„Jednali jsme o neplnění smlouvy vůči Zlínskému kraji. Proč docházelo ke zpoždění vlaků, proč nefungoval systém a lidé si nemohli koupit jízdenku nebo proč některé vlaky netopily, či nefungoval informační systém,“ popsal jednání hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek.

Současně připustil, že všichni dopravci v kraji měli zpoždění, za které zaplatí sankční pokuty, stejně jako nový dopravce Arriva.

„Mimo to, po vypočítání ztrát a ušlého zisku kraje, bude muset Arriva nahradit Zlínskému kraji i příjem, který nám neodvedla kvůli tomu, že cestující jezdili zdarma, protože si nemohli zakoupit jízdenku kvůli jejich nefungujícímu systému,“ uvedl Jiří Čunek s tím, že všechna pochybení budou ve velké většině ze strany nového dopravce do konce ledna odstraněna.

Generální ředitel Arriva Transport Česká republika Daniel Adamka ujistil, že společnost pracuje na tom, aby se situace zlepšovala.

Jednání Zastupitelstva Zlínského kraje. Ilustrační foto
Krajské vedení ANO má zatím jasno. Koalici na kraji neopustí

„Zpoždění, která byla první týden, teď už nejsou a z pohledu dodržování jízdního řádu se situace stabilizuje. Co se týká odbavování v pokladnách, všechny pokladny fungují, prodávají jízdenky,“ řekl Adamka.

„Co se týká odbavení ve vlaku, tak nyní probíhá při on-line připojení stevarda. Bohužel systém má stále problémy v systému offline. Dodavatel nedodal zařízení, které jsme si objednali. Proto jsme objednali jiné a doufáme, že do 14 dní budou k dispozici a prodej by měl být zajištěn,“ vysvětlil generální ředitel Arrivy s tím, že smluvní pokutu společnost zaplatí.

„Smlouva je jasně definovaná a pokud je prokázáno naše pochybení, my se pokutě nebráníme a zaplatíme ji,“ zdůraznil Daniel Adamka.

„Zlínskému kraji i cestujícím se za vzniklé komplikace velmi omlouváme. Na jejich odstranění každý den intenzivně pracujeme a již nyní se nám daří zpoždění vlaků snižovat a situaci postupně stabilizovat,“ dodal.

Náměstek hejtmana pro dopravu Pavel Botek k tomu dodal: „Se zástupci Arrivy jsme se dohodli, že se společně sejdeme ještě 22. ledna, kdy vyhodnotíme, jak se daří zlepšovat situaci a plnit úkoly, které jsme si dnes stanovili.“

Výši ušlých zisků z jízdného bude kraj znát v únoru. To již budou odbavovací zařízení ve všech vlacích fungovat a srovnáním aktuálních čísel prodeje s čísly z období, kdy odbavovací zařízení plně nefungovala, bude možno tyto ušlé zisky stanovit.

Očipování psa pomocí čipu umístěného v duté jehle. Ilustrační foto.
Povinné čipy zatím všichni psi nemají. Jaký postih majitelům hrozí?

Po několika dnech ostrého provozu vlakové dopravy byly názory na služby Arrivy rozporuplné. Podle některých jezdily vlaky společnosti Arriva, která zajišťuje dopravu na Valašsku až s půlhodinovým zpožděním, cestujícím se nelíbily německé nápisy na soupravách, problémy byly i s odbavením.

Nefungovaly systémy pro prodej jízdenek ve vlacích, tito cestující podle nových podmínek tak jezdili zadarmo. Na druhou stranu je však nutné připomenout, že jiní cestující byli spokojeni a dokonce si pochvalovali levnější jízdné.

Společnost Arriva vypravuje denně ve Zlínském kraji 150 vlaků na těchto tratích:

Vsetín – Velké Karlovice

Bylnice - Horní Lideč – (Střelná)

Staré Město u Uherského Hradiště – Uherský Brod – Bylnice/Luhačovice – Vlárský průsmyk

Staré Město u Uherského Hradiště – Veselí nad Moravou