VYHLÁŠENÍ VÍTĚZŮ BARUM RALLY ZLÍN:

1. místo: Vouilloz Nicolas-Klinger Nicolas, vůz Peugeot 207 S2000

2. místo: García Ojeda Enrique-Barrabes Costa Jordi, vůz Peugeot 207 S2000

3. místo: Pech Václav-Uhel Petr, vůz Mitsubishi Lancer EVO IX

4. místo: Kresta Roman-Gross Petr, vůz Mitsubishi Lancer EVO IX

5. místo: Casier Bernd-Miclotte Frédéric, vůz Peugeot 207 S2000

6. místo: Arazim Václav-Gál Julius, vůz Mitsubishi Lancer EVO IX

NEDĚLE 26.8

Tragickou nehodou poznamenanou Barum rally Zlín vyhrál Francouz Nicolas Vouilloz s vozem Peugeot 207 S2000. Nejlepším domácím jezdcem v cíli byl třetí Václav Pech, který si tak v šestém podniku Mezinárodního mistrovství České republiky v automobilových soutěžích zajistil s předstihem již pátý titul.

14:45

PATNÁCTOU ERZETU vyhrál opět náš Roman Kresta a zůstal tak na celkové čtvrté pozici.

14:02

ČTRNÁCTÁ ERZETA dopadla na vlas stejně jako třináctá. Zvýtězil opět Roman Kresta a setrvává na stále na 4. místě celkového hodnocení, kde se na výtězných pozicích nic nemzměnilo.

12:30

V TŘINÁCTÉ ERZETĚ zvítezil Roman Kresta, který je nyní v celkvém hodncení na 4. místě. Barum rally stále vede tým Vouilloz Nicolas-Klinger Nicolas s vozem Peugeot 207 S2000 a náskokem 15 vteřin na barumkvou dvojku García Ojeda Enrique-Barrabes Costa Jordi. Náš nejúspěšnější tým Pech Václav-Uhel Petr s Mitsubishi Lancer EVO IX je nyní ceklkově na třetí pozici.

10:50

DVANÁCTÁ ERZETA Troják výrazně zamotala pořadím. Vítězem nejnáročnějšího měřeného úseku nedělní etapy se stal Francouz Nicolas Vouilloz, který byl o sedm vteřin rychlejší než domácí pilot Roman Kresta. Naopak nástrahy 27 kilometrů dlouhého testu nezvládl ještě po minulé erzetě vedoucí muž Freddy Loix, který urazil kolo a musel odstoupit. Smůlu měl Ital Renato Travaglia, kterého postihl druhý defekt, měnil kolo a časová ztráta tak pro něj znamená pád ze pátého na desáté místo.

Po 12 erzetách je včele Nicolas Vouilloz o 4 sekundy před Garcíou Ojedou. Třetí je Václav Pech (-1:48), čtvrtý je už Roman Kresta (-2:47), kterého tak vkonečném účtování musí hodně mrzet defekt ze Slušovic. Vopačném případě by jistě bojoval o celkové prvenství.

10:10

JEDNÁCTÁ ERZETA
se stala kořistí vedoucího muže průběžného pořadí Belgičan Freddyho Loixe, který tak navýšil svůj náskok na druhého Španěla Garcíu Ojedu na 8.6 vteřin. Bronzovou příčku okupuje Francouz Nicolas Vouilloz (-27.4). Pořadí nejlepších český rallyových jezdců je neměnná.
Finský pilot Anton Alén vůbec neodstartoval do druhé nedělní etapy.

9:30

DESÁTA ERZETA vZádveřicích se stala kořistí Francouze Nicolase Vouilloze, který tak stáhl ztrátu na vedoucího Freddyho Louxe na 27 vteřin. Na vcelkovém pořadí druhého Garcíu Ojedu má manko 21 sekund. Čtvrté místo stále patří nejlepšímu českému pilotu Václavu Pechovi, Roman Kresta je šestý.

SOBOTA 25.8

20:18 - TRAGEDIE

Na Barum rallye zemřel spolujezdec Kocman

Zlínská Barum rallye si dnes vyžádala lidský život. Podle serveru eWRC.cz zemřel po havárii v třetí rychlostní zkoušce Luděk Kocman. Spolujezdec Pavla Karlíka po převozu do nemocnice podlehl následkům rozsáhlého krvácení.

