Nejvíce vykradených aut zaznamenali policisté na Uherskohradišťsku. Celkem řešili k 30. dubnu 91 případů a hned před týdnem k nim přibyly další čtyři. „Ve všech případech ukradli pachatelé autorádia a v jednom zloděj odcizil batoh s finanční hotovostí, osobními doklady a platební kartou,“ vyjmenovala mluvčí policie v Uherském Hradišti Jitka Zámečníková.
Zloději na Zlínsku vykradli už dvaašedesát aut. „Stále upozorňujeme majitele, aby ve svých vozech nenechávali žádné předměty a věci, které by mohly zloděje lákat. Kromě rádií a mobilních telefonů jsou to samozřejmě jakákoliv zavazadla nebo bundy a kabáty, ve kterých by mohla být finanční hotovost,“ upozornila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.
Podle ní se zloději nejčastěji dostanou do aut buď rozbitím okna, nebo vypáčením dveří. „Mezi nimi jsou i takoví, kteří už vědí, jak na zabezpečovací zařízení,“ podotkla mluvčí.
Šestasedmdesát vykradených aut mají v evidenci i policisté na Vsetínsku. „Zloději vesměs vezmou vše, co v autě vidí. Dokonce i drobné mince z palubní desky. Nedávno jsme řešili případ, kdy zloděj ukradl z auta kufřík, v němž byly pomůcky pro diabetiky. Jeho majitel ho totiž nechal volně položený na sedáku, a to je pro zloděje obrovským lákadlem,“ upozornila vsetínská policejní mluvčí Lenka Javorková.
Nejméně zatím řádili zloději na Kroměřížsku. „Od začátku roku až do konce dubna se stalo pětatřicet krádeží z aut, z toho ve třech případech se jednalo o krádež nafty,“ informovala mluvčí kroměřížské policie Květoslava Malenovská. Policisté se shodují, že na vině je neopatrnost lidí, kteří v autech nechávají volně pohozené osobní věci nebo nedostatečně chrání elektroniku. „Hodně lidí si rovněž myslí, že když si své cennosti uzamknou v kufru, tak jim je nikdo nemůže ukrást. Opak je ale pravdou. Zloději si často vytipovávají místa, kde se dá snadno něco ukrást, jako například parkoviště u supermarketů, a sledují, co lidé do kufru dávají,“ podotkla Jitka Zámečníková. Stejně tak policisté připouštějí, že se podaří objasnit jen minimum případů. „Pohybuje se to někde mezi dvěma až třemi procenty,“ dodává Zámečníková.