Rodina, která byla ve své zemi obětí mučení i veznění, se už byla ve Zlíně před měsícem podívat. Podle náměstka primátorky Miroslava Kašného se cizincům v krajském městě líbilo. „Rodina z Barmy už podepsala nájemní smlouvu a v polovině června se přijede nastěhovat,“ přisvědčil Kašný.

Půldomek v části Letná, který uprchlíkům magistrát rekonstruuje, se nachází v těsné blízkosti obydlí, které ve Zlíně získali před dvěmi lety podobným způsobem Kazašští Češi.

„Udělali jsme v něm novou elektřinu, omítky, izolace, dovedli plyn a opravili topení i střechu. Okna tam už byla nová. Dělníci v domku zatím stále pracují, ale už finišují,“ přiblížil náměstek.

Poznamenal, že náklady na opravy se vyšplhají asi na šest set tisíc korun. Ty uhradí radnice z dotace ministerstva vnitra.

Jakou školu či práci manželskému páru a dívkám ve věku 14 a 18 let pracovníci magistrátu doporučí, zatím není jisté. Přestože jsou v České republice od října, česky prý zatím moc dobře neumí.

„Navštěvují však intenzivní kurz češtiny. Děvčata jsou mladší, tudíž pružnější. Můžu říct, že se jedná o vzdělanější rodinu, neočekáváme tedy nějaké větší problémy,“ sdělila vedoucí sociálního odboru radnice Jana Pobořilová.

Konkrétní tipy škol pro dívky už prý má, zatím však není dohodnuta se zástupci škol. Co se týče vzdělání manželů, žena pracovala ve své zemi údajně ve zdravotnictví a muž dělal elektrikáře a teologa.

„Vzhledem ke znalostem češtiny a uznatelnosti kvalifikace však budou muset zřejmě začít s manuálními pracemi. Pokud budou mít vůli a chuť, mohou se vypracovat a sehnat lepší zaměstnání,“ řekla Pobořilová.