Dvoudenní evakuace se týkala skoro osmi stovek obyvatel Vrbětic, části Vlachovic a obce Lipová. Většina lidí však své domovy opustila už ve středu večer, kdy se o bezpečnostních opatřeních dozvěděli. Policisté potřebovali rozšířit a prozkoumat zónu v okolí muničního skladu, který vybuchl na místě před týdnem.

Na rozdíl od prvního dne evakuace, kterou ve vlachovickém kulturním domě trávila jedina žena, se tam včera sešlo téměř třicet lidí. Všichni přítomní byli se svou situací smířeni, nikdo z nich neprotestoval, ani nepůsobil potíže.

„Všecko sa može stat, bože svatý," usmála se jedna z přítomných obyvatelek Vrbětic Josefa Ptáčková. Ponamenala, že jim v kulturním domě nic nechybí. Mají tam teplo a je o ně dobře postaráno.

Obecní úřad ve Vlachovicích zajistil svým „bezprizorním" obyvatelům na dopoledne nejen teplé nápoje, ale také něco na zub, ať už to byly cukrovinky, langoše či bramboráky.

„Kdyby přece jen někdo chtěl, může se stavit naproti do obchodu, fungují po celý den," podotkla starostka obce Vlachovice Ludmila Nejedlá. Ta se osobně byla několikrát v kulturním domě coby evakuačním centru přesvědčit, zda jejím spoluobčanům něco nechybí.

Klidný průběh obou dnů nařízené evakuace ocenila také mluvčí policie Monika Kozumplíková.

„Chtě­li bychom poděkovat všem, jichž se tato nepříliš příjemná opatření týkají, za trpělivost a respektování všech pokynů policistů přímo v dotčených obcích. Také díky nim probíhalo preventivní opatření v klidu a bez problémů," ocenila mluvčí

V noci na pátek byly slyšet z areálu muničního skladu opět neřízené detonace. „To znamená, že pohyb v prostoru je nadále velmi nebezpečný," upozornila ještě Monika Kozumplíková .

Co se postupu policie při průzkumu a likvidování nebezpečné munice v okolí výbuchu týká, ve čtvrtek použili poprvé při práci v bývalém muničním skladu pyrotechnického robota.

Jel jako předvoj do postižené oblasti, prozkoumal prostor, přítomnost a druh výbušnin, teprve poté tam mohli vstoupit policejní pyrotechnici ve speciálním oděvu a začít fyzicky procházet a kontrolovat prostor. V rozšířené bezpečnostní zóně objevili pyrotechnici několik nebezpečných výbušnin, které v pátek dopoledne zlikvidovali řízenou detonací.

Starosta LIPOVÉ Miroslav Pala:

Sedíme na sudu se střelným prachem

Lipová /ROZHOVOR/  Téměř půlka vesnice byla evakuována ve čtvrtek v Lipové. Občané i volení zástupci obcí se shodují v jedné věci. Sklady s municí by měli hlídat vojáci. „Tak jak tomu bylo dřív. To se tam nikdo nemohl ani přiblížit. Teď vůbec nevíme, jak tam ostraha probíhá," říká místostarosta obce Vlachovice Zdeněk Školek.

Podobně to vidí i starosta Lipové. „Z toho, co se děje jen kousek za obcí, nemám moc dobrý pocit," shrnul stručně Miroslav Pala.

Historie muničních skladů se na jižním Valašsku počítá na desítky let. Z okolních obcí není snad rodiny, ze které by ve skladech dříve někdo nepracoval. I proto mohou lidé srovnávat.

Pane starosto, jak ve vaší obci proběhla evakuace? Bylo vše v pořádku?

Evakuovalo se asi 150 lidí. Většina odjela po vlastní ose. Jen jednu starší paní odvezla sanitka a dvě obyvatelky strávily den v informačním centru ve Slavičíně. Vyskytl se jen jeden problém a ten se podařilo ve spolupráci s policisty vyřešit.

Jaký máte z průběhu evakuace pocit?

Z průběhu evakuace mám dobrý pocit. To se nedá říct o tom, co se děje kousek od obce. U skladů jsou porušené ploty. Když to hlídala armáda, tak to nebylo. Bylo to v pořádku, teď to říct nejde.

Armádní sklady jsou tu přitom desítky let. Nebáli jste se i dříve něčeho podobného?

