Ministerstvo financí rozhodlo s účinností od 1. listopadu o mimořádném prominutí daně z přidané hodnoty za dodání elektřiny nebo plynu za listopad a prosinec tohoto roku, a to v reakci na prudký nárůst cen těchto komodit na světových trzích.

„Toto mimořádné prominutí DPH se týká všech druhů plynů příkladně zemního plynu, ropného plynu, propan-butanu a dalších, tedy nejen v oblasti vytápění, ale ve všech oblastech využití včetně dopravy,“ uvedl pro Deník Tomáš Weiss, vedoucí oddělení Komunikace s médii ministerstva financí.

Nejdřív zlevnil, brzy ale zase zdraží

Mezi prvními ve Zlíně, kdo na daňovou novinku zareagoval, byl majitel Plynárny PB Milan Novák, který cenu za litr plynu snížil ze 17 na 13,99 korun. Během několika dnů však bude muset zřejmě ceny zase začít měnit směrem nahoru.

„S tím nic neudělám, teď jsem zvýšil cenu u jednoho produktu, LPG zatím ne, ale uvidíme, za jaké ceny nám budou prodávat. Ještě nikdy jsem neměnil cenu tak, jako za posledních 14 dní,“ kroutil hlavou podnikatel v reakci na zvyšující se ceny vstupů a plynu od dodavatelů.

Někteří provozovatelé LPG pump budou muset kvůli narůstajícím vstupům za komodity dokonce sáhnout zřejmě hluboko do kapsy, protože již nyní se jim snižuje marže.

Ilustrační foto
První den kontrol v restauracích: Někde prodali jen třetinu obědů

Například doplácet nájem kvůli zvyšujícím se cenám od plynařů bude zřejmě muset i majitel čerpací stanice LPG ve Zlíně U Majáku, jak Deník upozornila pracovnice této stanice. „Co faktura,“ tak je dražší.

Prodávali jsme za plyn za 17, 60 a jelikož se neustále zdražuje, tak jsme už čtrnáct dní na 18,60 korunách,“ uvedla.

Ze 17, 30 na 15, 60 korun za litr plynu zase snížili cenu na LPG pumpě Pozemního stavitelství Zlín v ulici Šrámkova ve Zlíně-Malenovicích.

„Vstupy se ale neustále zvyšují,“ potvrdil i pracovník tohoto zařízení.

Ve zlínském areálu Rybníky je čerpací stanice Alitron, která kromě dodávky PHM provozuje i stojan s LPG.

„Plyn do tohoto stojanu dodává společnost Flaga Hustopeče, která určuje cenu. Ta se po nulové dani snížila. Koncem října ale šla nahoru, řekl bych po desetnících, nejvyšší byla 17,40 korun, od 1. listopadu je na 15, 70 korunách. Snižovaly se i ceny propanbutanových lahví,“ uvedl Vladimír Procházka, provozní technik čerpací stanice Alitron.

Podobně jsou na tom i provozovatelé stojanu autoservis Glass Car s.r.o. ve Vizovické ulici ve Zlíně.

„My ceny neděláme, máme haléře z výteče. Cena po nařízené nulové dani však zde zůstala stejná. Majitel Kralupol takto cenu nechal. Pravděpodobně se zvýšily vstupy, tak aby aby nemuseli zvyšovat ceny pro odběratele, zachovali cenu, ale tohle je jen můj osobní názor,“ uvedl vedoucí servisu Marek Rožek.

Zlevnit není povinnost

Zdá se, že ani nulová daň není důvodem, aby někteří dodavatelé plynu, majitelé LPG stanic a další podnikatelé automaticky snižovali ceny. Podle zákona totiž nemusí.

„Na rozdíl od vody, elektřina ani plyn nejsou produkty, kde stát usměrňuje cenu. Jakékoliv usměrňování ceny v této oblasti je přitom problematické i proto, že daňová úspora díky osvobození od DPH může podnikatelům pouze kompenzovat prokazatelný růst reálných nákladů, a bez této daňové úspory by cena pro zákazníka rostla. Pokud jde o případy, kde náklady pro podnikatele prokazatelně nerostly, lze předpokládat, že prominutí 21% DPH bude samo o sobě silným faktorem tlačícím na snížení ceny v rámci konkurenčního boje o zákazníka,“ vysvětlil Tomáš Weiss z ministerstva financí.