Policie ČR

Bezpečnostní opatření spojená s 52. ročníkem Barum Czech Rally Zlín zahájili policisté už ve středu.

„Více než tři stovky policistů z celého Zlínského kraje budou od středy až do ukončení celé soutěže dohlížet na veřejný pořádek či bezpečnost a plynulost silničního provozu,“ shrnul policejní mluvčí Petr Jaroš.

Kromě dopravních policistů, kteří budou mít k dispozici veškerou dostupnou radarovou techniku k měření rychlosti, jsou do opatření zařazeni i policisté služby pořádkové, cizinecké či kriminální.

„K dispozici budeme mít i vrtulník Letecké služby Policie ČR, který bude využíván zejména ke koordinaci dopravy, k odhalování závažných dopravních přestupků, ale například i k monitorování odstavných parkovišť,“ vysvětlil mluvčí.

Přestože je oficiální start Barum rally naplánován až na páteční odpoledne, budou policisté už od středy dohlížet na dodržování pravidel provozu na silnicích, a to zejména na dodržování maximální povolené rychlosti.

„Kromě toho se policisté v nadcházejících dnech zaměří mimo jiné i na dodržování zákazu jízdy pod vlivem alkoholu nebo na kontrolu technického stavu vozidel fanoušků, zejména z pohledu nepovolených sportovních tuningových úprav,“ upozornil Petr Jaroš.

První rozsáhlá uzavírka, která ovlivní dopravní situaci přímo v centru Zlína, je naplánována na čtvrtek, konkrétně v čase od 22:45 do 1:30. Jednotliví jezdci mají v tomto časovém úseku prostor k seznamovacím jízdám městské rychlostní zkoušky, která v pátek oficiálně odstartuje letošní Barum rally.

„Po tuto dobu bude průjezd centrem Zlína značně omezen. V pátek bude trať městské rychlostní zkoušky uzavřena již od 16:30 a se zprůjezdněním centra Zlína se počítá až hodinu a půl po půlnoci,“ připomněl mluvčí.

„Každoročně upozorňujeme, že podobné hromadné akce lákají i zloděje. Návštěvníky proto vyzýváme, aby si své osobní věci a cennosti chránili, nenechávali je v zaparkovaných vozech a nedávali tak zlodějům šanci se obohatit. Také žádáme návštěvníky, aby se v zájmu vlastní bezpečnosti chovali ukázněně a vždy dbali pokynů pořadatelů a policistů,“ vyzval Jaroš.

Městská policie

Od středy zahájili bezpečnostní opatření také zlínští strážníci. Největší nápor očekávají tradičně v průběhu páteční rychlostní zkoušky v centru města, která do ulic přiláká tisíce sportovních příznivců a přinese značné změny v organizaci dopravního provozu, a to jak na silnících, tak i na železnici.

„Na sídliště Jižní Svahy se tak v době od 16:30 do 01:00 nejlépe dostanete autem po nábřeží z místní části Prštné anebo po ulici Mezilesí od benzínové čerpací stanice PHM Shell na Vršavě,“ poradil mluvčí zlínských strážníků Pavel Janík.

Po náhradních trasách budou vedeny také linky MHD. Uzavírka autobusového nádraží si již tradičně vynutí přesunutí stanoviště linkových autobusů, které budou od 15:00 odjíždět z ulice Hradská.

Dva dny před startem 52. ročníku Barum Czech Rally Zlín proběhla ve Zlíně autogramiáda předních posádek.
Byli jste na autogramiádě Barumky? Zájem byl obrovský

„Motorizovaní fanoušci by se měli na jednotlivé rychlostní zkoušky dostavit v dostatečném předstihu a nejlépe využít MHD. Míst pro zaparkování bude nejen v centru města velmi málo a strážníci MP Zlín nebudou tolerovat parkování v místech, kde by byl omezen průjezd vozidel IZS a MHD,“ sdělil Pavel Janík s tím, že mezi velmi problematické úseky patřily v minulosti ulice ve čtvrti Letná.

„Vozidla nebude možno odstavovat ani v uzavřeném odbočovacím pruhu na třídě Tomáše Bati nad tržištěm Pod Kaštany, který slouží jako nástupní plocha pro vozidla IZS a MHD před ukončením městské RZ,“ dodal mluvčí.

