O uvolnění financí pro policii a další zasahující složky rozhodne vláda dnes na půdě Strakovy akademie

Přítomnost vojáků, policistů a často i policejních kamer je tu všudypřítomná a zřejmě jen tak brzy neskončí. Jen vyskladňování materiálu bude trvat rok.

Teprve potom budou moci policisté udělat prohlídku místa činu a začít s tolik očekávaným vyšetřováním. V sobotu se konala další část tohoto prozatím nekončícího smutného příběhu. Přímo v areálu skladu si totiž „vyřizovali účty" ministři vnitra a financí Milan Chovanec a Andrej Babiš.

„Jsem velice zvědavý, co si domluví. Přijde mi, že tady každý politik jen natřásá peří, ale že by se tu pro nás něco změnilo, to tedy nevím. Už mi to i leze krkem. Všude samí policajti," řekl Deníku místní muž, který se však nechtěl představit.

„Teď když člověk jede kousek za Slavičín, tak potká několik vojenských hlídek a plno policejních aut. Ještě že tu nejsou kontrolní body, to už bych si připadal jako v Iráku," usmívá se Pavel Kolek ze Slavičína a už s vážnou tváří dodává.

„Na druhou stranu to má určitě i výhody. Dříve byla tady v těchto končinách policejní hlídka spíše výjimkou. Teď člověk narazí na tři policejní auta, jen vytáhne paty z domu. I do hospod chodí vojáci a policisté na oběd. Já myslím, že místním figurkám se to teď moc nelíbí," doplnil zajímavý postřeh. Jedno je po sobotě jisté. Za svou práci policisté, vojáci a další členové Integrovaného záchranného systému zaplaceno dostanou.

Přesněji řečeno, měli by dostat zaplaceny i nutné přesčasy. Částku předběžně přislíbil ministr financí Andrej Babiš. Ten se právě tomuto požadavku dříve bránil, a tak ho ministr vnitra Milan Chovanec pozval přímo do jámy lvové.

Andrej Babiš si prošel areál, viděl kráter po výbuchu i vzniklá minová pole a na následném setkání s novináři bylo patrné, že to na něj udělalo dojem.

„Netušil jsem, že je to tak vážný problém. Místy jsme se pohybovali kolem nevybuchlé munice. Nahání to strach," přiznal vicepremiér, který se po areálu pohyboval mimo jiné i v obrněném vozidle.

Dnes tak vláda projedná uvolnění 47 milionů na přesčasy zasahujících policistů a dalších složek. Zazněla i otázka, zda se bude jednat i o nějaké formě kompenzace pro místní. Například za psychickou újmu.

Ať už je přítomnost médií místním proti srsti méně či více, může to být jedna ze záruk, že se na aféru jen tak nezapomene. Ostatně z toho měli obavy i lidé ze spolku Za zdravé Valašsko.

„Zpočátku jsme plánovali vytvořit pouze dopis. Obavy z toho, aby se nejednalo pouze o list, který někdo přečte a následně odloží, nás vedly k přeformulování na petici. Prosíme i ostatní občany, aby se více zapojovali do dění okolo se- be a nebáli se vyslovit svůj názor," shrnul Rostislav Kašša.