Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsme v háji, znělo z restaurací. Ve Zlíně totiž netekla voda

Zlín – /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/ Lukáš Lekeš stojí v kuchařské čepici opřený o kuchyňskou linku a se zklamaným výrazem se rozhlíží po lokále. Namísto chystání jídel pro své hosty může jen lomit rukama a zrak upínat na otevřený kohoutek, ze kterého ovšem nevypadne ani kapka.

20.1.2012
SDÍLEJ:

Centrum Zlína zůstalo v pátek 20. ledna bez vody. Kvůli havárii vodovodního potrubí museli vodaři odstavit přítok v osmi ulicích. Foto: DENÍK/Matej Slávik

Dobře si uvědomuje, že ve zlínské restauraci Na Terasách lidé obědvat nebudou. „Jsme v háji. Přišli jsme o zákazníky a tím pádem i o peníze kvůli obědům,“ čílí se provozní Lekeš.

Co se vlastně stalo? Včera dopoledne technici Moravské vodárenské (MV) v ulici Dlouhá museli opravovat 25 centimetrů silný vodovod, který praskl. Voda v centru Zlína úplně přestala téct.

„Ve čtvrtek jsme zjistili větší únik vody a přes noc se nám podařilo lokalizovat místo poruchy,“ vysvětlila mluvčí MV Helena Koutná s tím, že potrubí zřejmě prasklo vlivem otřesů ze silniční dopravy.

Zmar restaurací

Výpadek znamenal rozruch mezi majiteli zařízení, kde je vody potřeba téměř neustále.

„Nemohli jsme vařit kávu, čaj či umývat nádobí. A samozřejmě nemáme ani jak vařit jídla,“ nebral si servítky provozní restaurace Na terasách Lukáš Lekeš. V době, kdy cena vody ve Zlíně vzrostla, ho něco takového pořádně rozčílilo.

„Mám chuť poslat vodárnám účet na peníze, které mi kvůli vodě unikly,“ pokračoval.

Podniků, kterým havárie udělala čáru přes rozpočet, se našlo více. Voda totiž netekla v několika ulicích, a to přímo v centru Zlína.

„Konkrétně bylo bez vody náměstí Míru, ulice Rašínova, Dlouhá, Zarámí, Bartošova, Soudní, Vodní, Trávník a také autobusové nádraží a zámek,“ sdělila Helena Koutná.

Nemalé problémy měli například i v kadeřnictví v Dlouhé ulici.

„Sice přistavili cisterny s vodou, ale my ani nemáme v čem ji přinést. V pánském kadeřnictví tolik voda potřeba není, ale nemáme čím oplachovat vlasy a to je opravdu zádrhel. Bez vody prostě fungovat nemůžeme,“ rozvášnila se kadeřnice Martina Domanská. Její zákaznice v místnosti mezitím nevěřícně poslouchaly informaci o zastavené vodě s vrstvou peroxidu na vlasech.

„Musela jsem odpustit vodu do kýblu, nechat ji zchladnout a potom ji teprve použít. Odvolat jsem kvůli tomu musela i některé zákaznice,“ líčila provozní dalšího kadeřnictví Hana Richvalská.

Nemohli si ani odskočit na WC

Pozdvižení se konalo také v cukrárnách. „Ohrozí nám to provoz. Nemůžeme jít ani na záchod,“ posteskla si prodavačka v cukrárně na Zarámí Dáša Navrátilová.

Ve stejné situaci se ocitla i Soňa Halašková z cukrárny v ulici Rašínova.

„Že je voda v podniku důležitá, se bohužel pozná, až neteče. Když je to neplánované odpojení, tak voda citelně chybí,“ postěžovala si.

Ke kolegyním prodavačkám se přidala i Lenka Hrnčiříková na druhé straně náměstí Míru. „Kávovar nejede, nádobí nemůžeme umývat a ani toalety nefungují. Je to nepříjemné pro nás i pro zákazníky,“ vysvětlila.

Alespoň malou výhodu měly provozovny v nákupním centru Zlaté jablko, kde odstávku vody několik desítek minut před jejím provedením avizovala služba.

„Napustili jsme si barel vody, ze které vaříme kávu. Problém je ovšem mytí nádobí, takže veškeré nápoje vydáváme jen v kelímcích. Těch pár hodin jsme to zvládli, ale bohužel v omezeném provozu,“ vysvětlila manažerka kavárny Coffee and Co Lenka Šmehlíková.

Nepříjemnosti prožívali i v restauraci Tam Tam.

„ Kávu a čaj vaříme z teplé vody, ale největší problém je v kuchyni, kde jsou sice jídla předvařena, ale složité to bylo samozřejmě s umýváním nádobí,“ vyjmenoval provozní Slávek Horák.

Čistírna stála

Podnik Evy Hanzlové, která čistí oblečení, na několik hodin také zcela ustrnul.

„Věci přijímám, ale čistit nemohu, protože s vodou pracují jak čisticí stroje, tak i žehlička. Takže teď víceméně nic nedělám. Musím počkat, až voda zase poteče, abych mohla zakázky dohnat, což ale snad nebude problém,“ svěřila se Hanzlová.

Kromě podniků zasáhla odstávka vody samozřejmě také domácnosti, u těch však nebyla situace tak kritická.

„Ráno jsem šla do obchodu, takže jsem o vypnuté vodě ani nevěděla. Oběd jsem musela posunout až na dvě hodiny, ale to nebylo tak hrozné,“ myslí si Věra Pospíšilová.

S nadsázkou řečeno „za vodou“ byl Dům služeb seniorům na Zarámí.

