Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Alena Gajdůšková: Pánové, mě neotrávíte, budu pracovat dále

Zlín - /ROZHOVOR/ Svou nynější pozici si musela tvrdě vydobýt. Jako žena ve vysoké politice to totiž neměla vůbec jednoduché.

24.11.2011 11
SDÍLEJ:

Alena Gajdůšková (ČSSD).Foto: DENÍK/archiv

,,Bylo velmi obtížné docílit toho, abych měla vliv a aby mne převážně pánské prostředí začalo respektovat,“ přiznává místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.

Paní senátorko, co se vám povedlo prosadit v právě probíhajícím funkčním období?

Zejména to, že se v této chvíli hovoří o energetice jako o oblasti, která by měla mít pro budoucnost České republiky velký význam. Organizovala jsem na toto téma několik konferencí a jednání.

Stala jsem se také mluvčí ČSSD pro vědu, výzkum a inovace. Vždy jsem vědce podporovala. O to větší mám radost, že se nám podařilo prosadit, aby škrty v této oblasti byly co nejmenší. Upozorňovali jsme totiž na skutečnost, že věda je jedním z významných prvků konkurenceschopnosti do budoucna.

To jsou všechno dlouhodobé záležitosti.

Ano, je to nastartovaná práce a ještě moře úsilí to stát bude. Ale já jsem se vždy snažila dělat spíše věci strategické a dlouhodobé. V Senátu k tomu máme blíže než Poslanecká sněmovna.

A je něco, co se vám naopak nepovedlo?

Moc mě mrzí, že se mi nepodařilo přimět ministra školství Dobeše, aby splnil, co ministerstvo a nakonec i on sám slíbili. To znamená dofinancovat rekonstrukci hřiště na Zlínských Pasekách. A ještě víc to, že se přes mnohá jednání zejména s VZP na centrální i krajské úrovni nedaří stále narovnat financování Baťovy nemocnice na úroveň jiných krajských nemocnic.

Vystudovala jste pedagogickou fakultu v Ostravě. Proč jste odešla z tohoto oboru?

Neodcházela jsem proto, že už bych nechtěla učit. Naopak, velmi mě to bavilo, ale život si se mnou zahrál.

Takže přišla nějaká lukrativnější nabídka?

Dalo by se to tak říci. Byla jsem zastupitelkou města Zlína, kandidovala jsem do Parlamentu. Pak mi byla nabídnuta funkce tajemnice poslaneckého klubu Hnutí za samosprávnou demokracii Společnost pro Moravu a Slezsko (ta ukončila fakticky činnost v r. 1996, pozn. red.). Odešla jsem ze školy a od toho se můj profesní život odvíjel dál.

Jaké jste měla ambice, když jste do politiky vstupovala?

Vždy jsem chtěla do věcí mluvit a chtěla jsem věci dělat lepšími. Nikdy jsem však nepřemýšlela o konkrétní pozici, na kterou bych se chtěla dostat. Šla jsem odspodu, pracovala, jak nejlépe uměla, a to mě neslo.

Koho byste ráda viděla na prezidentském postu po panu Klausovi?

Po Václavu Klausovi Česká republika potřebuje člověka, který dokáže zlepšit naši pozici ve světě. To určitě splňuje Vladimír Špidla, který má velmi dobré jméno především v Evropě. Pak možná Pavel Rychetský.

Vy jste o kandidatuře nepřemýšlela?

Nebyla bych horší než Přemysl Sobotka nebo paní Němcová, ale stejně jako oni bych tuto zásadní podmínku nesplnila.

Co je na vaší práci nejnáročnější?

Jde o práci s lidmi a každá práce s lidmi je velmi náročná. Být v politice je však především psychicky náročné. Lidé by do Senátu nikdy nezvolili člověka, o kterém si myslí, že není dobrý. Na druhou stranu, když vás zvolí, celá mediální sféra se na vás dívá, že když jste politik, tak musíte být totální hlupák. S tím jsem se za celou dobu nesrovnala.

A co propojení s rodinným životem?

To je další, asi největší úskalí. Pro mě jako pro ženu je to velmi těžké. Jako veřejná osoba musím být téměř čtyřiadvacet hodin k dispozici. Navíc pokud chcete pro místní občany něco udělat, musíte být k dispozici i v regionu, nejen v Praze. Zvládnout k tomu domácnost, to je téměř nad lidské síly. Mým snem je umět se klonovat.

Jak tuto skutečnost vaše rodina snáší?

Mé dcery jsou již dospělé a manžel se s časovou náročností mé profese srovnal. Nijak výrazně se tím netrápí.

Co podle vás chybí českým politikům?

Chybí jim především dlouhodobé uvažování. Většina z nich nevidí věci v širokých souvislostech a v dlouhodobých horizontech. To má pak samozřejmě negativní dopad na postavení ČR mezi zeměmi EU, ale také na českou společnost obecně.

Myslíte si, že by se v politice měly více objevovat ženy?

Bezpochyby měly.

Jaký by to mělo dopad na českou politiku?

Stačí, když se podíváme, jak to vypadá v zemích, kde jsou ženy v politice zastoupeny přibližně čtyřiceti procenty. Tyto země mají fungující sociální státy, které přežily dost dobře i období krize. Také mají nejvyšší kvalitu života na světě a velmi výkonné ekonomiky (především skandinávské země, pozn. red.).

Mohli bychom i my na tuto úroveň někdy dospět?

Pokud se Česká republika bude vyvíjet jako civilizovaná země, tak se to dříve či později stane. Vždyť k základním podmínkám demokracie patří nediskriminace a rovné šance.

Setkala jste se s předsudky? Dal vám někdo najevo, že politika je ,,mužská záležitost“?

