Slavnosti žehnání varhan, jejichž zhotovení a instalace trvala zhruba jeden rok, byli přítomni také místopředsedové vlády Jiří Čunek a Petr Nečas, Zlínský kraj zastupoval na slavnosti Tomáš Mikulaštík.
„Jsem velmi rád, že jste přijal naše pozvání a přijel k nám, abyste na vlastní oči viděl, jak krásný kostel svaté Anny ve skanzenu máme,“ uvedl ředitel Valašského muzea v přírodě Vítězslav Koukal. „Samozřejmě rád vítám i Roberta Ponču, protože právě on nám varhany složil se svým bratrem,“ doplnil ředitel skanzenu.
Historie kostelíka svaté Anny je zajímavá. Základní kámen byl položen v roce 1938, vznikal během celé doby německé okupace a vysvěcen byl na konci druhé světové války. Do šedesátých let sloužil jako kostel. „Potom byla jeho vnitřní instalace předělána tak, aby vypadal co nejméně jako kostel. Konaly se v něm samozřejmě i svatby, ale pak všechno až do devadesátých let utichlo,“ připomněl Koukal.
Začátek poutí s procesím na svatou Annu se datuje od roku 1999, kdy se uskutečnila mše svatá v hlavním kostele a po ní se vydali poutníci do muzea.
„Pak začalo lidí v procesí přibývat a v letošním roce se už uskuteční poutě dvě. První byla na Květnou neděli, kdy byly v kostele svaté Anny posvěceny ratolesti a následně se odebral průvod do hlavního kostela.
Druhá pouť se odehraje zanedlouho na svatou Annu,“ uvedl ředitel muzea. Péči skanzenu o kostel arcibiskup Jan Graubner ocenil.
„Jsem moc rád, že kostel s takovou velkou péčí obhospodařujete. Uvádí nás do dob, kdy sem lidé přicházeli hovořit se svým Bohem, ale také povznést srdce poslechem krásné hudby a zpěvu,“ řekl arcibiskup.