VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Astronomie je pro mě životní protipól

ZLÍN - Zlínskou astronomickou společnost, jejímž je předsedou - pracuje jako kardiolog v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně Když Zdeněk Coufal vyjde v noci ven, nejprve zvedne hlavu k nočnímu nebi. Mluví o tom jako o svém postižení, protože už od mládí je jeho velkým koníčkem astronomie a hvězdná obloha. Stál i u zrodu Zlínské astronomické společnosti, s jejímiž členy se později zasadili o to, aby Zlín měl svoji hvězdárnu. Tam teď minimálně třikrát do týdne dochází, aby se svému velkému koníčku věnoval.

3.9.2007
SDÍLEJ:

Hvězdář Zdeněk Coufal.Foto: DENÍK

Jak se žije hvězdáři


Do tajů vesmíru jsem pronikal asi rok

O astronomii se začal Coufal zajímat už v dětství. Hlouběji do tajů vesmíru pronikl na střední a poté na vysoké škole. „Trochu mě to lákalo odmalička, četl jsem nějaké knížky, ale až na gymnáziu jsem si všiml, že je kousek od školy hvězdárna. Jednoho dne jsem tedy nesměle zaklepal na její dveře. A už jsem tam více než třicet let,“ popsal své začátky s hvězdami Coufal. Velkým zážitkem pro něj byla i chvíle, kdy se poprvé podíval do hvězdářského dalekohledu. Nazývá to svým prvním odhalením vesmíru, protože mohl pozorovat něco, co normálním okem dosud nespatřil.

„To nejkrásnější ale přijde, až rozbalíte ten pomyslný obal a začnete zjišťovat, co to jsou hvězdokupy, mlhoviny, galaxie. Jedna věc je odhalení toho krásna vesmíru, druhá věc je, aby si člověk uvědomil, co se za tím vším skrývá. Pak se už nekouká po hvězdičkách, ale začíná se dívat po tom neviditelném,“ vysvětlil astronom. Dodal, že do tajů vesmíru pronikal asi rok, kdy poctivě studoval hvězdné atlasy a četl odborné knihy.

O studiu astronomie přesto nikdy nepřemýšlel. Tvrdí, že se jeho koníček nikdy neztotožnil s jeho povoláním. Zdeněk Coufal se totiž po střední škole rozhodl pro medicínu. Dnes pracuje jako kardiolog ve zlínské Baťově nemocnici. „Nemůžu říct, že by medicína nebyla zároveň i můj koníček, ale astronomie je pro mě jakýsi protipól v životě. Je to kompenzace, protože při své práci lékaře jsem zvyklý na akutní záležitosti. Musím rychle reagovat na změnu stavu, rychle se rozhodovat, takže se člověk dostává do jakéhosi stresu. A já ten klid hledám v astronomii a koukání na oblohu,“ vysvětlil, proč se nikdy nechtěl stát profesionálním astronomem.

Původní hvězdárna byla ze dřeva

Spolu s dalšími asi šesti desítkami amatérskými hvězdáři na Zlínsku založili v roce 1992 občanské sdružení s názvem Zlínská astronomická společnost. Tehdy stála ve Zlíně na Lesní čtvrti hvězdárna stará, ještě ze dřeva. „Byla na místě dnešního gymnázia. Když se rozhodlo, že se budova gymnázia bude opravovat, bylo jasné, že hvězdárna padne. Proto jsme postupně začali představitele města přesvědčovat o tom, že by bylo dobré mít ve Zlíně hvězdárnu novou,“ popsal Coufal.

Vzpomněl také na to, jak bylo těžké zástupce Zlína přesvědčit, že hvězdárna nebude jenom klubovnou pro několik nadšenců, ale měla by sloužit především lidem. V roce 2003 nakonec hvězdárna vyrostla. Dnes pro veřejnost amatérští astronomové pořádají třikrát týdně pozorování, pravidelně se tam konají přednášky na astronomická nebo cestovatelská témata. Lidé si zde mohou přijít poslechnout i různé koncerty. „A na nezájem veřejnosti si stěžovat nemůžeme,“ potvrdil Coufal.

Konflikty jsou jen malichernosti


Proč si hvězdy Coufal vůbec zamiloval? „Mám rád ten klid a hloubku vesmíru. Když se díváte nahoru, tak si uvědomíte, jakým drobným zrníčkem v tom vesmíru jsme. A přináší vám to vnitřní uklidnění a zapomenete na to, že jste se poškorpili se sousedem, nemluvě o tom, že jsou tady spory mezi jednotlivými národnostmi, náboženstvími, které vypadají v hloubce vesmíru jako malichernosti,“ přiznal Coufal. Dodal, že ze všeho nejraději pozoruje mlhoviny a hvězdokupy. Miluje také pohled na planetu Saturn a jeho prstenec. Jako amatérský astronom však nikdy žádný převratný objev neučinil. „Podařilo se mi udělat několik zajímavých snímků, třeba prolétajících komet. Také jsem byl na jednom z předních míst v rámci republiky v měření zákrytů hvězd tělesy Sluneční soustavy,“ pochlubil se hvězdář.

