pro mě zárukou slušné a poctivé politiky," sdělila Ondrová, která tak v politice končí.

Andrys tak zasedne v opozici společně s dalšími pěti straníky a zástupci sociální demokracie a KSČM. U komunistů se dalo očekávat, že zaujmou místa právě v opozici, protože s nimi dlouhodobě spolupracovat žádná ze stran nechce.Podle ČSSD je stávající koalice logickým krokem vítězných stran. „Nezbývá, než jim poblahopřát. Ať se ukážou, že nemají volební program založený pouze na kritice, ale sami Zlínu pomohou. Jsem na to zvědavý,“ podotkl lídr Boris Popesko.Dodal, že ČSSD pasivní opozicí rozhodně nebude. Podobně se vyjádřili i zástupci ODS.

Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Zde vás budeme v průběhu dne informovat o nejdůležitějších a nejzajímavějších událostech z regionu a hlavně vám nabídneme různé soutěže.

Aktuální témata Zlínského deníku:

DOPRAVNÍ SERVIS
Veškeré informace týkající se osobní i veřejné dopravy a cyklostezek v regionu.

KOMUNÁLNÍ VOLBY 2010
Vše ohledně voleb, které proběhnou ve dnech 15. a 16. října 2010.

MÁME RÁDI KACHNY
Nepravidelná rubrika pravidelně plná neuvěřitelných zpráv.

BLOG ŘEDITELE MĚSTSKÉHO DIVADLA
Petr Michálek nově bloguje každé pondělí.

DENÍK ZLÍŇÁKA
(Ne)oficiální blog reportérů Zlínského deníku o dění v regionu i mimo něj.