Jak říkám, když to hlídala armáda, tak tam neproklouzla ani myš. Po revoluci se část zprivatizovala, část pronajala a teď tam jsou soukromé firmy a my nevíme, co se tam děje. Dle mého sedíme na sudu se střelným prachem, jak se říká.

Může obec v tomto něco podniknout?

Bohužel žádné páky nemáme. Už před lety obyvatelé okolních obcí nesouhlasili s tím, aby se tam demontovaly rakety. Nikdo je nevyslyšel. Prý žádné nebezpečí nehrozí. Jak to dopadlo, vidíme.

Myslíte, že se podaří tuto otázku opět otevřít?

No po tomto průšvihu se to určitě opět otevře a bude se to řešit na všech složkách.

Jak jste vlastně připravil spoluobčany na nutnou evakuaci?

Už ve středu večer jsem osobně obešel dům od domu, abych se ujistil, kdo má kam odjet za příbuznými či kdo bude potřebovat pomoc. Tu potřebovaly jen tři naše spoluobčanky.

LUKÁŠ FABIÁN

Za výbuch munice by měly padat hlavy

Dalibor Maniš po šestnácti letech končí ve vedení valašskokloboucké radnice. Přesto ještě z titulu své pozice vede krizový štáb, který byl svolán v souvislosti s explozí muničního skladu ve Vrběticích. Jako bývalý zaměstnanec dříve ještě armádního skladu dovede v této oblasti poradit i pomoci řešit tuto mimořádnou situaci. Celý rozhovor si přečtěte ZDE

Jak to vypadalo během čtvrteční evakuace části Vrbětic si přečtěte ZDE: Nechtějí, ať jim za humny manipulují s municí Dříve zveřejnéné články najdete ZDE: Výbuch muničního skladu Vrbětice 2014

ON-LINE přenos jsme ukončili, děkujeme za vaši pozornost. Připravujeme rozhovory, fotografie a videa

9:20 Do evakuačního centra přišla i starostka Ludmila Nejedlá, ptala se občanů na jejich pohodlí, jestli něco nepotřebují a co pro ně může udělat.
Místostarosta Školek na místě instaluje plátno, takže o zábavu budou mít lidé postaráno. Je tu teplo. Obchůdek naproti má otevřeno, takže, kdo si chce něco koupit, má tu možnost. Navíc se tu zdarma rozdávají teplé langoše a nápoje.

8:40 - V sále Kulturního domu ve Vlachovicích tráví čas v tuto chvíli asi dvacet lidí. Dostávají teplé nápoje - kávu, čaj, noviny a povídají si.

Zastavil se tu i Dalibor Maniš, starosta Valašských Klobouk, který v areálu muničních skladů v minulosti pracoval, se chce zasadit o to, aby v zabydlené oblasti jako jsou Vrbětice, vůbec nebyla ostrá munice. 

Lidé, kteří pracovali ve skladech museli projít prý odborným školením a pyrotechnickou zkouškou. Panují dohady, zda lidé, kteří zde v současnosti pracovali, takovou zkoušku měli. Areál skladů býval prý také v minulosti i lépe zabezpečen. 

7:50 - Policejní mluvčí Monika Kozumplíková hodnotí včerejší průběh evakuace kladně, ani dnes neočekává komplikace. Sdělila také, že v noci proběhly opět neřízené výbuchy.
Dnešní evakuace se týká zhruba 500 lidí, z části Vlachovic a celé Vrbětice. Dnes se očekává, že azyl v kulturním domě využije asi třicítka lidí. Dva seniory již včera odvezla sanitka do domova důchodců v Lipové.
Ještě funguje elektrika i plyn, a pokud nedojde k velké mimořádné události, bude podle energetiků fungovat po celý den. Od 8 00 budou uzavřeny příjezdové cesty.

7:30 - Ráno ve Vrběticích přituhlo. Je tu stejný klid jako včera, jen s tím rozdílem, že na místě jsou již také televizní štáby a lidé jsou nachystaní na evakuaci. Někteří čekají na odvoz jako paní Stružková, kterou odvezou známí do Slavičína. V domech se zatím svítí, elektřina funguje.

Ještě nejsou uzavřené příjezdové cesty, funguje zásobování. Starší občané nesou situaci statečně, ví, že jde o nezbytné opatření, ale mají obavy.