Na toto téma bych mohla dlouze vyprávět. Každá žena se s tím potká. Je jen otázka, jestli si to nechá líbit a jak zareaguje.

Jak reagujete vy?

Nezbývá mi nic jiného než si říct: ,,Pánové, mě neotrávíte, já budu pracovat dále.“ Klíčová je trpělivost. Nebyla bych tam, kde dnes jsem, kdybych fungovala jiným způsobem.

Které problémy zlínského regionu považujete za nejpalčivější?

Především nezaměstnanost. Ve Zlíně to není zase tak vážné, ale když se na to podívám z pohledu kraje, jsou zde místa, kde je nezaměstnanost opravdu vysoká. Dále dopravní dostupnost. Je nezbytné dokončit komunikaci R49 od Hulína na slovenskou hranici. Když se to podaří, přestaneme být konec republiky a budeme na trase. Za skutečně velký problém považuji i zdravotnictví. Nyní je potřeba udělat vše pro to, aby KNTB měla srovnatelné podmínky s fakultními nemocnicemi, a také vytvořit účelný a kvalitní systém zdravotní péče.

Co vám vaše současná práce dala a co naopak vzala?

Vzalo mi to především čas s rodinou a zároveň i volný čas. Na druhou stranu mi má práce umožnila pohyb společností naprosto napříč. Od lidí, kteří jsou ve velkých sociálních problémech, až po premiéry a prezidenty.

S manželem žijete téměř čtyřicet let. Prozradíte nám svůj recept na šťastné manželství?

Nejdůležitější je, aby se partneři vzájemně respektovali. Manžel věděl, že mě nepředělá. Já jsem se zase nikdy nesnažila předělat jeho.

Čeho si na něm nejvíce vážíte?

Je to skutečně ryzí chlap, s nadhledem a zdravým selským rozumem.

Jste velmi pracovně vytížená, jakým způsobem dobíjíte energii?

Stačí mi být chvilku doma. U nás je skutečně krásně. To pro mě představuje to pravé dobití baterek.

Co si představíte pod slovem úspěch?

Když to vztáhnu na sebe, tak pro mě je důležité, jak mou práci hodnotí lidé. Za svůj velký úspěch považuji to, že mě v devadesátém roce lidé zvolili v prvních svobodných volbách a pak znovu do Senátu. Není to o tom, že by vás volili proto, že se jim zrovna líbíte. Občané vás opětovně zvolí, jen když mají pocit, že jste pro ně dělala dobře.

Budete do Senátu kandidovat i v příštích volbách?

Ano, pokud se nic nezmění a budu zdravá, do voleb půjdu a nabídnu své zkušenosti voličům.

Jaký máte názor na zavedení školného na veřejných vysokých školách?

Od devadesátých let proti tomu bojuji. Ať si říká kdo chce co chce, školné je sociální bariéra. Už současné náklady na ubytování, stravu či skripta jsou vysoké. Když k tomu připočítáme školné v řádu desítek tisíc korun ročně, i slušně situovaná rodina bude mít velký problém to zvládnout.

Co se týká návrhů na zavedení systému půjček, je to podle mě vytváření nového bankovního produktu. Stát to pak zaplatí dvakrát. Kromě toho, že za většinu studentů školné stejně nakonec zaplatí, bude ještě muset bankám platit úroky.

Vizitka: kdo je Alena Gajdůšková

Narodila se v Praze, celé své dětství však prožila v Hranicích na Moravě. Vystudovala pedagogickou fakultu v Ostravě a poté i veřejnou správu a regionální rozvoj na Vysoké škole ekonomické v Praze. Do Senátu byla poprvé zvolena v roce 2002.

S manželem Janem žije na Želechovických pasekách u Zlína. Společně vychovali dcery Veroniku a Simonu. Největším koníčkem senátorky je její práce a kultura obecně. V životě se řídí mottem: ,,Když pomoci mohu, tak musím.“

LUCIE MRÁZKOVÁ

24.11.2011 VSTUP DO DISKUSE 11
SDÍLEJ:
Výstava Svět kostiček v muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně.
19

Krotitelé duchů, Mimoni, Star Wars či série Lego Frozen, i to je svět kostiček

Slovenský reprezentant Ján Greguš v minulosti působil v Baníku Ostrava nebo Jablonci, odkud zamířil právě do Kodaně.
5

Spoluhráči z Kodaně po losu nevěděli, kde Zlín leží, tvrdí Greguš

Stavbě přehrady předchází výkup pozemků. Cena až 6 tisíc za metr čtvereční

O tom, že se bude ve Vlachovicích budovat přehrada, věděli už naši praprarodiče. Dočká se jí v dospělosti generace našich dětí. „Klidně s tímto projektem zestárneme. Dílo takového rozsahu a výjimečné důležitosti za to stojí,“ říká starosta Vysokého Pole Josef Zicha.

Nabourala se třemi promile a ujela

Jednapadesátiletá řidička nabourala na Jižních Svazích ve Zlíně do jiného auta a ujela. V krvi měla skoro tři promile. Vozidla si všiml svědek, který zavolal na tísňovou linku policie.

Na svou matku šel nožem

Ve vazbě skončil 49letý muž ze Zlína, který měl vydírat svou 70letou matku, s níž žije ve společné domácnosti. Hrozí mu až osm let vězení.

Konečně opraveno. Po dvaceti letech

Rozsáhlou rekonstrukcí prošlo valašskokloboucké gymnázium. „Bylo nezbytné gymnázium opravit,“ řekl při slavnostním otevření gymnázia hejtman Jiří Čunek. „Velmi si vážíme toho, že zřizovatel Zlínský kraj projekt podpořil. Jedná se o první velkou rekonstrukci budovy po dvaceti letech,“ uvedla ředitelka školy Eva Cepková.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení