„Oslavíme to rozsáhlou kolekcí filmů, i vizuál se ponese v duchu oslav," uvedl majitel společnosti Film Fest Čestmír Vančura. „V rámci festivalu, který bude zaměřen na francouzskou tvorbu, bude možné zhlédnout i několik historických i novodobějších filmů, které pochází právě ze zlínských filmových ateliérů," oznámila umělecká ředitelka festivalu Markéta Pášmová.

Počátky filmové tvorby ve Zlíně jsou spojeny s rozvojem obuvnického koncernu Baťa a jeho potřebou efektivní propagace. „Stavba ateliéru byla zahájena na podzim 1935 na Kudlově, dokončena byla včetně části řemeslných prací o osm měsíců později. Projekt navrhoval Vladimír Karfík," poznamenal Jiří Novotný, syn jednoho ze zakladatelů ateliérů Jaroslava Novotného.

Ve zlínských filmových ateliérech se ale nezahálí ani dnes, přestože se už nejedná pouze o jednu ucelenou firmu.

„Dnes se točí jinak, příprava na vlastní realizaci je delší. Připravujeme třináctidílný dětský televizní seriál. Má pracovní název Malí velcí detektivové, jedná se o dětské detektivní příběhy, které by se měly z velké části odehrávat na Zlínsku. Věřím, že jej roztočíme v příštím roce," poznamenal majitel společnosti Filmové ateliéry Zdeněk Skaunic.

Za dobu fungování filmových ateliérů ve Zlíně bylo vyrobeno bezmála 1800 samostatných filmových titulů. Reklamy tady točili lidé jako Otakar Vávra nebo Martin Fryč a hrály zde hvězdy prvorepublikového filmu jako Vlasta Burian. V ateliérech nyní vzniká na popud Čestmíra Vančury kabinet materiálů a přístrojů historie dětského festivalu. V kabinetu jsou artefakty z provozu, kamery, kinamo (filmová kamera na 35mm film, pozn. red.) a k vidění jsou také různé filmové ceny.

„Nyní ještě veřejnosti přístupný není, ale do budoucna by z toho mohlo vzniknout muzeum, které bude moci veřejnost navštěvovat," vysvětlila PR manažerka Zlín Film Festivalu Kateřina Martykánová.