„Z našich zkušeností víme, že divácky atraktivní RZ ve Zlíně a jeho blízkosti byly v minulosti hojně navštěvovány a předpokládáme, že tak tomu bude i letos. Proto žádáme všechny příchozí diváky, aby se dostavili včas a bezvýhradně uposlechli pokynů pořadatelů,“ vyzval ředitel MP Zlín Milan Kladníček.

Záchranáři

„Na zajištění závodu se podílí celkem tři týmy, kdy kromě ZZS Zlínského kraje to jsou posádky SPP Vyškov a Rallye Zlín doplněné o lékaře a záchranáře ZZS Zlínského kraje. Jen za ZZS Zlínského kraje se na zajištění automobilového svátku podílí 37 zaměstnanců, a to včetně personálně posíleného operačního střediska,“ nastínila mluvčí krajských záchranářů Gabriela Netopilová Sluštíková.

Přípravy na Barumku začínají pro záchranáře měsíce dopředu.

„Těžíme při nich z bohatých zkušeností z minulých letech. Zástupcem hlavního lékaře Barum Czech Rally Zlín je náš doktor Tomáš Novotný z výjezdové základny Slavičín, který se dlouhodobě věnuje zdravotnickým zásahům v automobilovém sportu,“ řekl ředitel ZZS Zlínského kraje Josef Valenta.

Ve středu probíhal v okolí Vizovic oficiální test před startem 52. ročníku Barum Czech Rally Zlín.
Podívejte se, jak se ve středu testovalo před Barum Rally v okolí Vizovic

Záchranáři v pondělí absolvovali školení.

„V případě havárie závodního auta se záchranáři musí vyrovnat s několika překážkami. To, co závodníky před fatálními úrazy při nehodě chrání, záchranářům naopak při poskytnutí přednemocniční neodkladné péče stěžuje práci. Jde například o ochranné přilby se systémem FHR a interkomem, vícevrstvé kombinézy a spodní prádlo z nehořlavého materiálu i ochranné rámy ve vozidle,“ upozornil lékař ZZS Zlínského kraje Tomáš Novotný.

Mimořádná služba pro speciálně vyčleněné zdravotnické týmy začala ve středu, kdy se v okolí Vizovic konala testovací rychlostní zkouška. Nejvíc sanitek v terénu pak bude v neděli.

„Tradičně nejnáročnější bývá páteční večer, kdy se jede rychlostní zkouška centrem města Zlína a na ni přijíždí tisíce fanoušků,“ doplnil vedoucí autoprovozu Martin Konečný.

Samotné operační středisko záchranářů bude během Barumky posílené o dalšího operátora. Ten bude mít mimo jiných věcí na starosti koordinaci posádek ZZS při běžných zásazích mimo Barumku a sledování průběhu jednotlivých rychlostních zkoušek tak, aby nedošlo ke kolizi.

DŮLEŽITÁ TELEFONNÍ ČÍSLA

Speciální telefonní linka Policie ČR: 974 666 555

Aktuální informace o dopravní situaci ve Zlínském kraji, aktuálních uzavírkách, hustotě provozu či objízdných trasách budou policisté veřejnosti sdělovat prostřednictvím speciální telefonní linky 974 666 555, kterou budou od čtvrtka do neděle obsluhovat policisté operačního střediska.

Policisté zajišťující tuto službu budou mít k dispozici aktuální informace z vrtulníku Letecké služby Policie ČR i od policejních hlídek z celého Zlínského kraje. Službu mohou využívat jak diváci Barum rally, kteří směřují k rychlostním zkouškám, tak i občané, kteří plánují cesty za jiným účelem.

Telefonní linka MP Zlín: 778 400 300

„Stejně jako v předchozích letech jsme i letos zprovoznili pro veřejnost informační linku. Na telefonním čísle 778 400 300 jsme připraveni poskytovat nejen divákům Barum rally základní informace mající vztah k této motoristické soutěži a bezpečnosti,“ vysvětlil ředitel MP Zlín Milan Kladníček.