Novou vyhlášku, která má pití alkoholu na veřejnosti regulovat, projedná v pátek na mimořádném zasedání rada města. Již 19. června se ji chystá předložit zastupitelstvu. „Účinnosti by nabyla dnem vyhlášení, to znamená patnáct dní po vyvěšení na úřední desce,“ přiblížila primátorka Irena Ondrová.

Co se týče zakázaných lokalit, udělalo město podrobnou analýzu ve spolupráci s městskou policií i místními úřadovnami.

„Všichni víme, že naprosto neudržitelná situace je na tržišti. Je tam jeden stánek, kde se čepuje a kde někdy můžeme potkat velmi zajímavé postavičky. Krizovým místem je také autobusové nádraží a prostor u ABS,“ vyjmenovala primátorka některá z navrhovaných mís­t.

Autobusové nádraží považuje za špatnou vizitku zejména pro návštěvníky Zlína. „První, co cestující uvidí, jsou lidi, kteří se válí na trávě a přikrmují rumem nebo borovičkou. Je to ostuda a vyhlášku vnímám jako nutnost zlidštit prostředí ve městě,“ dodala.

Dalšími vytipovanými místy by měly být park u Kudlovské přehrady, sad Komenského, Masarykův sad, ulice Hradská nebo prostor před malenovickou poštou.

Výsadní postavení má náměstí Míru. „Tam bude zákaz platit také, ale v případě, že se bude konat festival, majáles či jiná akce, může dostat organizátor povolení,“ objasnila.