Hlasy významných politiků ze Zlínského kraje postupně aktualizujeme.

Radim Holiš (ANO), hejtman Zlínského kraje a zastupitel Rožnova pod Radhoštěm:

close Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. info Zdroj: se svolením Radima Holiše zoom_in Hejtman Zlínského kraje Radim Holiš. Dnešní rozhodnutí soudu je dobrá zpráva nejen pro Andreje Babiše, ale pro celé hnutí ANO, protože tato kauza dlouhodobě doléhala na všechny členy hnutí a jejich každodenní práci. A to od vrcholné politiky, po členy v regionech. Po dnešním verdiktu soudu můžeme říct, že neprávem.

Jiří Čunek (KDU-ČSL), starosta Vsetína a senátor:

close Jiří Čunek info Zdroj: Deník / Jiří Kopáč zoom_in Jiří Čunek Co člověk může říct na verdikt soudu? Ten musíme respektovat. Pravdou ale je, že já jsem již před několika lety vystoupil v Senátu a řekl, že podle toho, co jsem si o tom přečetl pouze v médiích, si osobně myslím, že to trestný čin není, neboť evropské dotace jsou nastaveny tak, že člověk musí splnit nějaké podmínky a pokud je splní, tak dotaci dostane.

A podle mého názoru to tak bylo. Byl jsem tehdy asi jediný, kdo to ve veřejném prostoru řekl a to podotýkám, že nejsem volič Andreje Babiše. Pravdou ale je, že celý ten proces chápu velmi jako politický. Zda mu to prospěje nebo ublíží v prezidentských volbách, nedovedu říct. Část lidí to celé chápalo jako zbytnělou politickou kauzu, takže by ho právě proto volili, kdyby byl „ukřivděný“. Zda budou nějací voliči, kteří řeknou, že ho budou volit, protože je „čistý“, to nevím. Další věc je, že se ještě může státní zástupce odvolat a ten příběh poběží dál.

Petr Gazdík (STAN), zastupitel obce Suchá Loz a poslanec:

close Ministr školství Petr Gazdík info Zdroj: Deník/Zbyněk Pecák zoom_in Ministr školství Petr Gazdík Soud měl k dispozici veškeré informace a rozhodl. Respektujme to. Prezidentskou volbu to neovlivní. Andrej Babiš je natolik vyhraněný politik, že ať by soud rozhodl jakkoliv, tak by to jeho příznivce ani odpůrce nezviklalo.

Stanislav Blaha (ODS), starosta Uherského Hradiště a poslanec:

close Stanislav Blaha (ODS) 51 let, Uherské Hradiště, je poslancem PČR, starosta města Uherské Hradiště info Zdroj: se svolením politika zoom_in Stanislav Blaha (ODS)  Rozhodnutí nezávislého soudu musíme respektovat nehledě na náš osobní názor. Prezidentské volby, věřím, rozsudek nijak neovlivní. Všichni máme možnost pozorovat charakter Andreje Babiše už několik let v přímém přenosu. Jeho nekonečná série lží, minulost spojená s StB, chaos při vedení týmů, nebo chování k vlastním rodině jsou dost dobrými důvody proto, abychom si vybrali a zvolili lepšího kandidáta…

Radek Vondráček (ANO), zastupitel Kroměříže a poslanec, uvedl na sociálních sítích:

close Radek Vondráček (ANO) 47 let, Kroměříž, dosavadní předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky info Zdroj: se svolením politika zoom_in Radek Vondráček (ANO)  Vzhledem k mediální masáži, která asi nemá v novodobých dějinách ČR obdoby, považuji rozhodnutí soudu o kauze Čapí hnízdo za velmi statečné a nezávislé. A je velmi dobrá zpráva o stavu naší justice jako takové. Pořád v naší zemi platí, že bez důkazů nelze nikoho odsoudit.

close Předseda Pirátů Zlínského kraje a místostarosta Kroměříže Vratislav Krejčíř. info Zdroj: se svolením V. Krejčíře zoom_in Vratislav Krejčíř (Piráti) Vratislav Krejčíř (Piráti), zastupitel Kroměříže a krajský předseda Pirátů:

Rozsudek padl a je ho nutné respektovat. Mám ale pochybnosti o kvalitě práce odvedené žalobcem. Vyjádření Andreje Babiše, který o Čapím hnízdu řekl „Je to nejlepší projekt, který jsem vymyslel“, mluví za vše. Mé rozhodování o volbě prezidenta to nezmění. Naštěstí máme všichni na výběr kandidáty s daleko lepším morálním i osobnostním kreditem.

Jana Zwyrtek Hamplová (NEZ), senátorka za obvod Kroměříž

close Jana Zwyrtek Hamplová info Zdroj: se svolením Jany Zwyrtek Hamplové zoom_in Jana Zwyrtek Hamplová Rozsudek jsem předpokládala, protože oblast dotací je v právu jedna z mých klíčových, jak ve správních řízeních, tak v oblasti soudní či trestní. Překvapuje mne, že se někdy neodlišují ani ty typy řízení. Je totiž velký rozdíl mezi porušením podmínek dotací, a trestnou činností. Zkrátka ta kauza byla poznamenaná neznalostí podstaty věci, zejména ve fázi policejního vyšetřování. Volby to ovlivní, a myslím si, že ve prospěch Andreje Babiše - a může za to poděkovat všem, kdo na něj přes Čapí hnízdo útočili. Bylo to předčasné, a dnes se to ukázalo bez jakékoli diskuze. Smutné na tom je, že to trvalo tolik let, a také jsem přesvědčena, že kdyby nebyl Andrej Babiš v politice, už se dávno o případu neví. I to je bohužel známka doby. V každém případě se dnes antireklama odpůrců bývalého premiéra dnes otočila v jeho prospěch. Život píše příběhy.