Z českých jezdců se nejlépe umístil Pavel Valoušek z Otrokovic, který si dojel pro čtvrté místo. Naopak rodák z Trnavy na Zlínsku Roman Kresta, který letos pomýšlel na vítězství, musel v sobotu ukončit závody kvůli havárii.

Podle policie se letošní závody obešly bez komplikací. Na bezpečnost jezdců i návštěvníků dohlížely dvě stovky strážců zákona.

„Největší problémy nastaly v pátek po erzetě ve městě. V ulicích se vytvořily krátkodobé kolony. Na Příluku a u divadla jsme kvůli výpadku semaforů museli řídit dopravu,“ zhodnotila mluvčí zlínské policie Jana Bartíková, která Pochválila rovněž řidiče. Ti na rozdíl od závodníků vesměs dodržovali rychlost. „Šesti jezdcům jsme udělili pokutu, protože jeli ve městě příliš rychle. Dva z nich dokonce více než sedmdesátkou. Za to si vysloužili sankci dva půl tisíce korun,“ doplnila Bartíková.

Policisté za celý víkend nezaznamenali žádný závažný trestný čin. „Pouze v pátek jsme do cely umístili muže a ženu. Oba se totiž vrhali pod projíždějící auta. V Loukách zase nepozorný řidič porazil chodce. Naštěstí z toho vyvázl jen s lehkým zraněním,“ konstatovala Bartíková.

Automobilová soutěž se však neobešla bez havárií soutěžících. Hned v sobotu vážně bouraly dvě české posádky. V nemocnici skončil Michal Fiala s Tomášem Heidenreichem, kteří nezvládli řízení na Trojáku. „Oba utrpěli otřes mozku. Fiala byl propuštěn domů, ale jeho spolujezdec má zlomeninu klíční kosti. Předpokládáme u něj krátkodobou hospitalizaci,“ uvedl hlavní lékař závodů Lubomír Nečas.

Zřejmě největší ránou byla pro fanoušky nehoda Romana Kresty. Jezdec při rychlostní zkoušce na Pindule vyletěl z dráhy a zdemoloval vůz tak, že musel odstoupit ze závodů. Z hrůzně vyhlížející havárie naštěstí vyvázal bez zranění. „Je to obrovská škoda. Hlavně ale, že se mu nic nestalo. Věřím tomu, že příští rok se mu podaří dojet mezi prvními,“ podotkl zklamaně návštěvník Jiří Studeník ze Zlína.

Nedělní klání bylo zakončené slavnostním vyhlášením vítězů pod Velkým kinem. Pak už na pořadatele čekala náročná práce v podobě úklidu. „Desítky lidí do včerejšího večera musely uklidit prostor pod Velkým kinem. A celý následující týden budeme uklízet i další místa, včetně trasy rychlostních zkoušek,“ shrnul mluvčí Barum rally Roman Ordelt.