O příčině pití mladistvých či o tom, kdo má řešit samotné následky, se vedou diskuse

Minimálně v případech, kdy pochybí personál, však strážci zákona působí jako další potřebný kontrolní mechanismus. Dokladem je nedávný případ z Kroměříže, kdy třem nezletilým v restauračním zařízení v centru města strážníci naměřili kolem půl promile. „Ve skupince byla dokonce dívka, která navštěvuje teprve základní školu,“ upozornil ředitel kroměřížské městské policie Miloslav Skřebský. Děti strážníci předali rodičům s patřičným poučením a číšník, který jim naléval, dostal pokutu.

Podle krajské policejní mluvčí Jany Bartíkové může výskyt mladistvých pod vlivem alkoholu na diskotékách spočívat v neověřování zletilosti. „Mají právo vyžádat si občanský průkaz,“ podotkla k organizátorům akcí Bartíková.Důsledné kontroly zábavních míst by podle mluvčího uherskohradišťské policie Aleše Mergentala významně pomohly takovým jevům předcházet. „Provozovatelé chybují tím, že důsledně netrvají na tom, aby jejich zaměstnanci kontrolovali, komu nalévají. Počet případů by tak klesl,“ míní Mergental.

Vstupy od 18 let

Golem Gambrinus club ve Zlíně vyřešil pití mladistvých nekompromisně. „Na DJské akce máme vstup striktně od 18 let. Právě na těch se totiž problémy vyskytovaly nejčastěji,“ přiblížila jeden z důvodů tohoto rozhodnutí produkční klubu Michaela Sokolovská. Navíc prý bylo špatně prokazatelné, že alkohol mladí lidé požili například ještě před vstupem do prostor klubu.Tuto zkušenost potvrzuje i Mergental. „Hned na místě se snažíme zjistit, kdo a kde komu nalil. V devadesáti procentech případů jsme schopni najít dotyčného, který alkohol nezletilému umožnil nalít,“ popsal trend úspěšného odhalování přestupců.

Spolu s Bartíkovou se shodují, že problémovou věkovou kategorií je rozpětí 16 až 17 let. Sporadicky se prý vyskytne i čtrnáctiletý mladistvý pod vlivem alkoholu. Podle produkční klubu Golem jsou všechny akce, vyjma DJských programů, přístupné alespoň od patnácti let. Například v případě koncertu se prý jedná o kulturu, kde není důvod na ni mladistvým zakázat vstup. „Dáváme jim možnost zhlédnout vystoupení, nikoli požívat alkohol,“ zdůraznila Sokolovská.Mladší účastníci koncertů pak nosí barevné pásky jako rozlišovací znamení od zletilých návštěvníků klubu. „Od září roku 2010, kdy jsme tato pravidla zavedli, je daleko méně problémů. Neřešíme například případy poničených interiérů,“ upozornila produkční klubu Golem.

Předcházet potížím se rozhodli i v uherskohradišťském Disko Clubu No. 6. „Vstup je u nás od osmnácti let. Vyhýbáme se tak všem potenciálním potížím,“ uvedl jednoduché, ale praktické řešení provozní tamního disco clubu Evžen Virág.Uherskohradišťský klub Hogo Fogo kontroluje občanské průkazy. Metoda odlišování barevnými pásky se tam neosvědčila.„Náramky nosili starší osmnácti let. Lidem kolem třiceti se to ale příliš nezamlouvalo,“ přiblížila jeden z důvodů, proč nápad zkrachoval, Michaela Kadlecová z klubu Hogo Fogo.

Naopak vsetínský klub Disco Viva má s náramkováním dobré zkušenosti. Nenosí je totiž zletilí, ale mladiství. „Pokud personál zjistí, že si jej z ruky strhl, nemůže dál v klubu setrvat. V takovém případě se rovněž jednalo o poslední návštěvu dotyčného v našem podniku, alespoň do jeho osmnácti let,“ zdůraznil ředitel klubu Petr Zbranek. Za čtrnáct let fungování klubu se podle něj nikdy nestalo, že by se u nich vyskytl mladistvý v podnapilém stavu.

Chce to správnou výchovu

Kroměřížský Music club Slady povoluje vstup od sedmnácti let. „Mladistvým nenalijeme v žádném případě,“ zdůraznil jednatel společnosti provozující klub Dalibor Čmolík. Poukázal však na problém dostupnosti alkoholu na jiných místech. Základ řešení musí být podle něj položený v rodině a výchově.Svým způsobem s tímto názorem souhlasí osmadvacetiletá Marcela Veselská ze Zlína. „Zatím nemám dítě v pubertě. Snažím se ale, aby mělo kvalitní základ ve výchově, a udělám vše pro to, aby takříkajíc svodům alkoholu v budoucnu odolalo,“ míní Veselská.Prý je jí ale jasné, že okolnosti hrají svou roli, například vliv party. „Proto bych uvítala, kdyby právě v takových případech fungovala na diskotékách jasná pravidla jako záchranná brzda,“ uzavřela.