Rekonstrukce by ale měla začít až v roce 2022, po oslavách 700 let města Zlína.

Ženy ve Zlíně doufají, že opravené náměstí pak bude k botám s vysokými podpatky přátelštější.

„Podívejte se, můžu je rovnou hodit do koše, a to jsem si dávala pozor,“ ukázala Zuzana Macíková své lodičky, které mají na podpatku viditelnou rýhu.

Podpatek se jí totiž dostal do škvíry mezi dlaždicemi a dílo zkázy bylo dokonáno. Deník oslovil na náměstí Míru několik žen a Zuzana Macíková nebyla jediná, kdo kritizoval stav tamní dlažby.

JAKO KOLEM MIN

„Na chůzi na podpatcích jsem zvyklá, ale tady v nich musím chodit opravdu velmi opatrně. Musím našlapovat, jako by tady byly miny,“ pousmála se paní Hana. Posteskla si i čtyřiašedesátiletá Milena Šímová.

 „Jednou jsem tady i spadla. Radní by s ohledem na ženy měli na novém náměstí zvolit jinou dlažbu,“ zmínila.

„Náměstí může být sebevíc krásné, ale pokud není bezpečné, nemá člověk možnost nic vnímat. Dává jen pozor, aby nespadl,“ dodala.

„Spíš mi nevyhovuje sklon náměstí. V podpatcích se tak chodí hůře,“ uvedla zase mladá žena Martina Vráblová.

Podle ní by náměstí mělo být místem, kde si člověk může oddechnout a vychutnat si třeba kávu na zahrádce s přáteli. Slova kritiky přicházejí i z řad žen na radnici.

„Na to, aby se ženy netrápily při chůzi na náměstí, se mělo myslet. Je opravdu nepříjemné, když se vám do mezery v dlažbě dostane podpatek, sama jsem s tím měla problém,“ zlobí například zlínskou radní a náměstkyni primátora Kateřinu Francovou.

„Víme, že ženy v botách na podpatcích mají při chůzi přes náměstí Míru problémy. Nicméně plánovaná obnova náměstí srovná dlažbu tak, aby o ni nejen nikdo nezakopával, ale také si o ni neničil podpatky,“ komentoval zlínský primátor Jiří Korec.

Podle Jiřího Korce obnova vyjde na stovky milionů korun.