Nejkrásnější pozorování pak zažil asi před deseti lety, kdy bylo možné celé dva měsíce pozorovat jasnou kometu HaleBopp. „To jsme jezdili na hvězdárnu každý den, proudily tam davy lidí a pořád bylo na co se dívat. A když lidé potom odešli, my jsme ještě vyrazili za město s foťákem a kometu fotili,“ vypravoval astronom. Podle něj je to pokaždé úžasný pocit, když pozoruje něco, co už se nikdy nebude opakovat. Při tom vzpomněl i na dobu svého mládí, kdy nespočetněkrát trávil na hvězdárně celé noci. „Za dob středoškolských, a potom i vysokoškolských studií jsem nad hvězdářskými atlasy trávil i padesát procent svého volného času. Bylo i hodně nocí, kdy jsem nespal doma, protože jsem byl celou dobu na hvězdárně, a když se rozednívalo, tak už nemělo cenu jít domů, takže jsem si zdřímnul přímo tam,“ popsal.

Děti na mě koukají jako na mimozemšťana

Podle Coufala musí být každý astronom především trpělivý, protože pozorování vyžaduje klid. „Vesmír se mění relativně pomalu. Jediné rychlé jsou meteory, takzvané padající hvězdy. Jestli chcete něco zaznamenat, musíte si najít čas a počkat si,“ popsal hvězdář. Dodal, že mrzutá je situace, když hvězdář skládá fotografii vesmíru z několika snímků a u posledního z nich přijdou například mraky a zatáhne se. „Snímek pak nemáte dokončený a musíte čekat až do dalšího večera,“ vysvětlil Coufal, proč je trpělivost důležitá.

Astronom Coufal o vesmíru také pravidelně přednáší. Ať už ve zlínské hvězdárně, tak i například na dětských táborech. „Děti na mě někdy koukají jako na mimozemšťana, protože se podívám nahoru a vím, co to je, “ pousmál se. Dodal ale, že obdiv někdy vzbuzuje i u dospělých. „Často zůstávají lidé v úžasu. Člověk tím občas dokáže zaujmout,“ řekl. Že by se však někdy znalostmi o souhvězdích snažil upoutat dívky, odmítá. „Ale věřil bych, že jak někdo dívky láká na sbírku motýlů, tak je možné je okouzlit i hvězdami,“ dodal.

Spisovatelé science-fiction nejsou snílci

Asi jako každého hvězdáře, i Zdeňka Coufala láká cesta do vesmíru. „Když takhle někdy letím letadlem a koukám na hodně tmavou modř, co je nad námi, tak si říkám, proč to letadlo nemůže letět ještě kousek výš, aby se člověk dostal až za hranice atmosféry a podíval se do vesmíru,“ popsal svoje přání. „Přiznám se, že bych chtěl zažít i ten pocit beztíže. Kdyby mě někdo pozval, abych se proletěl na vesmírnou stanici, asi bych neodmítl,“ dodal. Ve svém volném čase se kromě pozorování hvězd Coufal také rád podívá na vědeckofantastické filmy.

„Myslím si, že je v nich dost inspirace. Nedá se říct, že by spisovatelé science-fiction byli snílci. Jen si vezměte, kolik Verneových snů je dnes skutečností,“ zamyslel se astronom. Některé filmy jsou podle něj zábavné, ale z hlediska science-fiction to mohou být braky. Mezi nimi vyjmenoval filmy jako Armagedon nebo Hvězdné války. „Také se zasměji vždycky, když v televizi narazím na sitcom Červený trpaslík. Naopak ale určitě stojí za to se podívat na starou Vesmírnou Odyseu. To je opravdu nádhera,“ uzavřel.

3.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Mzdový účetní 18 000 Kč

Odborní účetní mzdoví Vedení a zpracování účetnictví a mezd. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 24000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Výhody: volná pracovní doba po dohodě se zaměstnavatelem, Osobní návštěva v době od 8 do 12 hod. po předchozí domluvě.. Pracoviště: Stavosvit, a.s., Vršava I, č.p. 2538, 760 01 Zlín 1. Informace: Jaroslav Pleca, +420 603 295 990.

