„Za rok 2009 u nás přišlo na svět při 2639 porodech 2733 dětí,“ vyčíslila mluvčí krajského zdravotnického zařízení Karla Havlíková. Jednalo se o 1392 chlapců a 1341 děvčátek. Císařským řezem rodilo vloni 616 maminek.

„Ze statistik vyplývá, že od roku 2004 byla v počtu narozených dětí vzestupná tendence. Jejich pokles jsme zaznamenali až v roce 2009, a to oproti roku 2008,“ sdělila Havlíková.

Podle geografa a otce čtyřletého syna Martina, Tomáše Oršuláka, hraje roli několik faktorů. Do situace se podle něj promítá jednak to, že odrodily silné ročníky, ale také ekonomická situace rodin.

„Z vlastní zkušenosti vím, že stát lidi, kteří chtějí mít dítě, nepodporuje,“ řekl Oršulák. S každým nově narozeným členem rodiny se totiž podle něj snižuje její životní úroveň.

Jeho slova portvrzuje i Jana Kratochvílová ze Zlína, která je na mateřeské dovolené se čtyřměsíční dcerou. „K pořízení potomka jsme se rozhodovali dlouho, a to zejména kvůli finančním důvodům,“ vysvětlila.

Problémů je si vědoma také maminka sedmiměsíčního syna, Zlíňanka Martina Moravcová. „Máme s manželem naštěstí poměrně slušný příjem. Věřím ale, že role rodiče je například pro matky samoživitelky nebo rodiny s nižšími příjmy velmi náročná,“ podotkla.

Zlínské matrikářky přes to zapsaly loni ve Zlíně 2 717 narozených dětí. „Sedm set třicet osm z nich jsou noví občánci Zlína. Matky 1 808 dětí mají trvalé bydliště v okrese Zlín,“ informovala mluvčí zlínského magistrátu Marie Masaříková. Zbývající novorozenci jsou z jiných okresů.

Mezi nejčastějšími chlapeckými jmény se za loňský rok, stejně jako v roce 2004, objevil Tomáš, Jakub a Jan. Frekventovaný byl také Lukáš, Adam, David a Filip. U děvčátek to byla nejčastěji Adéla, Natálie, Lucie, Anna, Karolína a Kateřina. Stejně jako před pěti lety vybojovaly přední příčky Terezy a Elišky.

Prvním dítětem narozeným letos v Krajské nemocnici T. Bati ve Zlíně je holčička, která dostala jméno Vendula. „Narodila se 1. ledna 2010 v šest hodin třiačtyřicet minut. Po porodu vážila 3400 gramů a měřila 48 centimetrů,“ informovala mluvčí zlínské nemocnice. Vendulka je třetím dítětem devětatřicetileté maminky Soni Mrlíkové ze Zlína-Kostelce.

Posledním miminkem roku 2009 narozeným ve Zlíně je Dominik, kterého přivedla na svět jako své třetí dítě maminka Gabriela Jakubcová z Vážan na Kroměřížsku. „Narodil se na Silvestra ve čtyři hodiny odpoledne,“ upřesnila mluvčí Havlíková. Chlapec vážil 3060 gramů a měřil 48 centimetrů. Celkem se v poslední den loňského roku narodily ve zlínské porodnici čtyři děti. Byli to dva chlapci a dvě děvčátka.