Podle mluvčího záchranářů Petra Olšana musel být při třetí rychlostní zkoušce převezen jeden ze spolujezdců do nemocnice. "Jeho zranění byla neslučitelná se životem," řekla mluvčí zlínské krajské nemocnice Karla Havlíková. Jméno oběti však nepotvrdila.

Třetí rychlostní test, takzvaná Pindula, je považován za jeden z nejtěžších v soutěži. Po tragické nehodě Karlíkova vozu Opel Astra byla zkouška zastavena a zbylým posádkám byl přidělen náhradní čas.

Vážnou nehodu dnes měli také Daniel Běhálek se spolujezdcem Petrem Černohorským. Etapu vyhrál Belgičan Freddy Loix, z domácích jezdců je nejlepší Václav Pech na čtvrtém místě.

19:20

DEVÁTOU ERZETU vyhrála dvojice Vouilloz Nicolas-Klinger Nicolas ve voze Peugeot 207 S2000. V druhé pozici dojela posádka Loix Freddy-Chevaillier Eddy ve Fiat Grande Punto S2000, jež tabulku vede se sníženým náskokem 4,1 vteřin na číslo 2 García Ojeda Enrique-Barrabes Costa Jordi Peugeot 207 S2000. Domácí Pech Václav-Uhel Petr klesli o pozici dolů na čtvrté místo. Roman Kresta je aktuálně na 6. místě.

Anton Alén havaroval a Petr Pospíšil si poškodil kolo.

18:36

OSMOU ERZETU vyhrál Loix Freddy-Chevaillier Eddy ve Fiat Grande Punto S2000. V celkovém pořadí se této vede taktéž, jsou na špici. Celkově druhá je dvojice Alén Anton-Alanne Timo ve vozu Fiat Grande Punto S2000 se skluzem 1 minuta a 4 vteřiny. Tato část vyhoupla na skvělou 3. pozici naši nejúspěšnější dvojku Pech Václav-Uhel Petr řídící stroj Mitsubishi Lancer EVO IX. Kresta Roman-Gross Petr se posunili na 5. místo.

16:45

SEDMOU ERZETU vyhráli naši Kresta Roman-Gross Petr na Mitsubishi Lancer EVO IX, což je v celkovém aktuálním hodnocení vyneslo na 10 místo. Celkově však stále vede dvojice García Ojeda Enrique-Barrabes Costa Jordi v Peugeotu 207 S2000 a náskokem 14,2 vterin na barumkovou "dvojku" Loix Freddy-Chevaillier Eddy ve Fiatu Grande Punto S2000. Posádka Pech Václav-Uhel Petr se stále drží na 6 místě.

Slušovická sedmá erzeta nepřinesla pro čelo závodu nic převratného. Pořadí jezdců v první desítce se nezměnilo, pouze se mírně snížil náskok Enrique García Ojedy na jeho pronásledovatele. Prozatímní lídr Barum rally, kterého v závěru erzety sužovaly problémy s posilovačem řízení, zajel šestý nejlepší čas. Stejně jako v první slušovické rychlostní zkoušce, i tentokrát triumfoval Nicolas Vouilloz. Druhého Renato Travagliu předstihl o pouhé tři desetiny sekundy. Etapu nedokončil Daniel Běhálek, který havaroval.

(Roman Kresta v zatáčce na Kudklovské RZ)

15:30

ŠESTOU ERZETU vyhrála dvojice Vouilloz Nicolas-Klinger Nicolas Peugeot 207 S2000. Domácí Kresta Roman-Gross Petr dojeli erzetu jako sedmí. V celkovém hodnocení se nejvýše stále drží dvojice García Ojeda Enrique-Barrabes Costa Jordi Peugeot 207 S2000. Náš nejlepší tým Pech Václav-Uhel Petr jsou na slušném šestém místě.

