Účastníci mají v plánu hovořit například o revitalizaci opuštěných průmyslových objektů, kterým je i svitovský areál, a jejich přeměnu na různé kulturní instituce.

Akce se koná v rámci předsednictví ČR v Evropské unii a v naší zemi vůbec poprvé. Do Zlína se sjelo přibližně padesát odborníků na kulturu. Jednání mají rozdělené do několika bloků. Bude se týkat předsednictví, přeshraniční spolupráce, zkušeností jednotlivých měst se získáváním dotací z EU nebo průmyslového dědictví.

„Konference se nekonají jen v hlavních městech. Jelikož nám paní primátorka na setkání v Maltě tuto možnost nabídla, nerozhodli jsme se pro Prahu, ale pro Zlín,“ sdělil předseda Les Rencontres Roger Tropéano.

Primátorka Irena Ondrová nemá pochyb, že Zlín umí tak významnou akci zorganizovat. „Věřím, že podáme obraz o kultuře České republiky takový, jaký skutečně je. Nemáme se za co stydět, máme co nabídnout a jsme dobrými konkurenty kultuře napříč Evropy. Navíc máme možnost prezentovat, co ve Zlíně je,“ uvedla Ondrová.

Hlavním tématem zítřejšího programu bude totiž průmyslové dědictví a součástí bloku o architektuře je také prohlídka města s odborným výkladem.

„Jsem přesvědčena, že pro mnohé to budou nové informace a zážitky, protože konference se běžně konává v klasických historických městech,“ vysvětlila primátorka.

Konkrétněji se mají odborníci bavit na téma, jak přeměnit průmyslová centra na kulturní. „Příkladem jsou Portugalci, kteří udělali z kolejí galerii a muzeum. Je však potřeba být opatrní, například z hlediska statiky budov, což se týká i Zlína,“ upozornil předseda Tropéano.

Zmínil však také příklad z německého Dortmundu, kdepřeměnili průmyslové objekty v byty. „To je podle mě do budoucna velký příslib městské urbanizace,“ míní předseda.

Tento nápad by šlo uplatnit i ve svitovském areálu, poznamenal brněnský architekt Petr Všetečka, který se podílel například na obnově Baťova mrakodrapu.

„Mně by se to líbilo. Je to přesně to, co tam chybí. Může být jen problém s hlukem, protože v areálu je a bude výroba, což se možná stane limitujícím,“ zauvažoval Všetečka.

Sám spatřuje hlavní přínos konference právě v předávání zkušeností.

„Je podle mě důležité, ovlivnit revitalizaci formou příkladu, jak se to dá vhodně udělat, aby nedocházelo k improvizovaným zásahům,“ dodal architekt.

Také podle zástupce ministerstva kultury Jiřího Filipa setkání napomůže tomu, že se zástupci měst, krajů a různých institucí dostanou k důležitým informacím.

„Česko má asi největší mezery v koncepci, která se týká kultury. Nemáme jasnou myšlenku, kam chceme kulturu dostat a jakým způsobem. Je potřeba najít společnou řeč mezi státem a jednotlivými organizacemi,“ podotkl Filip.