Jako příklad může směle posloužit sbírka víček, která se už několik měsíců koná ve Zlínském kraji. Výtěžek z jejich prodeje putuje k rodině pětileté Anetky Kráčalíkové ze Zlína. Děvčátko totiž už od narození bojuje s těžkým tělesným i duševním postižením.

Péče o dítě je podle jejích rodičů časově a také finančně náročná. Pro zdárný průběh rehabilitace je zapotřebí řada pomůcek, například polohovací zařízení, postýlka nebo lehátko do vany. Lidé jim však právě prostřednictvím sbírky výrazně pomáhají. Dílna na zahradě u Kráčalíků se tak zaplňuje pytli s víčky.

„Někteří je posílají dokonce i poštou,“ podotýká Helena Kráčalíková, maminka Anetky. „Jsme potěšeni velkou solidaritou, kterou nám prokazují zejména školy,“ doplňuje paní Kráčalíková. Ve Zlíně například 9. základní škola ve Štefánikově ulici, ZŠ a MŠ ve Štípě, 17. základní škola a ZŠ v Kašavě.

Sbírka je organizována také na Holešovsku. „Tam se víčka shromažďují zejména na Gymnáziu Ladislava Jaroše,“ připomněla Helena Kráčalíková. Lidé ale přinášejí hromady víček i na recepci Justiční akademie Kroměříž, do otrokovického Domu dětí a mládeže Sluníčko, Obecního úřadu Lutopecny, Mateřské školy ve Zdounkách, Základní školy Pod Vinohrady v Uherském Brodě a do Domečku ve Valašském Meziříčí.

„Anetce pomáhá také Canisterapeutické centrum a Rehabilitační stacionář ve Zlíně, Nekky baby club, Dům dětí a mládeže Astra a další přátelé a kamarádi,“ připomíná paní Kráčalíková.

Víčka od sběračů následně vykupuje společnost Jelínek-Trading ve Zlíně. Ta se zpracováním recyklovaného plastu zabývá.