(Vedoucí muž IRC Navara)

14:15

Kudlovická erzeta přinesla dílčí úspěch pro Freddyho Loixe, který si na své konto připsal premiérové vítězství vrychlostní zkoušce. Vcelkovém pořadí však na Enrique García Ojedu příliš nezískal, protože španělský pilot zajel o pouhé dvě desetiny sekundy horší čas. Až do osmého místa se nic nezměnilo – Vouilloz, Travaglia, Alén, Pech, Tóth a Navarra si své pozice udrželi. Zelitní desítky vypadl Tomáš Kostka a vrátil se do ní Simon Jean-Joseph. Ve výborné formě jedoucí Roman Kresta opět vrámci erzety skončil třetí a vpořadí jezdců zaznamenal další skok nahoru, z27. na 14. místo. Opačným směrem se vydal Miroslav Jandík, kterému upadla hadice od intecooleru a ocitl se na konci druhé desítky. Důležitá změna vpopředí průběžného pořadí přišla ve chvíli, kdy Corrado Fontana urazil kolo a ze závodu odstoupil. Požár vozu vyřadil i španělského jezdce Daniho Solá a Radka Řeháka.

14:00

PÁTÁ ERZETA se jede v Kudlovicích. Vítězem této erzety je prozatímní "dvojka" Barumky Loix Freddy-Chevaillier Eddy. Toto jejich vítězství však neohrozilo aktuální prvenství dvojice García Ojeda Enrique-Barrabes Costa Jordi s náskokem 16 vteřin. Domácí oblíbenci Kresta Roman-Gross Petr týrající Mitsubishi Lancer EVO IX dojeli třetí, což je posunulo na celkové 14 místo a míří strmě nahoru.

Radek Řehák odstupuje kvůli požáru vozu.

(Roman a Pavel Doložilíkovi)

13:48

I vhalenkovické erzetě, která je vprvní sérii nejdelší rychlostní zkouškou, kraloval Enrique García Ojeda. Na své konto si připsal druhý etapový triumf a náskok na druhého Freddyho Loixe zvýšil na šestnáct sekund. O průběžný bronzový stupínek se ve shodném čase dělili Nicolas Vouilloz a Renato Travaglia. Spatnáctisekundovou ztrátou na oba jihoevropské závoďáky se na pátou příčku posunul Anton Alén, který se vhalenkovické erzetě dostal před Václava Pecha. Zbytek průběžného pořadí žádnou výraznou změnu nepřinesl. Pouze Roman Kresta pokračoval ve své cestě zpět mezi elitu závodu. Zajel třetí nejrychlejší čas a prodral se do třetí desítky. Do čtvrté erzety neodstartoval Josef Peták zdůvodu problémů spoloosou.

13:25

ČTVRTÁ ERZETA skončila vítězstvím dvojice García Ojeda Enrique-Barrabes Costa Jordi na voze Peugeot 207 S2000, což stále drží na prvním místě s náskokem 16,3 vteřiny na jezdce čílso 2 Loix Freddy-Chevaillier Eddy ve Fiat Grande Punto S2000. Domácí hvězdy Kresta Roman/Gross Petr jedoucí v Mitsubishi Lancer EVO IX skončili v této erzetě třetí a jako smršť dohánějí deficit z prvního kola. Češi Pech Václav-Uhel Petr v Mitsubishi Lancer EVO IX se octli na celkovém šestém místě.

12:20

Posádka Karlík-Kocman narazila při třetí erzetě do vzrostlého stromu, spolujezdec je velmi vážně zraněn. Erzeta byla předčasně ukončena.

11:21

Ve třetí erzetě letošního ročníku Barum rally Zlín přišla na řadu vyhlášena klasika zlínské soutěže Pindula. Na obtížném úseku se předvedl García Ojeda Enrique, který díky rychlé jízdě poskočil ze čtvrtého místa na první. Návdavkem přidal vylepšení loňského rekordu Václava Pecha, který Ojeda překonal o třicet sekund! Pozici vprůběžném pořadí si španělský jezdec prohodil spředchozím leaderem Nicolasem Vouillozem. Dařilo se Freddy Loixovi, který se vyhoupl na druhou příčku. Třetí byl Renato Travaglia. Vedoucí čtveřice si na své pronásledovatele vytvořila dvanáctivteřinový náskok. Václav Pech se posunul na páté místo, hned za něj se dostal Anton Alén. Za zmínku stojí výborný výkon Romana Kresty, který skončil verzetě na druhém místě o pouhou desetinu sekundy za Ojedou. Třetí erzeta se stala konečnou pro Michala Solowowa, kterého trápily potíže smotorem. Havárie vyřadily ze hry Jana Jelínka a Jaromíra Tarabuse. Problémy na trati měli i dva Italové: Andrea Navarra udělal hodiny a Luca Bettiho zlobil posilovač řízení.

