Lidé cestující hromadnou dopravou ve Zlínském kraji se nemusejí bát žádných razantních změn spojů. Od 2012 roku si ale připlatí

Jedinou dramatičtější změnou tak zřejmě bude až zdražení některých jízdenek od 1. 1. 2012.

Na Slovácku jen minutové posuny

Změny v jízdních řádech ČSAD Uherské Hradiště budou přes svátky pouze kosmetické. „Nic zásadního. Změní se časy některých spojů v závislosti na přípojné vlaky, ale to je otázka několika minutových posunů,“ uklidňuje náměstek ředitele ČSAD Uherské Hradiště Ivan Kallus.

Připomněl, že některé celotýdenní linky nově uherskohradišťská ČSAD rozděluje na všední a víkendové dny a zruší se například spoj do Vések či Pitína, který nahradí vlak.

Do života cestujících se tak nejvíce promítne nejspíš zdražení jízdného od prvního ledna. „Například v kategorii od jednoho do čtyř kilometrů bude cena vyšší o dvě koruny. O korunu se zdraží také jízdné žáků a studentů, kteří budou nově platit 5 korun,“ přiblížil některé z cenových změn náměstek.

Autobusy kroměřížské společnosti Krodos Bus budou také letos jezdit podle každoročních svátečních řádů. „Máme upravený režim, který dodržujeme již několik let, a zatím na něm nebylo potřeba vůbec nic měnit. Cestující tedy mohou počítat se stejnými spoji jako loni,“ vzkázal náměstek ředitele společnosti Vladimír Dostál.

Na Štědrý den a na Silvestra budou podle něj jako každoročně jízdní řády Krodosu prázdnější po 16. hodině.

Krodos a Vsetín hlásí: Žádné změny

Na osvědčené spoje se mohou na sklonku letoška spolehnout i klienti ČSAD Vsetín. Ani tam změny oproti loňsku nepřichystali. „Naplánováno to máme už dlouho a nejen pro svátky vánoční, ale i ty ostatní. Cestující najdou informace o změnách na našich stránkách, na portálu idos.cz i přímo v zastávkových jízdních řádech,“ přiblížil za vsetínskou ČSAD Oldřich Holubář.

Cestující by se podle něj při hledání spoje měli zaměřit zejména na takzvané negativní značky. „Těmi jsou bílé číslice v černém rámečku a každá informuje o daném omezení,“ dodal Holubář.

Ve Zlíně se bude změna týkat hlavně jízdních řádů městské hromadné dopravy. Cestující Dopravní společnosti Zlín-Otrokovice (DSZO) se přes svátky budou vozit také podle již zaběhnutých omezení u autobusů i trolejbusů.

Druhý sloupec, hlavně ne telefon

„Na Štědrý den, oba svátky vánoční a Silvestr platí večerní omezení. Mezi těmito dny, tedy 27. až 30. prosince, platí takzvané prázdninové jízdní řády, které jsou na zastávkách v tabulkách ve druhém sloupci,“ připomněl mluvčí DSZO Vojtěch Cekota.

Zároveň varoval, že vánoční varianty jízdních řádů nejsou zohledněny v mobilních aplikacích DSZO. Je nutné se tedy informovat z letáků ve vozidlech, na stránkách dszo.cz, u řidičů či na nepřetržité lince 577 271 269.

Pobožní cestující mohou i letos počítat s linkami na tradiční půlnoční bohoslužby. „Ve vánočním jízdním řádu se nachází také speciální výběr spojů, které lze 24. prosince použít k dopravě na půlnoční bohoslužby do některých kostelů a po půlnoci zpět,“ potvrdil Cekota.