Policisté dali takzvaně dýchnout i řidičům náklaďáků. „Co se týká Zlínska, zkontrolovali jsme v pondělí celkem 396 vozidel," uvedl k tomu mluvčí zlínské policie Petr Jaroš. Jak dále sdělil, osmnáct policistů zastavilo 165 nákladních vozidel a 57 autobusů.

„Zbytek byla osobní vozidla," doplnil. Zároveň s potěšením dodal, že kontroly autobusů byly všechny v pořádku. „U ostatních vozidel z této dopravně bezpečnostní akce evidujeme 12 přestupků. Tyto byly vyřešeny na místě, jednalo se většinou o nezapnuté bezpečnostní pásy, či nějaký hříšník po dobu řízení vozidla telefonoval," vyjmenoval Jaroš. Přesto má podle něj policie důvod k radosti. Ani u jednoho řidiče při této kontrole nebyl zjištěn alkohol v dechu.

„Kontrolovali každý přijíždějící autobus na nádraží," popsal pondělní akci policie na zlínském autobusovém nádraží linkový řidič Vlastimil Kučera. Jezdí pro největšího autobusového dopravce ve Zlínském kraji, ČSAD Vsetín.

„Tyto kontroly známe a vůbec nám nevadí. Jednak je absolvujeme v rámci podniku, kdy jsme podrobeni namátkovým kontrolám a jednak si je děláme i sami mezi sebou," prozradil zodpovědný řidič.

„Chlapi si to nedovolí, přišli bychom o místo, čekala by nás pokuta, papíry pryč, ne to za to nestojí," doplnil ho jeho kolega Petr Kubík. Oba také řekli, že by nechtěli svou nezodpovědností ani ohrozit cestující.

Dopravní akci neunikl ani dokonce ředitel osobní dopravy ČSAD Vsetín, Oldřich Holubář. „Zastavili mě za Vizovicemi směrem na Chrastěšov, jen mě kontrolovali na alkohol. Pak mě pustili dál," přiznal s úsměvem Holubář. Jak ale zdůraznil, v rámci jejich společnosti provádějí namátkové kontroly na přítomnost alkoholu u jejich řidičů. „Minimálně 20 procent řidičů měsíčně zkontrolujeme. Kontroly jsou namátkové. Musím říct, že jsme nemuseli takový závažný případ v průběhu tří až čtyř let řešit. Naši řidiči jsou v tomto směru ukázněnější," pochválil je Holubář.

Okamžitý vyhazov

Na dotaz, co by se stalo, kdyby nějakého takového hříšníka objevili, odpověděl jednoznačně: „Okamžitě bychom s ním rozvázali pracovní poměr pro jeho nezpůsobilost," varoval. Zdá se, že o cestující linkových autobusů je dobře postaráno a že jsou v dobrých rukou.

Ale ani cestující v městské hromadné dopravě ve Zlíně nemusejí mít obavy, že by je řidiči autobusů a trolejbusů díky požitému alkoholu před jízdou dovezli třeba na opačný konec města, než kam měli namířeno. „V Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO) provádíme namátkové kontroly řidičů na alkohol. Musím říct, že si nepamatuji případ, že bychom zajistili řidiče pod vlivem alkoholu," zdůraznil mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.