„Přišli jsme s konstruktivním návrhem na vytvoření velké, široké koalice, která by dokázala posunout Zlín dál,“ uvedl za trojdohodu KDU-ČSL ODS Piráti lídr Pirátů Jiří Jaroš.

Nejprve tuto možnost komunikoval s dvojicí ANO STAN třetí ve volbách ZLÍN 21, následně předložil návrh na uspořádání velmi široké koalice, ve které by se spojilo šest stran, trojblok lidovci, odéeska a Piráti.

Vláda města by tak patřila koalici ANO STAN ZLÍN 21 KDU-ČSL ODS a Piráti.

V opozici by usedlo pouze SPD a Soukromníci Svobodní Nezávislí alias Rozhýbejme Zlín.

„Pokud by existovala širší koalice, tak přítomnost STANu je pro nás akceptovatelná,“ vysvětlil naznačenou změnu v jednáních Čestmír Vančura.

Ten měl jako první a možná jediný výhrady proti spolupráci se STAN a deklaroval, že se STANem koalici vytvořit rozhodně nehodlá.

Podle lídra ODS Miroslava Chalánka by takto široká koalice vytvářela předpoklad na možnou změnu ve směřování budoucnosti města a zajistila by rychlejší rozvoj města.

„Nastal by předpoklad garance realizace našich předvolebních programů, které se většinou v hlavních bodech potkávají,“ vysvětlil.

Podle Jiřího Jaroše by také velmi široká koalice dokázala zajistit transparentnost, která je pro Piráty velmi důležitá.

Pro lídra ANO Romana Kaňovského byl předložený návrh překvapením.

„Není nezajímavý, ale byl opravdu nečekaný,“ uvedl s tím, že je to pro ně nová informace a než se k ní bude moci vyjádřit, návrh musí nejprve zanalyzovat.

„Slíbili jsme ale, že o něm budeme přemýšlet,“ dodal.

Taková koalice prý také zamezí vzniku koalice „výherních automatů“.

„Taková by byla pro trojblok nepřijatelná,“ vysvětlil Jiří Jaroš. Všechny strany se jednoznačně vymezily proti jednání dvojbloku ANO STAN se Soukromníky Svobodnými Nezávislými.

„Byla to první schůzka, na které jsme si vyměnili kontakty,“ komentoval Roman Kaňovský pondělní jednání s uskupením, za které se do zastupitelstva dostal i Ivo Valenta, který stojí za sítí kamenných heren s výherními automaty a je trnem v oku i dalším stranám.

Nabízí se ale také otázka, zda by se politici tak širokého politického spektra byli schopni na prosazení nových věcí ve Zlíně dohodnout.

„Jestli by docházelo k dohodě, jsme zatím neřešili. Je to zcela nová nabídka,“ uvedl lídr ANO.

Podle lídra strany ODS je skutečně otázkou, nakolik by byla funkční.

„Určitě by tak ale došlo ke zmírnění vlivu ANO a STAN,“ uvedl s tím, že by ale strany byly v tak široké koalici schopny dodržet programové priority voleb.