Fanouškům tyto dny přinesly jedinečné zážitky, organizátorům a záchranným složkám spoustu práce a dalším nezaujatým lidem komplikace.
I když byl podle organizátorů letošní ročník spíše poklidnější, přesto má tragickou kaňku.

Při erzetě u Želechovic v sobotu zemřel jeden z fanoušků.

„Zkolaboval dvaašedesátiletý cizinec. Záchranáři mu poskytli první pomoc, muž však nakonec zemřel,“

uvedla policejní mluvčí Jana Bartíková s tím, že tragédie nenesla stopy cizího zavinění. Podle dostupných informací se jednalo o muže z Polska.
Ke zdrceným přátelům, kteří zůstali na místě, vyslala policie pracovníka posttraumatického týmu.

Čtyři lidé skončili na záchytce

Smutnou zprávu potvrdila také mluvčí krajských záchranářů Hana Polešáková. „Na místě jsme provedli resuscitaci. Muž však zemřel při převozu do nemocnice. Příčinou úmrtí byla zástava srdce. Vliv na ni mohlo mít jak teplé počasí, tak další faktory,“ naznačila.

V rámci Barumky se jednalo naštěstí o jedinou událost s podobně tragickým koncem. Výraznější problémy nemuseli řešit ani policisté. Přesto došlo k několika incidentům, při kterých sehrál svou roli alkohol.

„V průběhu noci z pátku na sobotu jsme čtyři lidi zavezli na záchytku do kroměřížské nemocnice. Tamnímu personálu museli policisté pomáhat, protože jeden z opilců vykopl dveře a byl velmi agresivní,“

připomněla Bartíková dění ve Zlíně, kde se na městskou supererzetu podle odhadů policie přišlo podívat na třicet tisíc diváků.

Kromě toho však došlo také ke krádežím.

„V průběhu rallye nám občané nahlásili vykradení tří vozů. Jejich majitelé vesměs doplatili na to, že parkovali na odlehlých místech. Škody prozatím vyčíslujeme,“ odhalila Bartíková. Samozřejmostí bylo také namátkové měření rychlosti.

„Až na jednoho zahraničního jezdce jeli všichni závodníci podle předpisů. Problém je, že na silnicích každoročně soutěží i řada ostatních řidičů, které naše hlídky musejí poněkud usměrnit,“ dodala policejní mluvčí.

Také zlínští strážníci výraznější incidenty nezaznamenali.

„Strážníci, kteří byli nasazeni v maximálním počtu, nemuseli zasahovat u žádných závažných problémů. Mohli se tak zaměřit především na dohled nad veřejným pořádkem,“ zareagovala mluvčí MP Zlín Šárka Škubalová.
Fanoušci si však přišli na své.

„Bylo to super! Jenom mě mrzí, že musel odstoupit závodník Valoušek, měl to výborně rozjeté. Ale i tak jsem naprosto spokojený,“ svěřoval se Radek Nevřala. Sám prý na večírky neměl příliš sil.

Po celém dni na sluníčku jsem toho měl plné kecky a navíc jsem toho chtěl stihnout co nejvíc. Takže jsem byl doslova hodný,“ pousmál se.

Nezúčastnění lidé, kteří náhodou zavítali do Zlína, však mnohdy davové šílenství ve jménu Barumky nechápali. „Je to jedna velká nafouklá bublina. Je smutné, že se ostatní musejí přizpůsobit bandě bláznů, která nadšeně čichá výpary z aut,“ zaráželo Milana Bartla, který jel do Zlína na návštěvu za známými.

I když po slavnostním pátečním zahájení zůstala na náměstí Míru doslova spoušť, velmi záhy po ní nebylo ani památky. Některé pozůstatky letošní Barum Rally se však budou zřejmě odstraňovat déle.

„Moc by mě zajímalo, kdo bude mazat ty kruhy v asfaltu, které na některých silnicích zůstaly, jako kdyby tam přistálo UFO. A pak taky proč opravovali cestu i vodorovné dopravní značení před Barumkou, když je teď po těch jízdách všecko stejně v trapu,“ rozčilovalo Tomáše Perutku.