Výroba - Výroba Manipulační dělníci ve výrobě 13 200 Kč

Manipulační dělníci ve výrobě Obsluha výrobních zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13200 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Obsluha výrobního zařízení - plasty , Náplň práce: lehká manuální práce, vhodné pro osoby OZP, i hluchoněmé., Požadavky: manuální zručnost. Pracoviště: Spur, a. s. - sídlo, třída Tomáše Bati, č.p. 299, 763 02 Zlín 4. Informace: Mgr. Helga Gregarová, +420 577 601 549.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavbyvedoucí 26 000 Kč

Hlavní stavbyvedoucí Stavební mistr. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště Stavby ve Zlínském kraji, , Náplň práce: stavební dozor na stavbách, hospodárné řízení stavby, řízení a koordinace pracovníků i kapacity subdodavatelů, kontrola průběhu zakázek (termíny, kvalita, technologické postupy, rozpočet, soulad, s PD atd.). řízení více realizací, , Požadujeme : min. středoškolské vzdělání stavebního směru, ŘP sk. "B", znalost a sestavování stavebních rozpočtů, spolehlivost, ochota jednat s lidmi a dobré vystupování , , Výhody: stravenky v hodnotě 80,- Kč , motivační osobní ohodnocení aj., , Přihláška formou zaslaného životopisu na adresu: zdenek@kmkonsult.cz nebo kontaktu na tel.+420777 776 355 p. Večerka. Po obdržení životopisu Vás bude kontaktovat personální oddělení a dohodne s Vámi další postup., , Pracovní místo je zprostředkováváno agenturou práce. Pro výběrové řízení na výše uvedenou pracovní pozici bude KM konsult s.r.o., jakožto správce, zpracovávat Vámi poskytnuté osobní údaje, a to v souladu s obecným nařízením o ochraně osobních údajů (EU) 2016/679. Odpovědí na tento inzerát poskytujete správci souhlas a své osobní údaje za účelem a podobu realizace výběrového řízení. Souhlas lze vzít kdykoliv zpět.. Pracoviště: Km konsult s.r.o., prac. mysločovice, 763 01 Mysločovice. Informace: Zdeněk Večerka, +420 777 776 355.

Služby - Služby Uklízeč, uklízečka 73 Kč

Uklízeči a pomocníci v hotelích, administrativních, průmyslových a jiných objektech Úklid - prac. Otrokovice. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 73.2 kč, mzda max. 80 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Pracoviště: Avex, tř. Tomáše Bati č.p. 1656, Otrokovice., , Hledáme šikovné úklidové zaměstnance s týmovým duchem, kterým nabídneme ke své práci pohodovou a spolupracující atmosféru příjemného kolektivu, , Úklid kanceláří - pravidelný úklid místností a objektů manuálním nebo strojním způsobem. Vysávání koberců, stírání podlah, vynesení odpadků, otření omaků na nábytku, úklid sociálního zařízení, otření prachu. , , Vyhrazeno pro OZP., Požadujeme: spolehlivost. Nechodit na pracoviště! První kontakt POUZE telefonicky, , Volejte nebo pište: 723 612 506, prace@forcorp.cz. Pracoviště: Forcorp group spol. s r.o. - prac. otrokovice, tř. tomáše bati, tř. Tomáše Bati, č.p. 1656, 765 02 Otrokovice 2. Informace: Renáta Marková, +420 723 612 506.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

23.ročník memoriál Františka Fraita v extrémních sportech Maleniska Provodov.David Tvrdoň   Valašské Meziříčí
40

Extrémní závod na památku kolegy prověřil zdatnost hasičů

Příprava fotbalistů FC FASTAV Zlín. Michal Bílek
20

Ševci začali s tréninkem. Chci českou kabinu, říká trenér Bílek

Senioři to rozjeli na zlínském náměstí. Podívejte se

"Umíme žít naplno,“ vzkázali opět po roce minulý týden ve Zlíně senioři ze Zlínska. Na tamním náměstí Míru se totiž už podeváté konala akce nazvaná I senioři umí žít naplno. A že měli co předvést: zpívali i sportovali.

Rány pěstí, nucení k sexu, škrcení. Násilník týral manželku i kvůli jídlu

Až čtyři roky za mřížemi může skončit jednačtyřicetiletý muž ze Zlína. Svou šestatřicetiletou ženu bil pěstmi, tahal ji za vlasy, škrtil, nutil ji k pohlavnímu styku, napadl ji dokonce i v těhotenství.

Zlín hlásí první posilu. Ševci získali stopera Buchtu

Fotbalisté Zlína hlásí první posilu. Letní přípravu s Fastavem zahájil stoper Petr Buchta.

S šedesáti kily na Sněžku a Nazareth s Masarykem v Havířově: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 16. až 17. června 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT