„Všechno musí zůstat tak, jak je teď,“ zdůraznil ředitel Centra Světového dědictví Francesco Bandarin. A proč se rozhodli tak nečekaně? „Tušili jsme, že by to vyvolalo bouřlivé debaty a to jsme nestáli,“ řekl Bandarin a pokrčil rameny.

Představitele Zlína zpráva naprosto zaskočila. „Je to pro nás šok. Kdybychom to věděli dřív, tak bychom to zkusili změnit,“ reagovala primátorka Irena Ondrová. „Já to asi ještě nějak skousnu, jsem totiž velkou milovnicí kultury, ale měli byste vidět, jak to sebralo Martina (Janečku – pozn. redakce),“ dodala Ondrová.

První náměstek primátorky byl skutečně zdrcen. „Já se tady už několik let snažím, aby se to konečně nějak pohnulo, už to vypadá nadějně a najednou tohle!“ rozčílil se Janečka. „To prostě není fér,“ zasmušil se.

A jaký režim nyní v továrním areálu v centru krajského města zavládne? „Jak už jsem řekl, s ničím se nesmí hýbat. To znamená žádné bourání či přestavby, ale také zákaz údržby, či dokonce uklízení,“ vysvětlil Francesco Bandarin. „Jde trochu o experiment, ve Zlíně totiž vznikne něco jako urbanistický prales,“ doplnil.

I ve zlínském zastupitelstvu se však našel jeden člen, který měl z novinky upřímnou radost. „Máme v plánu vést Svitem páteřní cyklostezku. A tohle nám vyřeší dvě mouchy jednou ranou: Za prvé se tam nesmí stavět, takže ušetříme a jen tam prostě vyšlapeme cestičku. No a takový světový unikát navíc bude obrovským turistickým lákadlem,“ pochvaloval si zastupitel Ondřej Kapusta.

Upozornění: Informace uvedené v tomto článku nejsou pravdivé!