Ve východní části Baťova areálu, v těsném sousedství s budovou Baťova mrakodrapu, kde sídlí krajský a také finanční úřad, dostala skupina Cream stavební povolení k nástavbě budovy číslo 32.

Plánovaná dvoupodlažní nástavba mezi stávajícími schodišťovými jádry tak na objektu vytvoří 10. a 11. patro.

„Svým způsobem modernizace části památkově chráněné budovy se setkala s pochopením odboru kultury a památkové péče města Zlín, protože citlivě doplňuje původní stavbu a plně respektuje její industriální architekturu,“ uvedl mluvčí Creamu Ivo Mravinac.

Březnická ulice ve Zlíně je od čtvrtka obousměrná.
Už žádné objíždění. Březnická ulice ve Zlíně je po opravách obousměrná

Celkově díky nástavbě vznikne 36 nových bytů ve velikostech 1+kk až 3+k. A to o výměře od 25 do 88 metrů čtverečních.

„Hlavní orientace bytů je jižním směrem přes Letnou na Tlustou horu a Barnabáš, severním směrem pak na Mladcovou a Jižní Svahy,“ doplnil mluvčí s tím, že nové byty, v 10. patře navíc s vlastní venkovní terasou, tam vyrostou do roku 2026.

Cream začal s rekonstrukcí budovy 32 v roce 2013. Dnes jsou v prvních dvou patrech prostory hlavní zlínské pošty, také drogerie, fitcentrum Vita Sana, pekárna či bankovní pobočka.

V navazujících patrech je několik kanceláří a také celkem 150 loftových bytů. Část z nich slouží jako hotelové ubytování, další k dlouhodobějšímu pronájmu.

„Jen 47 z nich je v osobním vlastnictví místních rezidentů. Sedm loftů dlouhodobě využívá juniorská hokejová akademie,“ sdělil Ivo Mravinac.

Bydlení pro studenty univerzity

Lofty určené na pronájem už v současnosti z části využívají také čeští a zahraniční studenti UTB.

„Opodstatněná rostoucí cena za ubytování na kolejích se totiž začala vyrovnávat ceně za pronájem loftu,“ vysvětlil mluvčí.

Bydlení je pro studenty dostupné zejména v případě, kdy se rozhodnou byt sdílet.

„Pro studenty je speciální nabídka. Pokud jsou náklady na bydlení v loftu včetně energií kolem 18 tisíc korun, studentský loft sice přijde na podobné peníze, ale bydlení je oproti kolejím výrazně komfortnější. Navíc má zadarmo vstup do fitcentra a jisté parkovací místo,“ řekla Pavlína Srkalová, šéfka marketingu skupiny Cream.

„Když se tři studenti o náklady rozdělí, je cena víc než přijatelná,“ dodala.

Poptávka po ubytování převyšuje stávající nabídku

Podle ní už skupina jedná s vedením kolejí UTB, aby se lofty staly pevnou součástí ubytovacího systému univerzity.

„V létě letošního roku jsme se dohodli na zkušebním provozu. Od Creamu jsme si pronajali sedm loftových bytů a nabídli jsme je studentům, abychom věděli, jaký o ně bude zájem. Potřebovali jsme především vědět, zda studenti akceptují cenu a zda se jim toto ubytování bude líbit. To se zatím naplnilo. Loftové byty jsou plné a my proto budeme jednat o dalším navýšení,“ popsal ředitel Kolejí a menz UTB Michal Navrátil.

Do ulic Zlína vyjel vánočně vyzdobený trolejbus. Potkáte jej i v Otrokovicích; listopad 2023
Do ulic Zlína vyjel vánočně vyzdobený trolejbus. Potkáte jej i v Otrokovicích

Poptávka po ubytování převyšuje nabídku.

„Vzhledem k tomu, kolik studentů se hlásí na univerzitu, potažmo na koleje, je stále poměrně výrazný převis poptávky nad nabídkou. Naše vlastní kapacita je nedostatečná. Proto hledáme další možnosti, jak studentům nabídnout ubytování v prostorech, které budou ve správě univerzity,“ vysvětlil Navrátil.

„Samozřejmě někteří studenti budou vyhledávat samostatné bydlení, ale většina studentů preferuje servis, který k tomu poskytujeme - tedy že student přijde, podepíše smlouvu, ví přesně kdy a co bude platit a prostě jen vezme klíče a odchází na ubytovací jednotku,“ doplnil ředitel.

Ve Svitu vzniknou i další byty

Skupina Cream plánuje výstavbu bytů také při rekonstrukci budovy 34, bývalého největšího Baťova skladu, který zásoboval jeho prodejny v řadě zemí - od Indie po Spojené státy americké. Stavební práce by měly začít do tří let. Stovky bytů pak skupina chystá v západní části Baťova areálu.