„Jsme v budově v nájmu a majitel nechal přímo pro nás přistavit cisternu, takže jsme to zvládli,“ ubezpečila ředitelka Miroslava Kalivodová.

Mluvčí vodáren: Na vině je nevyzpytatelné počasí

Mluvčí společnosti Moravská vodárenská Helena Koutná v krátkém rozhovoru pro Deník potvrdila, že k poruchám dochází běžně.

„Takovou jsme ale od května loňského roku nezažili,“ řekla.

Jak často vaše společnost řeší podobné situace?

Vždy záleží na počasí. Přes zimu registrujeme na Zlínsku až tři poruchy denně. Nejhorší jsou velké výkyvy teplot, když zamrzá a rozmrzá půda, nebo naopak když u velmi vyschlé půdy dojde k výraznému podmáčení a vznikají lomy na potrubí.

Jak vážná byla včerejší odstávka v porovnání s minulými?

Od května 2011 je to první porucha takto velkého rozsahu, pár let nazpět byla velká porucha na křižovatce Dlouhá Vodní cca o 50 m níže směrem k podjezdu.

Mají provozovatelé nárok na odškodnění, když jim absence vody způsobí problémy v podnikání?

Dle zákona o vodovodech a kanalizacích pro veřejnou potřebu provozovatel vodovodu neodpovídá za škody a ušlý zisk vzniklé při omezeném zásobování nebo havárii vody. Jedním dechem ale musím zdůraznit, že šlo o havárii velkého rozsahu na hlavním vodovodním řadu, kterou bylo nutno urychleně opravit. Pracovníci naší společnosti zajistili náhradní zásobování vodou v celé oblasti.

Mohou být lidé v takovýchto případech předem upozorněni?

Ano. Podnikatelé i domácnosti se mohou na stránkách www.smv.cz přihlásit do služby SMS Info, díky které budou od vodáren dostávat zdarma SMS na mobil podrobné informace o haváriích vody.

Není to poprvé, co jsem bez výdělku

Slečna Veronika Skulová podniká v kavárně na ulici Zarámí už tři roky. Odstávka vody pro ni prakticky znamená moment, kdy může zákazníkům nabídnout jen slabou útěchu v podobě zákusků a cukroví.

Zákazníci se otočí a odejdou

Výraz „kavárna“ totiž podle ní při problémech se zdrojem vody ztrácí význam. Že voda občas neteče, na to je už z minulosti zvyklá. Ovšem přesto byla včera překvapená, když zjistila, že ve svém podniku zákazníkům kávu neuvaří.

„Nevěděla jsem nic. Proč to neteče, jak dlouho to nepoteče a co se vlastně stalo,“ líčila Skulová. Radost pochopitelně měla pramalou.

„Jakmile nemohu nabídnout kávu, tak se zákazníci otočí a odejdou. A já přijdu o dost peněz,“ vysvětluje.

Do podobné situace se dostala celkově třikrát, naposledy v pátek.

„Pokaždé to má stejný následek. Do práce přijdu, ale bez vody se opravdu fungovat nedá, tak zase zavřu a jdu,“ svěřila se Veronika, která také včera zamkla svůj podnik a vyrazila nakonec do práce za svým přítelem.

„Hostům mohu nabídnout chlebíčky nebo zákusky, ale to je jen doplňkový sortiment ke kávě, kvůli které sem všichni chodí,“ pousmála se trpce.

Včera nakonec musela opět zamknout a s vědomím špatných pátečních zisků přijmout to, že na vodu je prostě krátká.

Autor: Marek Houser

20.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Uherka z Uherského Brodu je nejstarším kandidátem pro volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.  Kandiduje ze 14. místa za ČSSD.

Nejstarší kandidát v kraji Jan Uherka: Všichni chybujeme, i politické strany

Již 25 let pořádá Dan Čagánek se svojí ženou Entomologickou výstavu v Otrokovicích. V pořadí již 47. setkání  milovníků hmyzu, pavouků a plazů se konalo v sobotu 14. října v Otrokovické besedě. Výměnného dne s prodejní výstavou se pravidelně zúčastní na d
17

Koupila jsem si dvě housenky

Jsme z ciziny a studujeme ve Zlíně! Studenti slavili výročí Erasmu

Vlajkový průvod prošel ve středu 18. října Zlínem. Byl oslavou třicátého výročí výměnného pobytu Erasmus, díky němuž mají možnost studovat studenti v jiných zemích světa. Univerzitu Tomáše Bati navštěvuje přibližně tisícovka zahraničních studentů. Kulturu své země přiblížili ostatním i formou ochutnávek jídla v Univerzitním centru.

Hyenismus v ulicích měst: Využívají postižení druhých, aby mohli krást

Lýdia a Isabela. Dvě devatenáctileté Rumunky se ve středu kolem 14 hodiny snažily přesvědčit na zlínském náměstí Míru kolemjdoucí, že jsou hluchoněmé Češky, které vybírají finanční pomoc pro postižené spoluobčany, vše pod vlajkou EU. Ti, kteří jim naletěli, museli do předem připraveného formuláře uvést své jméno, adresu, částku kterou přispívají a podpis.

MHD v areálu nemocnice? Dělá se analýza

Bude zajíždět do areálu zlínské nemocnice městská hromadná doprava? Zatím stále není jasné. Nemocnice dělá dopravní analýzu, město prý na ni čeká a dopravní podnik čeká zase na případný befel od města.  

Ošklivý podchod zkomplikuje i dopravu

Těžký úkol čeká zlínskou radnici. Zjistit, proč zatéká do kontroverzního podchodu u opravovaného obchodního domu Prior.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení