V oploceném areálu nad obcí při hranicích se Slovenskem se nacházejí celkem tři objekty.

„Jedná se o jednu administrativní budovu a dvě budovy určené k bydlení,“ vysvětlila krajská policejní mluvčí Lucie Javoříková.

Právě Krajské policejní ředitelství je současným vlastníkem staveb. To by se ale v dohledné době mohlo změnit.

„V současné době jsou tyto objekty ve fázi prodeje s konkrétním kupcem jako nepotřebný nemovitý materiál,“ odhalila Javoříková. Kdo konkrétně však o vlastnictví budov projevil zájem, prozradit odmítla. „Jedná se o interní informace, které nebudeme poskytovat,“ oznámila jen. Co se tak v místě bude nadále dít, lze jen hádat.

Zájem o koupi areálu přitom už dříve projevili jak zastupitelé Nedašovy Lhoty, tak i místní soukromník. „Už je to nějaký pátek. Nechtěli mu to tehdy prodat, ale proč, to vážně nevím. Chtěl prý na místě provozovat biofarmu,“ vzpomíná starousedlík František Fojtík.

Obec už o koupi zájem nemá

Podle starostky Nedašovy Lhoty Jarmily Janíčkové byl také ze strany předchozího zastupitelstva obce o objekty značný zájem. „Dokonce už byla sepsána smlouva s ministerstvem vnitra o převodu objektů na obec, tuším za korunu, ale nakonec nevešla v platnost. Nyní se tam tak nic neděje,“ nastínila starostka.

Podle Javoříkové prý dříve k prodeji ale ani dojít nemohlo. „Nebyl totiž schválen ministerstvem životního prostředí,“ vysvětlila Javoříková. V současné době prý už ale ze strany vedení Nedašovy Lhoty o zisk budov není zájem.

„Vyžadovaly by rekonstrukci, která by přišla na nemalé peníze a ty momentálně v rozpočtu nejsou. Navíc i využití staveb by bylo asi dosti problematické, byť se tu v okolí provozuje turistika, které by snad mohly sloužit,“ přemítá Janíčková a doplňuje, že potíž by mohla tkvět i v tom, že do budov není zaveden plyn.

Další z obyvatel Nedašovy Lhoty Jaroslav Kostka si však myslí, že k rekreaci nebo turismu by místo sloužit mohlo. „Kdyby tu byly časem vybudovány cyklostezky, tak by tam mohla být třeba nějaká turistická základna. Příroda je tu krásná, takže by si sem lidé cestu našli,“ zauvažoval Kostka.

To jiný místní Josef Macháč ani neví, že něco takového v obci stojí. „Spíš než nějaké chátrající baráky na kopci by se nám tady hodilo dětské hřiště,“ kroutí hlavou mladík.

Přestože jsou nyní objekty dle vyjádření policejní mluvčí udržovány, podle starostky Janíčkové dochází údržbář do areálu jen občas. „Udělá vždy jen nejnutnější práce, aby objekty nespadly,“ říká starostka a dodává, že některé domky v areálu už byly i zrušeny. „Byly postaveny ještě nacisty za války,“ uzavřela Janíčková.