11:00

TŘETÍ ERZETA vnesla do dění zajímavý vývoj. Zkouška byla na 7 minut přerušena kvůli výjezdu sanitního vozu k civilnímu případu. Posádka Kresta Roman-Gross Petr se v této erzetě umístila na druhém místě a nehodlá boj o výtězné pozice vzdát.

Tuto část vyhrála García Ojeda Enrique-Barrabes Costa Jordi s vozem Peugeot 207 S2000, což ji posunulo do čela soutěže. V těsném závěsu se nachází tým Loix Freddy-Chevaillier Eddy s Fiat Grande Punto S2000 a ztrátou 11 vteřin na vedoucí jezdce. Náš Pech Václav-Uhel Petr s Mitsubishi Lancer EVO IX si polepšili a jsou celkově na 5 místě se ztrátou 24 vteřin na prvního jezdce.

Tým Lubomíra Minaříka bohužel zte závodu odstupuje kvůli poruše převodovky.

Vedoucí muž Barum Rally - Garcia Ojeda Porouchaný vůz Berna Casiera

(vedoucí muž závodu Garcia Ojeda - Porocuhaný vůz Berna Casiera)

9:53

Slušovickou DRUHOU ERZETU vyhrála posádka francouzská Vouilloz Nicolas-Klinger Nicolas jedoucí na Peugeotu 207 S2000. Tato posádka vede zatím celou soutěž. Druzí v pořadí jsou italové Travaglia Renato-Granai Lorenzo s vozem Fiat Grande Punto S2000, kterým na hlavní jezdce chybí 5,7 vteřiny. Třetí jsou pak Loix Freddy-Chevaillier Eddy s vozem Fiat Grande Punto S2000 a ztrátou na hlavního jezdce 7,1 vteřin.

Z našich si vede nejlépe posádkaPech Václav-Uhel Petr s Mitsubishi Lancer EVO IX, jež je v celkovém pořadí na 6. místě s spožděním na hlavního jezdce 20 vteřin. Posádka Kresta Roman-Gross Petr na Mitsubishi Lancer EVO IX se nachází až na chvostu pořadí na 29. místě díky defektu na trati. Další naši jezdci obsadili v těsném závěsu polovinu tabulky od 11 až do 16 místa. Posádka Kulhan Jiří-Maroušková Zdenka Škoda Fabia TDI je celkově poslední.

PÁTEK 24.8

23.00

Vítězem úvodní městské rychlostní zkoušky se stal Francouz Nicolas Vouilloz v Peugeotu 207 S 2000, který byl o pouhých šest desetin rychlejší než druhý Freddy Loix ve Fiatu Grande Punto Abarth S2000. Třetí byl Ital Renato Travaglia (-0.8), čtvrtý jeho krajan Andrea Navarra (-1.9). Z českých zástupců skončil Jiří Volf šestý (-7.1), Václav Pech desátý (-12.0) a obhájce prvenství Roman Kresta čtrnáctý (-17.2). Soutěž pokračuje dalšími šesti měřenými úseky v sobotu ráno (8:58 Slušovice).

17:00

Po 17. hodině projelo startem Barum rally Zlín 104 posádek z12 zemí Evropy. Největšímu zájmu se těšil domácí pilot a obhájce loňského prvenství Roman Kresta, který je ovšem zdravotně indisponován. Dnes v15 hodin musel dokonce se zvýšenou teplotou navštívit lékaře. Na startu první ­- městské rychlostní zkoušky by však rodák zTrnavy na Zlínsku i přes problémy měl nastoupit. První posádka (č. 123 Hapala - Kozák) vyjede na trať ve 20.57, poslední (č. 1 Navarra - D´Esposito) ve 22.53.

10:27

Od 7 do 12 hodiny probíhá na ředitelství Barum rally ve Zlíně ve 21. budově marakodrapu administrační přejímka posádek. Souběžně se uskuteční do 13 hodin pod Velkým kinem ve Zlíně technická přejímka startovních vozů.Slavnostní start Barumky bude večer od 17 hodin na můstu pod Velkým kinem.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

> Barum rallye vyhrál Vouilloz, třetí Pech je domácím mistrem

> Během rallye na české půdě již zahynulo několik závodníků

> Jedná se nám hlavně o požitek z jízdy

> Na zlínské Barum rallye se nakonec představí 104 posádek