Výherní automaty nehodlají radnice na Zlínsku vymýtit. Výtěžky z jejich provozu totiž tvoří nedílnou součást městských rozpočtů. Jejich počet i umístění však některá města regulují vyhláškou, ve Zlíně navíc bojují proti videoautomatům.

„Na provoz automatů udělujeme zhruba dvě stě povolení ročně, do rozpočtu přinesou kolem osmi milionů korun. Řídíme se vyhláškou, která reguluje jejich počet a stanovuje například minimální vzdálenost od škol,“ uvedl mluvčí otrokovické radnice Milan Plesar. Zpřísnění podmínek neplánují, i když počet automatů není limitovaný.

Většinu žádostí vyřídí kladně finanční odbor města Vizovic. „Příjem z dvaceti povolení ročně činí do rozpočtu asi osm set tisíc. Část výtěžku jde na kulturní a sportovní účely,“ sdělila vedoucí odboru Ludmila Žalmánková.

Naopak za problematické považuje výherní automaty zlínský magistrát. Loni vyhláškou omezil jejich provoz a počet snížil na polovinu. Ve městě jich nyní je 364. „Vyhláška zakazuje umístění přístrojů například v okolí škol, církevních organizací a míst, kde se děti pohybují nejčastěji,“ informovala mluvčí Marie Masaříková.

Upozornila však na nový problém videoterminálů. „Ty na rozdíl od výherních automatů povoluje ministerstvo financí a město jejich počet nemůže ovlivnit,“ popsala Masaříková. Dodala, že zástupci města nyní jednají s ministerstvem, aby jim připravovaný zákon o loteriích dal možnost s videoterminály bojovat.

Pro regulaci je jednoznačně i primátorka Zlína Irena Ondrová. „Obce by si o nich měly rozhodovat samy. Pokud by Zlínu byly velkým problémem, neváhala bych se obrátit ani na soud ve Štrasburku,“ prohlásila na čtvrtečním jednání zastupitelstva.

OBCE A HAZARD. VÍTANÝ PŘÍSPĚVEK DO ROZPOČTU?

S diagnózou patologického hráčství bylo v roce 2005 hospitalizováno 576 pacientů. Denní léčba jednoho gamblera přijde na 1200 korun, což při obvyklé terapii dlouhé tři až šest měsíců znamená 108 až 216 tisíc korun. Jeden výherní přístroj je v Česku na necelých 200 obyvatel, v Německu je jeden na 500 obyvatel a ve Francii jeden na 18 tisíc lidí.

* Průměrný Čech starší 18 let prosázel měsíčně 970 korun; tato statistika je ale zkreslena. Nepočítá totiž skutečně vsazené vlastní peníze do hazardu, ale veškeré, které hazardem protečou. A hráči - zejména u hracích automatů - původní vsazené peníze do hry několikrát otočí. Reálně tak může jít o třetinu této sumy.

* Část zisku z loterií má jít na veřejně prospěšné účely, ale ze vsazených takřka sto miliard korun tak skončily pouze dvě miliardy. Dvě třetiny z těchto dvou miliard jdou prostřednictvím Sazky na sport Především kasina si sama často vybírají, kam tyto odvody dají.
Zda skutečně slouží veřejně prospěšným účelům, není jednoznačně prokazatelné.

Porovnání českého se světovým hazardem

Česko

V zemi je 180 kasin, 56 218 klasických výherních hracích automatů a 3258 loterijních videoterminálů.

Francie

Provozování hazardních her zakázáno, výjimku tvoří pouze kasina: jen zde mohou být i výherní automaty. Do kasin, kterých je ve Francii třicet, je navíc přísně zakázán přístup místním občanům, ti mohou hrát jen v jiném městě.

Rusko

Od loňska je hazard zakázán, výjimku tvoří čtyři zóny v nerozvinutých oblastech země daleko od Moskvy.

USA

Hazard je povolen pouze v Las Vegas, Atlantic City a některých indiánských rezervacích. Nyní se prakticky zakázalo i internetové sázení.

Rakousko

Nad kasiny je velmi přísný státní dohled, v zemi je jich pouze dvanáct.

PRAMEN: MFCR, SENÁT CR

Kauza loterijní videoterminály

Největší spor se dnes vede o tzv. loterijní videoterminály. Obce si stěžují, že zatímco klasické výherní automaty mohou regulovat a mají z nich i příjem, videoterminály spadají pod ministerstvo financí. Odborníci navíc varují, že tyto nové výherní stroje způsobují mnohem větší závislost. Více než jedno procento šestnáctiletých kluků provozuje hazardní hry na nových terminálech každý den. Jejich počet narůstá kvůli vyšším výhrám, než slibují klasické automaty. Podle odborníků jsou zákony týkající se hazardu v Česku mimořádně benevolentní a rozšířenost hazardních her extrémní.

Tabulka

Kde se točí největší peníze (rok 2006, v miliardách Kč)
Loterie 7,6 sportka, losy…
Kurzové sázky 12,3 sazka, tipsport…
Kasina 10,5
Výherní automaty 52,8
Technické hry 14,8 především loterijní videoterminály

Kolik se v Česku prosází (v miliardách Kč)

2001 - 64,3

2002 - 69,9

2003 - 78,0

2004 - 84,6

2005 - 90,7

2006 - 98,1