„Bylo nám řečeno, že tento poplatek se pohybuje mezi sedmi a půl tisíci až devíti a půl tisíci korunami. Přesnější sumu a co všechno zahrnuje, neznáme,“ sdělila Jana Nováková, dcera jednoho ze žadatelů. „Tatínek je soběstačný a veškeré nabízené pečovatelské služby prozatím nevyužije. Konečná cena pobytu by měla být rozhodně nižší a v závislosti na využívaných službách,“ dodala Nováková.

Většina seniorů žádost o ubytování stáhla

Starosta obce Zbyněk Král však hovoří o mnohem přesnější částce, zahrnující nájem, náklady na energie, celodenní stravu, úklid, praní či žehlení. Podle něj by důchodci měli měsíčně zaplatit 8100 korun. „Snažíme se stanovit takovou cenu, která by nám pokryla náklady na provoz a údržbu chráněného domu. Především musíme tyto peníze použít na umoření úvěru, který jsme si na dostavbu seniorských bytů vzali,“ nastínil finanční problematiku nového zařízení Král.

Náklady na jeho výstavbu se pohybovaly v celkové výši 31 milionů korun. Z toho 16 milionů obec získala ve formě dotací od ministerstva pro místní rozvoj, 5 milionů dodala ze svých prostředků a zbývajících 10 milionů korun musel pokrýt úvěr.

S měsíčním poplatkem v takové výši nesouhlasí jen místní senioři, z nichž většina svoji žádost na ubytování stáhla, ale také bývalý starosta Josef Čapek.

„Pravdou je, že se konečná cena stavby vyšplhala ze zamýšlených šestadvaceti milionů korun na jednatřicet. Na dostavbu domu bych použil veškeré možné prostředky z obecního rozpočtu i na úkor jiných akcí. Forma zajištění financí, kterou zvolili současní zastupitelé, se tak musí nutně promítnout do měsíčních poplatků za pobyt,“ konstatoval Čapek.

Král však argumentuje poplatky seniorů v podobných zařízeních v okolních obcích, kde jejich provoz zajišťuje Oblastní charita Uherský Brod, která se postará i o důchodce v Bánově.

„Společně s obcemi se snažíme, aby to všechny strany finančně unesly. K tomu využíváme i dotací státu formou příspěvku na péči,“ upřesnil ředitel brodské Charity Petr Houšť.

Jak je tedy možné, že se i po těchto opatřeních počítá s osmitisícovou částkou, se ptají nejen občané Bánova, ale i starosta sousední obce Suchá Loz Petr Gazdík. „Chráněný dům sv. Anežky České jsme otevřeli v polovině srpna letošního roku a jeho provoz jsme svěřili Sociálním službám Východního Slovácka. Měsíční poplatky klientů se pohybují okolo tří tisíc korun. Částka závisí na soběstačnosti člověka.

Platí jen za ty služby, které opravdu potřebuje. Ceny za nájem a údržbu bytů jsme zvolili záměrně při zemi. Počítali jsme s tím, že na chod domu budeme ještě doplácet,“ uvedl Gazdík. Jedním z těch, kteří svoji žádost o umístění v bánovském domě pro seniory stáhl, byl také místní občan, devětasedmdesátiletý Rostislav Švehlík.

„Částkou, která se může vyšplhat až na devět a půl tisíce korun, jsem byl šokovaný. Pro mě je to nepřiměřený poplatek. Navíc alternativu toho, že by rodina za mě měsíčně doplácela finanční rozdíl, nemohu přijmout. Jsem sám, přežil jsem ženu i své tři děti,“ svěřil se zklamaný Švehlík.