„Vyhláška se určitě osvědčila. Je účinným nástrojem proti permanentním porušovačům, aby nepopíjeli či dokonce neleželi opilí na místech, kam například poprvé přijdou turisté,“ konstatovala mluvčí zlínské radnice Marie Masaříková.

Mezi lokality, kde se nesmí pít alkohol, patří například autobusové nádraží, parky v centru Zlína i na sídlišti Jižní Svahy. „Jde vlastně o nejvíce rizikové oblasti, kde by mohlo docházet i k ničení zeleně, laviček či jiného majetku a také tam, kde si lidé stěžovali. A musím říci, že nyní už se v takové míře nesetkáváme s opilými osobami v centru,“ vysvětlila dále mluvčí. Dodala, že o dalším rozšíření počtu lokalit, kde se nebude moct pít alkohol, radnice zatím neuvažuje.

Přestože mohou strážníci udělit pokutu až jeden tisíc korun, ve většině případů se snaží přestupek vyřešit domluvou. „Na přestupkové komisi jsme řešili jen tři případy. Z toho dva lidé dostali pokutu pět set a tisíc korun. Ve třetím případě jsme museli věc odložit, protože přistižený změnil trvalé bydliště a nebyl dohledaný,“ uvedla dále Masaříková.

Ve stejnou dobu vyhlášku zavedlo i město Kroměříž. „Není to sice všelék, protože strážníci nemohou být všude. Je to jeden ze střípků v mozaice. Ale mimo pokuty může městská policie přestupci i alkohol zabavit. Tím pádem nepokračuje v páchání přestupku,“ zhodnotil mluvčí tamní radnice Pavel Zrna.

Otrokovická radnice následovala Kroměříž a Zlín měsíc poté. „Za ten téměř rok, co funguje, v tom vidíme dobrou věc. Ve vyhlášce máme stanoveno několik míst, jako je náměstí či okolí škol. Tam městská policie zintenzivnila dohled. Dokud jsme vyhlášku neměli, strážník sice opilce vykázal, ale ten se klidně vrátil zpátky. Nebyla na ně páka. V dnešní době vykáží strážníci týdně tak pět lidí. Většinou se jedná o jedny a ty samé osoby,“ přiblížil mluvčí otrokovické radnice Milan Plesar.

Přestože se většina měst shoduje, že vymoci pokutu od bezdomovců je takřka nemožné, účelem vyhlášky je především prevence. „Nevydávali jsme ji proto, abychom plnili městskou pokladnu. Jejím účelem je vykázat tyto lidi z veřejných míst nebo jim láhev vzít,“ podotkla mluvčí vsetínské radnice Eva Stejskalová.

Například Valašské Klobouky však takové opatření považují za nadbytečné. „Nemáme důvod si dělat vlastní zákony. Mnoho přestupků, kterých se lidé dopouštějí pod vlivem alkoholu, či jeho konzumací, je totiž ošetřeno v zákoně,“ sdělila mluvčí radnice Lenka Zvonková.