„Celý život jsem učila výtvarnou výchovu na základních školách a vedla jsem také různé výtvarné kroužky. K vlastnímu uměleckému vyjádření jsem se ale dostala až v penzi,“ sdělila. Zhruba před rokem se intenzivně vrhla na počítačovou grafiku. „Nejprve jsem zkoušela malovat oleje. Ale hlavně jsem se chtěla naučit s počítačem. A taky se mi líbila grafika. Takže jsem ji začala tvořit na počítači,“ popsala.

V práci s počítačem přitom byla úplný začátečník. „Zatím získávám zkušenosti. Ale už mě to zaujalo tak, že se odvážím tvořit i různými technikami. Každá totiž nabízí něco jiného,“ dodala. Jak sama říká, práce na počítači jí rozšířila obzory. „Naučila jsem se taky komunikovat na internetu, používat vyhledávače. Doporučila bych to každému seniorovi,“ prohlásila.

Autorka si nejprve zvolí formát. Rozhodne, zda obrázek bude na výšku či na šířku. Poté vybere podkladovou barvu a pak už maluje. „Využívám různých efektů, barevných kombinací, volím umístění předmětů. Občas vycházím z fotografie, ale většinou se mi nápad rodí v hlavě. Hodně taky používám podněty z přírody a věci, které se mi líbí,“ uvedla.

Dle jejích slov trvá jeden obrázek zhruba hodinu až dvě. „Když se nedaří, tak práci přeruším a po chvíli se k ní vrátím. Je to náročné. Musím hodně přemýšlet o tvaru, velikosti, barvě. A nejdůležitější je fantazie,“ sdělila. Její více než roční práce se dočkala také prvních úspěchů v podobě krátké výstavy v objektu občanského sdružení Hvězda ve Zlíně letos v srpnu.

A jak svou žákyni hodnotí její učitelka Marie Zemanová, která ve Hvězdě vede internetové kurzy pro seniory? „Je šikovná. Práci s počítačem zvládla dobře. Já sice technicky ovládám program, ale nikdy bych takhle neuměla tvořit. Paní Sedláčková má cit pro barvu a trpělivost,“ vyjádřila se.