„Představitelé ministerstva vnitra ani Moravského zemského archivu v Brně neuvažovali o odvozu archivu firmy Baťa ze Zlína. Obě instituce jen diskutovaly o podmínkách jeho dalšího provozu po změně majitele 32. budovy bývalého svitovského areálu,“ sdělila Ondrová.

Přiblížila, že o baťovském archivu jednala konkrétně s vrchním ředitelem sekce archivnictví a všeobecné správy ministerstva vnitra Václavem Henychem a Vladimírem Zemanem, který v roce 2005 jako náměstek ministra vnitra rozhodl, že archiv zůstane ve Zlíně, když se spekulovalo o jeho přesunu. Ten tehdy zajistil také finance na nájem a mzdy pracovníků.

Nabídku nového vlastníka 32. budovy, Obchodního centra Zlín, považuje primátorka za velkorysou.

„Velmi si vážím postoje soukromého subjektu, který nabídl, že archiv může v budově 32 zůstat. Jsem přesvědčena, že bude také akceptovat podmínku ministerstva vnitra, tedy že nezvedne nájem,“ zdůraznila primátorka.

Předseda představenstva Obchodního centra Zlín Martin Jarolím přislíbil, že nájem firma nezvedne. „O ničem takovém neuvažujeme,“ potvrdil.

Ve svitovském archivu zůstane jedna pracovní síla na plný úvazek.

„Nyní musíme vyřešit obsazení druhého místa, které není na plný úvazek. V této věci nás čekají další jednání s novým vedením archivu na Klečůvce,“ poznamenala Ondrová.

Baťovský archiv je podle historiků kronikou Zlína 20. století. Obsahuje písemnosti firmy Baťa či Svit, kartotéky zaměstnanců, výstřižky z médií i historické fotografie týkající se podnikání, řízení baťovského průmyslu a výstavby Zlína. Část archivu byla v minulých letech odvezena do archivu v Třebíči.