„Uplynulé dva ročníky nás přesvědčily, že má smysl akci nabídnout širšímu publiku. Proto jsme změnili prostředí a pochod jsme přivedli do Zlína," uvedla za organizátory Radka Březíková.

Ti v sobotu nabídli všem, kteří dopoledne na náměstí Míru ve Zlíně přišli, bohatý doprovodný program. Celé náměstí se doslova růžovělo, jde o barvu, která je pro tento pochod typická. Stánky, balonky, trička všech zúčastněných tak růžově obarvily celé náměstí. Pochod ve Zlíně odstartoval Miroslav Adámek slavnostním přestřihnutím pásky přesně ve 14. hodin. On sám převzal nad touto akcí záštitu.

„Moc jsme se na pochod těšili, jsme rádi, že je konečně ve Zlíně," ocenila jedna z účastnic, osmačtyřicetiletá Markéta Sokolová ze Zlína, která dorazila v doprovodu svého manžela.

Rakovina nebolí, na tu přijdete, až je pozdě

Usmívala se a byla velmi šťastná. Vždyť právě ona dokázala rakovinu prsu porazit. To, že se jí to podařilo, bylo podle jejích slov i díky tomu, že preventivní prohlídkou zákeřné onemocnění rakovinu prsu zjistili lékaři včas.

„A hned druhý den nato jsem musela jít na operaci," uvedla Markéta.

„To víte, že jsem byla vylekaná, byla jsem v šoku, když mi lékař sdělil diagnózu, ale nevzdala jsem se," prozrazuje usměvavá žena, která svůj optimismus a dobrou náladu rozdávala v průvodu všude kolem sebe.

Podle ní to bylo hlavně proto, že v té době to byl její syn, partner a rodina, kvůli kterým se rozhodla nevzdát se a jít dál.

RODINA JÍ BYLA OPOROU

„Podrželi mě, byli jedineční, ještě teď mám slzy v očích, když na to myslím," svěřila se Markéta.

Dnes má ale důvod k radosti, a i proto si pochod proti rakovině prsu nemohla, podle svých slov, nechat ujít.

„Chtěla bych říct všem ženám, že rakovina nebolí, na tu přijdete, až je pozdě. Proto by neměly odkládat prohlídky prsou. Ať se nebojí vyšetření, to trvá jen chvilku a dá se vydržet," povzbuzuje sympatická Markéta Sokolová, která díky včasnému zákroku má podle svých slov největší radost z toho, že tu může být, užívat si všeho kolem se svými blízkými.

Důležitost preventivních prohlídek prsou vyzdvihl na akci i primátor Zlína a lékař Miroslav Adámek.

„Rakovina prsu je velký problém, zvlášť když žena přijde pozdě. To už potom naděje na úplné vyléčení je daleko nižší. Když ale chodí pravidelně na prohlídky, zvlášť když si nese dědičnou zátěž, tak u karcinomu do jednoho centimetru má naději na úplné vyléčení," zdůraznil.

Sám jako lékař před nedávnem operoval ženu, u které se podařilo díky mamografu nádor prsu objevit včas.

„Myslím si, že tato žena bude po malém ozařování zcela vyléčená," přiblížil. Jak primátor Zlína Deníku v sobotu prozradil, za zlínský pochod je velmi rád.

První AVON POCHOD proti rakovině prsu v České republice se uskutečnil v roce 2001. Od té doby se stal pravidelnou akcí, která láká slavné osobnosti i média, ale hlavně díky němu organizátor pochodu pomáhá zachraňovat životy žen po celé České republice. Motivuje je k prevenci a přivádí ženy na pravidelné kontroly do screeningových center. Vstupenkou na pochod je zakoupení speciálního růžového trička nebo předmětu s růžovou stužkou, kterým účastníci přispějí na konto boje proti zákeřnému rakovinovému onemocnění prsu.