„Všechno kvete a já jsem alergický na pyl, prach a peří, takže teď je pro mě nejhorší období v roce,“ svěřil se Toma. Jít ven na procházku, sportovat nebo navštívit restaurace, kde se kouří, pro něj teď prý nepřichází v úvahu. „Ráno jdu do práce a pak hned rychle rovnou domů, maximálně se stavím do obchodu,“ popisuje alergik. Dýchací potíže má už od tří let, takže lékaře v tomto ohledu vyhledává často.

„Prodělal jsem teď také léčbu injekcemi, která trvala půl roku, a jsem zvědavý, zda to zabere,“ přiblížil Toma. Díky medikamentům a dalším prostředkům je mu lépe, ale něco to také stojí. „Měsíčně mě léčba vyjde nejméně na tisíc korun. Na vakcíny, spreje a další léky je ale rád vynaložím, když se mi po nich uleví,“ doplnil alergik.

Říká, že má také štěstí na zaměstnání, které mu tyto zdravotní problémy usnadňuje řešit. „Pracuji v luhačovických lázních jako vedoucí recepcí, což je vzhledem k mým potížím výborné. Mám tak dobrou možnost navštěvovat léčebné kúry, které mi v mých problémech pomáhají,“ vysvětluje Toma. Za ještě lepší považuje své dřívější zaměstnání. „Pracoval jsem v Tatrách jako provozní v hotelu na Štrbském plese. Tam jsem několik let vůbec neměl potíže s dýcháním,“ upřesnil.

Pomáhají podle něj i pobyty u moře, upozornil ale, že na každého mohou působit jinak. „Známí s podobnými problémy mi doporučili, že u moře je pro dýchání nejlepší ranní procházka,“ přiblížil alergik. Když to ale zkusil, dostal naopak záchvat kašle. „Pokud jsem ale vyrazil až později, mořský vzduch mě opravdu osvěžil,“ popisuje svou zkušenost.

Nejlepší je ale podle něj zima, kdy může jet na lyže a žádné kytky nepotká. Rozkvetlá příroda mu totiž dělá vrásky nejen kvůli jemu samému. „Sennou rýmu má bohužel také dcera,“ povzdechl si.

Nikola Synek